Girişimci Kafası

Linkedin’de Influencer Pazarlaması

İş dünyasındaki profesyoneller için oluşturulan platform, uzun bir süre yalnızca bir çalışan işe alma aracı olarak kullanıldı. Bugün LinkedIn, çeşitli alanlardaki uzmanların düşüncelerini paylaştığı, ağlarını genişlettiği ve en önemlisi para kazandığı önemli bir profesyonel sosyal medya platformudur.

LinkedIn’in evrimiyle birlikte çok sayıda profesyonel influencer haline geldi. Büyük takipçi kitlelerine sahipler, özgün etkileşim sağlıyorlar ve platformda kendilerinin ya da ortaklarının işlerini başarıyla pazarlıyorlar.

Diğer tüm kanallarda olduğu gibi LinkedIn pazarlaması da herkes için işe yaramıyor. Bazı B2C şirketleri kanalda hedef kitlelerini bulmayı başarırken, LinkedIn en çok B2B markaları için etkili.

Platformun son yıllardaki hızlı büyümesi rekabeti artırdı ve aktif bir kitlesi (aktif diyoruz, geniş değil) olmayan bireyler ve şirketler için iş profesyonellerini yakalamayı giderek daha zor hale getirdi. Tanıdık geldi mi? O halde bu makale tam size göre.

LinkedIn’de influencer pazarlamasının temellerini inceleyelim ve ardından doğru ortaklıkların yardımıyla marka görünürlüğünüzü artırma sürecine geçelim.

LinkedIn’de influencer pazarlamasına giriş

Pazarlama stratejilerini çeşitlendirme ve Facebook reklamcılığının ötesine geçme eğilimi son zamanlarda giderek artıyor.

Bazı B2B şirketleri yeni ve yükselen kanallara yönelip şanslarını TikTok reklamcılığı ve Clubhouse’da canlı yayınla denerken, öncelikle LinkedIn pazarlamasından en iyi şekilde yararlanmak daha güvenli. Influencer’larla ortaklık kurmak, kanaldaki büyüme stratejiniz için oyunun kurallarını değiştirebilir.

LinkedIn influencer marketing, markanızın erişimini artırmak ve güvenilirliğini güçlendirmek için geniş takipçi kitlesine ve ilgili uzmanlığa sahip LinkedIn üyeleriyle ortaklıklar kurmayı içeren bir taktiktir.

LinkedIn influencer pazarlamasının temel faydaları

LinkedIn’de, bağlantı kurmak ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmek isteyen milyonlarca B2B profesyoneli var. Bunların çoğu karar vericidir. Aslında, başka hiçbir kanalda bu kadar çok iş profesyoneli bulamazsınız.

Ancak LinkedIn’de bir pazarlama stratejisi oluşturmak kolay bir şey değil. B2B pazarlamacılarının %42,38’i için potansiyel müşteri yaratmada en önemli kanal olan LinkedIn, işletmeler için inanılmaz derecede rekabetçi bir ortam oluşturuyor.

Gürültüyü kesmek için ya sağlam bir plana yatırım yapmanız ve bunu aylarca tutarlı bir şekilde takip etmeniz (işe yarayacağının garantisi olmadan) ya da hedef kitlenizi ağlarında zaten toplamış olan kişilere yönelmeniz gerekir.

LinkedIn fenomenleri yıllardır otoritelerini inşa ediyor ve takipçileri onlara dolaylı olarak güveniyor. Gönderileri binlerce görüntülenme ve yüzlerce beğeni ve yorum alır.

LinkedIn influencer’ları genellikle kendilerini içerik pazarlaması, reklamcılık, ürün geliştirme, liderlik vb. gibi belirli nişlerde uzman olarak konumlandırır. Bu, konuya yatırım yapan ve influencer’ın paylaşımlarında söyledikleriyle son derece ilgili olan kişileri bir araya getirmelerini sağlar.

Elbette LinkedIn influencer pazarlamasının en iyi yanı, birçok şirket için hala kullanılmayan bir fırsat olması. Bunu pazarlama stratejinize uygulayarak öne çıkmak ve rakiplerinizden daha iyi performans göstermek için hala büyük şansınız var.

LinkedIn fenomenleri nasıl bulunur?

Birinci kural – en iyi influencer listelerine güvenmeyin. ‘En iyi LinkedIn influencer’ları’ ve ilgili anahtar kelimeleri ararsanız, Bill Gates, Richard Branson ve Gary Vaynerchuk’u içeren listeler bulacaksınız.

Bunlar büyük kitlelere sahip inanılmaz başarılı kişilerdir. Ancak, kendi başlarına başlatmadıkları herhangi bir ortaklıkla ilgilenmeleri pek olası değildir.

Instagram pazarlama uzmanlarının ünlülerle işbirliği yapmak yerine 20 bin takipçisi olan, yüksek düzeyde ilgili influencer’larla ortaklık kurmayı önerdiğini duydunuz mu? Bu uygulama LinkedIn için de geçerlidir.

Gelir getiren ortaklıklar oluşturmak için kişinin popülerliği ile etkileşim oranları arasında doğru dengeyi bulmanız gerekir.

Bunu kanıtlamak için influencer türlerine bir göz atalım.
Mega influencerlar. Bu kişiler paylaşımlarıyla bir milyondan fazla kişiye ulaşır. Ancak, etkileşim oranları her zaman takipçileri kadar büyük değildir.

Kimsenin bir işbirliği fikriyle Bill Gates’e başvurmayı ciddi olarak düşünmeyeceği yeterince açık olsa da, bir mega influencer örneği olarak onun profilini ele alalım ve etkileşim oranlarını hesaplayalım. Neredeyse 40 milyon takipçisi olan Bill Gates, gönderi başına 10-30 bin etkileşim alıyor. Bu da etkileşim oranının %0,025 ile %0,075 arasında olduğu anlamına geliyor. Şimdi makro-etkileyicilerin sayılarının nasıl değiştiğini görelim.
Makro-etkileyiciler. Bir makro-influencer’ın 100.000’den fazla takipçisi vardır. Bu kişiler genellikle birden fazla konuda deneyim sahibidir ve bu nedenle daha geniş bir ağa ulaşırlar.
Mikro-etkileyiciler. Bu düşünce liderlerinin 1.000 ila 100.000 arasında takipçisi vardır ve genellikle en yüksek özgün etkileşimi alırlar. Şaşırtıcı bir şekilde, paylaşımlarının altındaki etkileşim sayısı makro etkileyicilerin istatistiklerinin çok gerisinde değildir.
Kampanya hedeflerinize bağlı olarak makro ve mikro influencer’lar arasında seçim yapmanızı öneririz. Makro influencer’larla ortaklık kurmak, erişimi artırmak ve marka imajını iyileştirmek isteyen markalar için yararlı olabilir. Mikro influencer’lar ise potansiyel müşteri yaratma ve benzeri satış odaklı kampanyalarda yardımcı olabilir.

LinkedIn influencer’ları ile işbirliği için fikirler

LinkedIn influencer’larının %99,9’u paylaşımlarından para kazanmayı önemsemiyor. Bunların çoğu dünyanın önde gelen şirketlerinin kurucuları ve yönetim kurulu üyeleridir – bu kadar güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmalarının nedeni paylaşım başına birkaç bin dolar kazanma fırsatına sahip olmaları değildir.

LinkedIn’deki düşünce liderleri genellikle kurdukları veya bir süredir yönettikleri şirketleri temsil ediyor. Bu nedenle, güvenilir kalmaları ve diğer karar vericilerin görüşlerini etkileyebilmeleri önemlidir.

LinkedIn influencer’larına işbirliği teklif ederken, karşılıklı fayda sağlayacak fikirler önerdiğinizden emin olun. Kendileri veya markaları şirketinizle iş ortaklığı yapmaktan nasıl fayda sağlayacak? Geniş bir kitleye erişim sunuyor musunuz? Influencer’ın kitlesiyle benzersiz bir indirim kuponu paylaşabilir misiniz? İkincisi, yalnızca işbirliği yapmak istediğiniz kişinin değerli bulacağı kaliteli bir ürün sunuyorsanız iyi bir fikirdir.

Web seminerleri ve canlı soru-cevaplar
Etkileyici kişileri web seminerlerine ortak ev sahipliği yapmaya davet etmek, çevrimiçi potansiyel müşteri oluşturmak için etkili bir yöntemdir.

Düşünce liderleri genellikle çevrimiçi etkinliklere ortak ev sahipliği yapmaya heveslidir çünkü bu, daha fazla kişiye ulaşmalarının ve konuyla ilgili uzmanlıklarını kanıtlamalarının bir yoludur.

Slack, LinkedIn veya Twitter’da aktif bir topluluğunuz varsa, LinkedIn fenomenini bir Soru-Cevap oturumuna katılmaya davet ederek daha fazla üye kazanabilirsiniz.

Her şeyi uzaktan takip etme çağında insanlar birbirleriyle bağlantı kurmanın daha fazla yolunu arıyor. Bir düşünce lideriyle bir saat boyunca sohbet etme fırsatı, insanların katılması için harika bir teşviktir.

Roundups
Bu kurnazca ama etkili bir tekniktir. Nişinizdeki influencer’ların bir derlemesini paylaşarak, herhangi bir ortaklık kurmadan bile sayfa etkinliğinizi artırabilirsiniz. İnsanlar genellikle kendilerinden bahsedilen içeriklerle etkileşime girer ve bu da bu tür paylaşımların görünürlüğünü artırır.

Podcast’ler
Podcast’lerde en iyi uzmanlarla röportaj yapın. Bu tür içeriklerle ilgili en iyi şey, bunları sosyal gönderiler için yeniden kullanabilmeniz ve ilgili blog gönderilerine alıntılar ekleyebilmenizdir.

Renoun Creative, işletmelerin büyümesine yardımcı olan bir müşteri başarı ajansıdır. Web sitelerinde yalnızca hizmet açıklamaları ve referanslar değil, aynı zamanda şirketin niş uzmanlarla ortaklaşa düzenlediği bir dizi podcast de bulabilirsiniz. Rand Fishkin ile yapılan podcast, sunucunun sosyal medya hesabında önceki bölümlerin hepsinden daha fazla sayıda tepki ve görüntüleme aldı.

Makaleler
Bir influencer’dan uzman olduğu konuda bir yazı yazmasını isteyebilir ya da bir makale için kendisiyle röportaj yapmayı önerebilirsiniz. Bu tür içerikler yalnızca influencer’ların takipçileri tarafından hevesle paylaşılmakla kalmaz, aynı zamanda diğer yazarlardan daha fazla geri bağlantı alır.

Özel indirimler
Aracınız veya çözümünüz, iş ortaklığı yapmak istediğiniz bir influencer için faydalı olabilir mi? Onlara özel erişim hakkı verin. Ayrıca, bir fikir liderinin ürününüzle ilgili bilgileri ağıyla paylaşmakla ilgilenmesi için kupon kodlarını kitleleriyle paylaşmak da iyi bir fikirdir.

LinkedIn gönderileri
İşleri fazla karmaşıklaştırmaya gerek yok. Bir influencer’dan ürününüz hakkında kendi sayfasında paylaşım yapmasını isteyebilirsiniz. Şartlar o kişiyle olan ilişkinize bağlıdır. Bir süredir iletişim halindeyseniz ve bir iyilik isteme konusunda kendinize güveniyorsanız, bunu yapın. Değilse, işbirliğinin her iki taraf için de faydalarını açıkladığınız bir teklif oluşturun.

Özetlemek gerekirse
İş dünyası profesyonelleri için LinkedIn, moda perakendecileri için Instagram gibidir – doğru yaklaşımla LinkedIn’i trafik, potansiyel müşteriler ve satışlar için kilit kanal haline getirebilirsiniz.

B2B markanız için çevrimiçi görünürlüğü artırmanın yollarını arıyorsanız, kesinlikle LinkedIn influencer marketing ile başlamalısınız. Bu yöntemle, alakasız kitleleri filtrelemenize gerek kalmadan erişiminizi artırabilirsiniz – iş ortaklığı yapacağınız doğru kişileri seçtiğinizde, hedef kitlenize uygun profesyonellerden oluşan geniş bir ağa erişim elde edersiniz.

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA