Girişimci Kafası

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Artar?

YouTube, milyonlarca kullanıcıya sahip bir içerik platformu. Youtube izlenme sayısı ve Youtube abone sayısı içerik üreticileri için önemli metriklerdir. YouTube’un amacı, insanların beğendikleri daha fazla videoyu izlemelerini sağlamak ve böylece YouTube’a düzenli olarak geri gelmelerini sağlamaktır.

Hedeflerinizi YouTube ile uyumlu hale getirmeniz ve izleyicilerinizin kanalınıza düzenli olarak geri gelmeleri için beğeneceği daha fazla video oluşturmanız gerekmektedir. Özgün ve hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek video içerikleri üretmeniz YouTube izlenme sayısı nasıl artar sorusunun ilk cevaplarından biridir.

YouTube üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız, öncelikle belli bir izlenmeye erişmeniz gerekmektedir. Bu sebeple YouTube’da izlenme sayısı nasıl artar sorusunun tüm cevaplarını bilmeniz gerekmektedir. YouTube izlenme sayısı artırmak artık eskiye göre çok daha kolay çünkü Youtube, kullanıcıların videolarının bulunmasına yardımcı olmak ve onları etkileşim açısından da memnun tutmak istiyor. Bu sebeple ilgi çekici paylaşımları kullanıcılara izlemeleri için sıkça öneriyor.

YouTube izlenme sayısı, videoların popülerliğinin bir göstergesidir ancak izlenme sayısı organik yani gerçek kullanıcı tarafından olmalıdır. YouTube izlenme sayıları gösterimlerinde gerçek kullanıcı izlenme sayılarına önem veriyor. Eğer videonuz bir kişi tarafından 30 saniyeden uzun izlenirse Youtube bunu bir izlenme olarak kabul ediyor. Ancak YouTube izlenme sayısını her 300 görüntülenmede bir kontrol ediyor, görüntülenmelerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekleşip gerçekleşmediğine bakıyor. YouTube organik büyüme kriterleri üzerinden değerlendirme yapıyor yani sizin de YouTube üzerinden nasıl organik izlenme sağlarım sorusuna cevap bulmanız gerekiyor. 

Aynı IP üzerinden gerçekleşen izlenmeler de bir izlenme olarak sayılmaktadır, yani bir videoyu onlarca kez izleseniz dahi, toplam izlenme bir sayılacaktır. YouTube videolarınızın görüntülenme sayılarını artırmak, YouTube abone sayınızı artırmak ve bu sayede Youtube’da gelir elde edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken adımlar var. YouTube izlenme arttırma taktileri ile videolarınızı ve kanalınızı daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

1.Youtube’a Sorun

Başarılı olmak istediğiniz platformun önem verdiği metrikleri araştırın. Aradığınız soruların en iyi cevapları daima o soruların kaynağından gelecektir. YouTube’a ait olan İçerik Üretici Akademisi sayesinde, YouTube içeriklerinizi optimize edebileceğiniz, izlenme sayısını artırabileceğiniz birçok kurs ve makale bulunmaktadır. İlgi çekici bir içerik stratejisi YouTube izlenmelerinizin artmasını sağlar, bunun eğitimini dahi buradan alabilirsiniz. İçerik Üretici Akademisi, YouTube’dan nasıl para kazanırım sorunuza bile cevap bulabileceğiniz bir platformdur.

2.Sürdürülebilir Bir İçerik Stratejisi Yaratın

YouTube’da içerik üretmek isteyen herkes yenilikçi olmak ve ilginç içerikler üretmek istiyor. Ancak bu serüvenin bir sürat koşusu değil aslında bir maraton olduğunu unutmayın. YouTube’da büyümeniz için bir aceleniz olmamalı, içerik stratejinizi bir sürece yaymalısınız. Bu sayede düzenli şekilde içerik fikirleri oluşturup onları yayınlayabilir, aynı zamanda zamana yayılmış ve organik bir büyüme elde edebilirsiniz. Aceleci olursanız, içerik fikirleri bulmakta zorlanabilir veya zamanla sıkılabilirsiniz. Bunu yaşamamak için YouTube içerik stratejinizin sürdürülebilir olmasına dikkat etmelisiniz.

3.Kanalınızı İçeriğinize Uygun Şekilde Tasarlayın

Kullanıcılar videonuza veya kanalınıza geldiklerinde kanal isminiz ve video açıklamalarınız ile karşılaşacaklar. Kanal isminiz video içeriklerinizle alakalı, kanal açıklamanız ise kısa ve net bir şekilde içeriklerinizi kullanıcılara aktarmalıdır. 

Kanal arka planınızı ve kanal profil fotoğrafınızı da içerikleriniz ile alakalı tutmaya özen gösterin. Keyifli ve profesyonel bir tasarım kullanıcıların ilgisini çekecektir, kimse amatör bir kanalın içeriklerini izlemek istemez.

Videolarınız içerisinde kullanıcıların ilgisini çekebilecek görsellikte butonlar ekleyin. Örneğin profilinizdeki abone ol butonuna tıklayan bir animasyon ekleyip izleyicilerinizi abone olmaya davet edebilirsiniz. Ayrıca, videolarınızın kapak fotoğrafları da kullanıcıları içeriğinize davet edecek şekilde olmalıdır. Eğer bilgilendirici bir video ise, kapak tasarımında direkt olarak bahsedilen konuyu yazabilir, ilginç bir içerik ise kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde kreatif bir tasarımla içeriğinizden kapak fotoğrafında bahsedebilirsiniz. Bu şekilde insanların ilgisini çeker ve izlenme sayınızda artış elde edersiniz.

YouTube, kanalınızda bir manşet video ekleme seçeneğini de sizlere sunuyor. YouTube manşet videosu sayesinde kanalınızı ziyaret edecek kullanıcıların ilgisini çekebilecek kısa ve ilginç bir videonuzu buraya sabitleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar manşet videonuzu izleyip keyifli bulurlarsa, diğer içeriklerinizi de izlemeye devam edeceklerdir.

Birbiriyle alakalı içeriklerinizi YouTube kanalınızda listeleyebilirsiniz. Örneğin dekorasyon fikirleri verdiğiniz bir kanalınız varsa “Salon Dekorasyon Fikirleri”, “Mutfak Dekorasyon Fikirleri” gibi içeriklerinizi kategorize edebilir ve oynatma listeleri altında o konularla alakalı videolarınızı ekleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınız ilgisini daha kolay çekebilir ve listenizde bulunan diğer içerikleri de sırayla izlemelerini sağlayabilirsiniz.

4.İzleyici Yorumlarını Dikkate Alın

YouTube videolarınıza yapılan yorumlar sizlere içeriklerinizin kalitesi hakkında veya yeni video içerik fikirleri bulmanız için ışık tutabilir. İzleyicilerinizin geri bildirimlerine önem verin. Olumsuz veya istenmeyen kelimeler içeren yorumların önüne geçmek için yorumlarınızı filtreleyebilirsiniz.

İzleyicilerinizin yorumlarına cevap vererek onlarla etkileşim kurabilirsiniz. Bu sayede kanalınızın kitlesini oluşturabilirsiniz. Örneğin size tavsiye veren bir yoruma teşekkür edip bu fikrini dikkate alacağınızı söyleyen bir cevap yazmanız, izleyicinizi dinlediğinizi karşı tarafa gösterecek ve ona kendisini değerli hissettirecektir.

5.Dönemsel ve Düzenli İçerik Modeli Oluşturun

Belirli dönemlerde ve etkinliklerle ilgili içerik serileri oluşturun. Örneğin sayfa içeriğinize uygun etkinlikleri önceden araştırabilir ve bunlardan bahsettiğiniz içerikler oluşturabilirsiniz veya gezi ve tatil içeriklerinden bahsettiğiniz bir kanalınız varsa her yaz yaz tatili fikirleri serisi çekebilirsiniz. Bu içerikler sayesinde ilgili kullanıcıların dikkatini daha kolay çekebilirsiniz.

6.Kanal Konunuza Sadık Kalın

Kanal içeriğinizle alakalı içerikler üretmeye çalışın. İnsanların içerik konularınızla ilgili neler konuştuğunu ve neler yaptığını sıkça takip edin. YouTube trendlerine uygun içerikler üretmeniz ve kullanıcıların ilgisini çekecektir. Konuşulan şeylerden bahsetmeniz ayrıca sizin içeriğinizin önerilmesine de sebep olacaktır ve bu sayede de YouTube’da izlenmenizi organik artırabilirsiniz.

7.Tutarlı Olun

YouTube video içeriklerinizi tutarlı bir düzende yayınlayın. Kitleniz her zaman video yayınladığınız planı bilsin. Sürekli video yayınlama planınızı değiştirmeniz izleyicilerinizin kafasını karıştırabilir, bu şekilde YouTube görüntülenmenizi artırmanız zorlaşır. İzleyicilerinizle videolarınızı aynı zaman aralıklarında paylaşmaya özen gösterin.

8.Başlıklarınızı ve Açıklamalarınızı Optimize Edin

YouTube aslında bir video içeriği arama motorudur. Kullanıcılar izlemek istedikleri içerikleri aratıp en alakalı sonuçlar ile karşılaşırlar. Bu sebeple, video başlığınız ve açıklamanızda kullanacağınız kelimelerin video içeriğinizle doğrudan alakalı olması sizin direkt olarak hedeflediğiniz kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. YouTube video açıklaması yazarken daima içeriğinizi doğru şekilde açıklayın, size verilen 800 kelimelik hakkı her seferinde kullanın. Ayrıca anahtar kelimeler kullanarak da izlenme sayılarınızı artırabilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri araştırın ve kullanıcıların nasıl arama yaptıklarını takip edin.

9.Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Hedeflediğiniz kitleyi iyi tanımanız sizlere onlara en uygun içerikleri üretmeniz konusunda yol gösterecektir. Bu sayede ilgilerini çekmeniz kolaylaşacak ve YouTube kanalınız içerisindeki diğer videoları da izlemeye gelip, kanalınıza abone olmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, ana sayfada içeriklerinizle benzer içeriklerle ilgilenen kullanıcıların karşılarına da öneri olarak çıkabilecek ve YouTube izlenme sayısını organik arıtabileceksiniz.

10.Videolarınız Arasında Yönlendirmeler Yapın

Birbiri ile alakalı YouTube videolarınız arasında yönlendirme kartları oluşturun. Bu sayede bir içeriğinizi zaten izleyen bir kullanıcının ilgisini diğer içeriğinizle de çekebilirsiniz. Bu şekilde kanalınıza gelen bir izleyiciyi kanalda tutmanız da kolaylaşacaktır. İzleyicileri yormak yerine onların işini kolaylaştırın.

 

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA