Girişimci Kafası

YouTube Nasıl Kuruldu?

Bugün hayatımızda büyük bir yer kaplayan YouTube nasıl kuruldu? Nasıl oldu da bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir başarı elde etti?

YouTube Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim adındaki bu üç genç girişimci tarafından 2005 yılında bir garaj ofisinde kuruldu. Kuruculardan Hurley tasarım, Chen ve Karim ise bilgisayar bölümü mezunu olan PayPal çalışanlarıydı.

Kendi Videolarını Paylaşmak İstediler

PayPal’da beraber çalışan Chen ve Hurvey, 2005 yılının Ocak ayında ev partisinde çekmiş oldukları fotoğraf ve videoları paylaşmak istedi. Fakat video ve fotoğrafların boyutlarının büyük olması onlara zorluk yaşattı. Bunun üzerine iki arkadaş buna bir çözüm yolu bulmak istedi. Ve büyük boyutlu dosyaların paylaşımına imkân veren bir çözüm üretme yoluna gittiler. Ardından Mayıs ayında ilk test videosunu yayına sokan YouTube.com, tam anlamıyla Aralık ayında yayınına başlamış oldu.

YouTube’un hikayesi aslında bazı zorluklar ve engeller de içeriyor. Proje ilk kez yayına başladığında işler kötü gitti. Hatta iflas etme eşiğindeyken yeni geliştirmelerle birlikte canlandı. Hatta ilk yatırım da beklenenden çok daha erken geldi. Çok sonraları da günde ortalama 100 milyon kısa video izlenen bir platform oldu.

Kurulduğu Yıl Yatırım Aldı

YouTube ilk aylarında yalnızca girişimci finansmanıyla ilerliyordu. Aynı yıl Sequoia Capital şirketinden 11,5 milyon dolar yatırım aldı. 2006 yılında ise Google tarafından 1,65 milyar dolar karşılığında satın alındı. Şu an Google tarafından faaliyetlerine devam eden YouTube’un ofisi Kaliforniya’dadır.

Google, YouTube platformu için kendi misyonlarına uygun olduğu için satın aldığını, fakat anlaşma doğrultusunda YouTube’un bağımsız bir marka olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca anlaşma gereği YouTube çalışan 67 elemanının ve şirket kurucularının da şirkette çalışmaları konusunda anlaşmaya varmıştır.

Google ile güçlerini bir anlaşma çerçevesinde birleştiren YouTube, şirketlerin kendi içerisinde farklı dağıtım anlaşmaları kabul etmesine imkân sağlıyor. Bu şekilde YouTube kendisini geliştirebilecek anlaşmalara Google sayesinde adım atabilecek.

Son olarak, YouTube’daki ilk videonun sitenin ortak kurucularından Jawed Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekip paylaştığı ‘Me at The Zoo’ isimli video olduğunu da ekleyelim. Merak edip henüz izlememiş olanlar için hemen paylaşalım.

 

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA