Girişimci Kafası

Zihinsel Çöküşten Kurtulmanın 6 Güçlü Yolu

 

Zihinsel olarak ne kadar güçlü olursak olalım, bazen çöküşler yaşayabiliyoruz. Bu durumla karşılaştığımız zaman anında aksiyon alamayabiliriz. Fakat bunu çözmek için bir sürece ihtiyacımız var. Bu süreçte çeşitli adımları kontrol ederek ve uygulayarak içinde bulunduğumuz zihinsel çöküşten kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Zihinsel çöküşten kurtulmak için uygulayabileceğiniz 6 adım bulunuyor. Bu adımlar;

Bir sorun olduğunu kabul etmekle başlayın

Bir sorunu çözmek için atacağınız en büyük adım, öncelikle sorunu kabul etmeniz olacaktır. İlk etapta sorunu inkar ediyor olmanız size hiçbir şey kazandırmaz ve daha kötü sonuçlar almanıza neden olabilir. Eğer sorunu gerçekten kabul ederseniz ve sorun olarak görürseniz, çözmek için atacağınız adımlar daha mantıklı olur. Aynı zamanda eyleme geçilebilir adımlar da atmış olursunuz.

Hareket halinde olun

Hareket halinde olmamak, durgun olmak genellikle sıkıntılı bir ruh haline bürünmenize neden olur. Bu da zihinsel çöküşün sürekli yaşanmasına neden olacaktır. Hareket halinde olduğunuzda kan dolaşımınız hızlanır ve daha verimli düşünceler ortaya çıkar. Bu yüzden egzersiz stresi azaltır ve mutluluk seviyesini artırır. Spor yapamıyorsanız kısa süreli yürüyüşler bile yapmanız düşüncelerinizi yenilemenin en iyi yolu olacaktır.

Rutinlerinizden uzaklaşın

Rutin bir hayat durgun olmanızı sağlar. Rutinler bazen iyi bazen de kötüdür. Çalışılan işte rutin olmak sizin körelmenize ve yaptığınız işten soğumanıza neden olur. Bu da sosyal yaşamınıza yansır ve sizi mutsuz eder. Özellikle yapılan şey hakkında tutkulu olunmazsa çıkılmaz bir döngüye girmek mutlaktır.

Bu durumdan kurtulmanın yolu hem hayatınıza hem de işinize heyecanlar katmaktır. İş yerinde farklı sorumluluklar alabilir ya da işinizi değiştirebilirsiniz. Bu da sizin canlı olmanızı ve enerjinizi sağlam tutmanızı sağlar. Yenilikler sizi canlandıracak ve çalışma kapasitenizi artıracaktır.

Yazmayı unutmayın

Genellikle zihinsel çöküş yaşandığında kişiler düşüncelerinde kaybolur ve bu hiç sağlıklı bir durum değildir. Bunun olmaması için düşüncelerinizi kağıda dökmelisiniz. Böyle olduğunda durum daha basit ve çözülebilir gözükecektir. Aynı zamanda yazı yazmak yaratıcılık için de elverişlilik sağlayacaktır.

Uyuyun

Zihinsel çöküşler, fazla çalışmanın da sonucu olabilmektedir. Bu durumda birçok kişi daha fazla çalışmayı düşünür. Aslında beyin yorulmuştur ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu durumda uyumak sizi yenilenmiş ve daha enerjik hissettirecektir. Bu şekilde çözemediğiniz sorunların üstesinden daha kısa sürede geleceksiniz.

Konuşun

Konuşmak ve özellikle yardım alabileceğiniz kişiler ile konuşmak ya da sıkıntılarınızı paylaşmak sizlere iyi gelecektir. Hem içinde bulunduğunuz durumu daha iyi bir şekilde gözden geçirme fırsatı yakalamış olursunuz hem de konuştuğunuz kişiler size sıkıntınızda yardımcı olabilirler. İş koçunuz, arkadaşınız veya bir aile üyesi ile konuşmak kendinizi iyi hissettirecektir.Herkes zaman zaman çöker. Sorunu çabucak anlayanlar ve kabullenenler düzeltmek için harekete geçerler. Siz de bu adımları uygulayarak zihinsel çöküşten kurtulabilirsiniz. 

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA