Girişimci Kafası

Hedeflerinize Ulaşmak İçin Yapılması Gereken 16 Eylem

Hedef, anlamlı bir yaşam geçirmek için çok önemlidir. Hedefler hayatımıza yön verir ve odaklanmamızı sağlarlar. Aynı zamanda uzun vadede motive kalmamızı da sağlamaktadırlar.

Hayattaki her şey nerdeyse hedeflerin etrafında dönüyor. Geleceğe dair tüm planlarımızı, tüm umutlarımızı, hayallerimizi ve istediklerimizi kapsıyor. Yine de çoğu zaman hedeflerimize ulaşamıyoruz. Çünkü hepimiz insanız ve kolayca dağılabiliriz.

Tüm hedeflerinize ulaşmak için bugün başlayabileceğiniz 16 eylem;

Genel hedeflerinizi göz önünde bulundurun!

Belki de yeni bir hedefe başlamadan önce kendinize sormanız gereken en önemli soru şudur: Hayatınızın nasıl görünmesini istiyorsunuz ve bu hedef bu vizyonla uyumlu mu?

Hedef belirleme, hayatınızın yolculuğunun bir parçası olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken sorular ise: Hangi saatlerde uyanmak istersiniz? Hayatta seni heyecanlandıran nedir? Hangi alanları daha fazla öğrenmek için zaman harcamak istersiniz? Ve ne tür insanlarla takılmak istersiniz?

Her şeyi kağıda yazın!

Hedeflerinizi yazmak tam olarak ne yapmayı umduğunuzu ortaya çıkarır. Bu basit hareket, hedefinizi zihninizde tutmanın bir yoludur ve beyniniz, detaylar üzerinde çalışmaya başlar. Bir çalışmaya göre, hedeflerinizi yazmanız ona %42 olasılığında ulaşmanız demektir.

Beyin fırtınası yapın!

Ne yapmak istediğinizi biliyorsunuz; şimdi buna ulaşmak için de neler olması gerektiğini belirlemeye başlamalısınız. Atılacak adımları belirlemek için beyin fırtınası yapmanız gerekir.

Eylem planı yapın!

Bir eylem planı, sizi hedefinize ulaştıracak takip edebileceğiniz yol haritasıdır. Bu, önemli adımları kaçırmamanıza yardımcı olacaktır. Büyük olan hedefiniz için küçük hedefler koyun ve onlara ulaşmaya çalışın.

Ölçülebilir hale gelin!

Eylem planınızla birlikte, başardığınız her bir adımın kendiniz için ölçütlerini belirleyin. Bu ilerlemenizi ve zaman süreçlerini belirleyecektir.

Harekete geçin!

Şimdiki zaman kadar başka uygun bir zaman yoktur. O yüzden cesaretini topla ve harekete geç. Detaylarda çok fazla kaybolma ve uygun zamanı bekleme. Çünkü hiçbir zaman uygun olmak için hazır olunmayabilir.

Yeteneklerinizi ve uzmanlığınızı düşünün!

Daha büyük hedefinizi oluşturan görevlerin her birini gerçekleştirmek için neler yapacağınızı düşünmelisiniz. Tüm adımları başarmak için gerekli beceri ve uzmanlığa sahip misiniz? Hangi alanlara en çok tutku duyuyorsunuz ve başarmak için en uygun yetenekleriniz hangileridir?

Daha az önemli görevleri paylaştırın!

Büyük bir hedefiniz veya hayaliniz varsa muhtemelen oraya ulaşmak için yardıma ihtiyacınız olacaktır. Tamamlayıcı bir takım oluşturmak ve hedeflerinize ulaşmak yardımcı olacak destekleyici insanlarla kendinizi kuşatmak önemlidir. Görevleri dağıtabileceğiniz yardımcılarını veya çalışanlarınız var mı?

Başarı zihniyetini inşa edin!

Hedeflerinize ulaşmadaki başarı genellikle zihin tarafından belirlenir. Olumlu bir zihniyet başarı zihniyetidir. Yani, kendinize güvendiğinizi aynı zamanda hatalardan da öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

Kendinizi sorumlu tutun!

Bu kısım, sorumluluklarınızı tanımladığınız ve kendinize bu rüyanın gerçekleşmesi için sorumluluklarınızın ne olduğu konusunda netleştirdiğiniz kısımdır. Kendiniz sorumlu tutmanın en iyi yolu, hedeflerinizi başkalarıyla paylaşmaktır.

İçsel motivasyonunuzu bulun!

Size ve hayatınıza uygun ve ulaşılabilir hedefler belirleyerek motivasyonunuzu yüksek tutun. Hedeflerinizin anlamlı, gerçekçi ve zamanında olduğundan emin olmanız teşvik edilmenize yardımcı olacak ve size ileriye yönelik bir teşvik sunacaktır.

Alışkanlıklarınıza dikkat edin!

Verimli olmak için iyi alışkanlıklar ve öğrenme teknikleri geliştirmek, planınıza bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Yeterli uyku, iyi beslenme ve kendinize bakma da size ihtiyacınız olan enerji ve dayanıklılığı verecektir.

Geri bildirim alın!

Geri bildirim, performansınızı iyileştirmek ve hedeflerinize ulaşma yeteneğinizi artırmak için kritik öneme sahiptir. Siz bir bakış açısına sahipsiniz, ama etrafınızdakiler de farklı bakış açıları ile size yeni açılar kazandıracaklardır.

Planın nasıl çalıştığını değerlendirin!

Hedeflerinizle ilerlemeye başladığınızda işlerin nasıl gittiğini izlemek için zaman ayırın. Planınız işliyor mu? Hedeflerinizi periyodik olarak yeniden değerlendirin.

Gerekirse hedeflerinizi sıfırlayın!

Değişimin yaşamın bir parçası olduğunu ve bu konuda esnek olmanız gerektiğiniz unutmayın. Bazen alternatif bir plana ihtiyacınız olabilir. Bunun için bazı kapsamlı değişiklikle yapabilirsiniz.

Kendinizi ödüllendirmek için bir dakikanızı ayırın!

Başarılarınızın her adımda kutlanması önemlidir. Önemli bir dönüm noktasına ulaştığınızda bunu kabul etmek için zaman ayırın. Bu yaptığınız şeyin heyecan verici ve önemli olduğunu gösterir. Ayrıca, başarılarınızı kutlamak, motive olmak ve odaklanmanıza yardımcı olur, böylece daha iyi devam edebilirsiniz.

 

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA