Girişimci Kafası

Networking Nedir? Network Nasıl Kurulur?

İş hayatına yeni adapte olan kişilerin duyduğu soruların başında networking nedir? sorusu geliyor. Özellikle de yeni bir işe adım atıldığında çevrenin genişletilmesi ve marka adının duyurulması önemli adımlar olarak biliniyor. Sizinle aynı alanda ya da benzer alanlarda çalışmalar yapan kişi ya da markalar ile iletişim halinde olabilirsiniz. Öyle ki bu iletişim iş çerçevesi sınırlarında güzel bir yakınlığa da evrilebilir.

İşte bu gibi durumlar iş hayatında network kurmak olarak tanımlanan adımlardır. Bu sayede karşılıklı alışveriş halinde bulunulabilir ve kurulan ağ ile birlikte daha geniş kitlelere ulaşılabilir. Bu yazımızda network kavramı üzerinde durarak kaliteli bir iş ağının kurulmasından bahsedeceğiz.

Networking Nedir?

Network yapmak üzerine iş hayatında pek çok tavsiye ve örnekler karşılaşmışsınızdır. Hatta genç ya da yeni bir girişimci olarak network yaratmanın ne kadar önemli olduğu size sürekli söylenmiştir. Peki nedir bu network ve ne işe yaramaktadır? 

Networking nedir? sorusundan yola çıkarak bu kavramın iş hayatında karşılıklı yakınlık kurulması olarak cevaplandırılması mümkündür. Buna göre iş hayatında atılan bazı samimi adımlar zamanla iş alanındaki ortaklıklara ve arkadaşlıklara dönüşebilmektedir. İş ağının genişletilmesi olarak tanımlanan networking kavramı, yapılan iş alanına uygun çevre edindirmeye yönelik bir adımdır.

Networking Nasıl Kurulur?

Networking nedir sorusundan yola çıkarak bu adımın nasıl atılacağına yönelik de faydalı cevaplar verilebiliyor. Buna göre iş hayatında atacağınız birkaç önemli adımla siz de alanınıza en uygun ağı kısa sürede kurabilirsiniz. Yakın ilişkilerin potansiyel müşteri olarak size döneceğini göz önünde bulundurarak sosyal çevrenizle işe başlayabilirsiniz.

Network yapmak nedir ve getirdiği olanaklar nelerdir sorularından yola çıkarak bu alanda kaliteli işler ortaya çıkartabilirsiniz. Özellikle de girişimcilik alanında farklı kişiler ile irtibatta kalarak işlerinizi karşılıklı büyütme fırsatını da elde etmiş olursunuz. 

Network yaratmak adına alanınızdan yola çıkarak ilk adımları atmanız önerilmektedir. Sizin sektörünüzde yer alan rakiplerinizle de iyi ilişkiler kurmanız halinde daha sonra dış alanlara da yönelebilirsiniz. Bunu yaparken de firma kimliğiniz ile girişken olmalı ve sosyalleşmekten olabildiğince zevk almaya çalışmalısınız. İşte iki temel adımla networkünüzü oluşturmanın püf noktaları:

İş Hayatında Sosyalleşmekten Çekinmeyin

  1.  

Networking nedir ve nasıl kurulur sorularına cevap olarak ilk etapta sosyalleşmenin öneminden bahsetmek gerekiyor. İş hayatında her zaman girişken olmanın değerini kaliteli network ortamları kurduğunuz vakit gayet iyi anlayacaksınız. Bu yüzden işiniz ile ilgili her etkinliğe ve davete katılımda bulunarak işe başlayabilirsiniz.

Size faydası olacağınız düşündüğünüz marka yüzleri ve temsilcileri ile belli sınırlar dâhilinde iletişime geçebilirsiniz. Kibarlığı ve şıklığı elden bırakmadan tanımadığınız kişiler ile iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Etkinliklerde karşılaştığınız kişilere sorular yönelterek güzel bir sohbetin ilk adımlarını da atmış olursunuz.

Karşılıklı İş Ortaklığının Sinyallerini Verin

  1.  

Network için atılan adımlarda karşı tarafın da fayda görmesi oldukça önemlidir. Özellikle de kurulan network ’ün devam edebilmesi adına karşılıklı faydanın sağlanması gerekir. Bu yüzden hiçbir zaman tek tarafın faydasına olacak ağlar kurmaya çalışmamanız tavsiye edilmektedir.

Tek taraflı kurulmaya çalışılan ağlar, ne yazık ki zamanla bağlantının kopmasına neden olacaktır. Bu yüzden network oluştururken siz de karşı tarafa neler sunabilirsiniz etraflıca düşünmeniz gerekmektedir.

Unutmayın ki networking kavramı, iş hayatında belli çerçeveler içinde sunulan arkadaşlık anlamına da gelmektedir. Sosyal çevrenizde arkadaşlarınızın size karşılıksız bir sevgi sunmadığınız düşünürsek bu durum iş hayatında kurulan networkler için de geçerli olacaktır.

Networking Kurmanın Başlıca Avantajları Nelerdir?

Networking nedir ve network oluşturmanın avantajları nelerdir sorularına yanıt arayanları oldukça tatmin edici cevaplar bekliyor. Bilhassa iş hayatında yeni roller almaya başlayanların bu kavram üzerinde fazlasıyla yoğunlaşmaları bekleniyor. Networking kavramının avantajlarının farkında olarak da bu konuda daha iyi adımlar atabilirsiniz.

İşte, network oluşturduğunuzda işinize yansıyacak ve sizi her defasında bir adım daha ileriye taşıyacak avantajlar rehberi:

Networking Nedir? Yeni Soluklar Getirmede Etkisi Nelerdir?

  1.  

Networking nedir ve iş hayatına yeni kan arandığında neden potansiyel ağlara başvurulmalıdır bahsedelim. Networking, iş hayatında her zaman yeni soluk ve taze kan anlamını taşımaktadır. Yeni kapıların açılmasından etkisi yadsınamaz olan network iş birlikçileri sayesinde girişimcilik alanında güzel adımlar atılabilir.

Özellikle de yeni kurulan işlerde network kavramını benimsemek fazlasıyla büyük önem teşkil edecektir. Yeni iş ortaklıklarına geçmek ve iş kovalamak adına siz de derhal bir network oluşturmayı denemelisiniz. Bu sayede şirketinizin ya da markanızın kısa sürede parlamasına olanak tanımış olursunuz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalan Bir Değerdir

  1.  

Network marketing kavramında karşılıklı bilgi paylaşımı da oldukça önemli bir rol oynamaktadır. İşin mutfağına yeni girişimler için elbette her bilgi fazlasıyla değerlidir. Bu yüzden yaratılan yeni networkler sayesinde karşılıklı bilgi alışverişinin de sağlanması hedeflenir.

Girişimciler için sınırsız bir bilgi kaynağı sunan bu kavram, sizi iş hayatına en hızlı şekilde hazır etmenin de yollarından biridir. İş yaptığınız alanla ilgili sorular sorup faydalı yanıtlar alabileceğiniz bir network sayesinde çok fazla tökezlemek zorunda kalmadan işinize bakabileceksiniz.

Aynı şekilde sizin de network olduğunuz durumlarda siz de alandaki tecrübelerinizi karşı taraf ile paylaşabileceksiniz. Karşılıklı bilgi alışverişine imkân tanıyan bu yöntem sayesinde karşılıklı dayanışmanın da güzel bir örneğini sergilemiş olursunuz.

Networking ile Markanızı Çabuk Tanıtın

  1.  

Networking nedir ve neden bu kadar değerlidir sorularına sektöre çabuk adapte olma imkânı ile cevap verilmesi doğru olacaktır. Başarılı iş birlikleri sayesinde yeni yeni var olmaya başladığınız alanda kısa sürede tanınma şansına sahip olabilirsiniz. Bu da sizi ve markanızı kısa sürede ön plana çıkarabilecek bir adım olma özelliğini taşımaktadır.

Güçlü bir network sistemi yaratarak girişimcilik alanında ilk adımlarınızı dahi daha güçlü atabilirsiniz. Sektöre ve alana daha iyi bir şekilde adapte olarak kendinize bu mücadelede güzel bir yer bulabilirsiniz. 

Eğer yeni network ’ünüz sizden daha önce bu alanda varlığını sürdürmeye başladıysa çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Size atacağınız adımlarda da yardımcı olacak bu fırsat sayesinde sektörde yeni kapıları da aralayabilir hale geleceksiniz. İşinizi en iyi şekilde tanıtmak ve kısa sürede tanınabilmek adına network oluşturmanın avantajlarından faydalanmanız gerekmektedir.

Network Networkü Doğuracaktır

  1.  

Network oluşturmanın en güzel yanlarından biri de yeni kapıları aralayacağınızın garantisinin verilmesidir. Network ’ünüz ile ortak hareket ederek yeni networkler yaratabilmenin de keyfine varabilirsiniz. İş hayatında tek bir network ile atacağınız her adım bir sonraki adıma bir network daha eklemiş olacaktır. Bu da network networkü doğurur kavramının ne denli doğru olduğunun göstergesidir.

Bu yüzden oluşturduğunuz networkler ile farklı ortamlarda bulunarak işe başlayabilirsiniz. Bu ortamlarda sizinle aynı ya da farklı alanlarda bulunan başka networkler de bulmanız mümkün olacaktır. Bu sayede ağınızı geniş tutabilir ve işinizi öncekine oranla bir adım daha ileriye taşıma şansına sahip olabilirsiniz. Networking nedir sorusunun şüphesiz ki en güzel cevaplarından biri de networklerin networkler yaratabileceği gerçeğidir. 

 

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA