Girişimci Kafası

Geleceğin Mesleklerini Merak Ediyor Musunuz?

Teknoloji ve çağın getirdikleri ile meslek seçenekleri değişiyor ve gelecekte çok revaçta olacak farklı meslek grupları ortaya çıkıyor. Özellikle günümüzün klasik mesleklerinin aksine daha çok bilime ve teknolojiye yönelik meslekler ön plana çıkacak gibi duruyor. Dijital çağ ile her geçen yeni ürünler ortaya çıkıyor ve teknoloji çeşitlenerek genişliyor. Buna bağlı olarak meslek seçenekleri de çeşitlenmeye başladı bile.

Yeni nesil meslekler için İşkur 2018 yılının sonunda ‘geleceğin meslekleri’ araştırmasını tamamladı. İşkur’un bu araştırması meslek kapsamında ezberbozar niteliktedir.    Geleceğe yönelik yapılan bu çalışmada teknolojinin gelişimi ve sektördeki açıklar tespit edilmiştir. Aynı zamanda ilerleyen süreçte ortaya çıkabilecek olan açıklar da öngörülerek araştırma tamamlanmış.

Araştırma kapsamında 10 yıl sonra sektörde öne çıkabilecek olan meslekler ve gereksinimin artacağı meslekler işverenlere sorulmuştur. Bunun sonucunda da çeşitli yanıtlar alınmıştır. Bu yanıtların büyük bir kısmı dijitale yöneliktir. Özellikle bu alanda İşkur’un çeşitli çalışmaları da olmakta ve gençlere destek olacak yardımları da bulunmaktadır.

Geleceğin Meslekleri

İşkur’un belirlediği geleceğin meslekleri arasında genel olarak dijital yer alsa da bunun dışında farklı meslek grupları da bulunmaktadır. 

Bu meslekler;-Dijital muhasebe

-Dijital reklamcılık

-Robot mühendisliği

-Yazılım mühendisliği

-Siber güvenlik uzmanı

-Nanoteknoloji uzmanı

-Veri tabanı yöneticiliği

-Biyomedikal cihaz teknikeri

-Güneş enerji sistemi teknik personeli gibi meslek gruplarıdır.

Aynı zamanda günümüzde robotik kodlamamakine öğrenimiyapay zeka alanları da sürekli gündeme geliyor. İlerleyen zamanlarda bu kollardan türeyen alanlarda da çok çeşitli meslek dalları açılabileceği düşünülmektedir. Gençleri bu alanlara yönlendirerek, geleceğe daha faydalı çalışmalar yapma potansiyeli artacaktır. Özellikle yazılım, kodlama alanında küçük yaşlardan itibaren ilgisi olan çocuklara eğitimler verilmektedir ve kendi projelerini yapmalarında yardımcı olunmaktadır. Bu da yeni neslin hem bu alana kazandırılması hem de bilginin kaliteli olmasını sağlamaktadır.

Siz Olsanız Hangi Mesleği Seçerdiniz?

Geleceğin meslekleri arasından hangi mesleği seçmek isterdiniz? Yaşınız gençse bu alanlara yönelmek için geç kalmadınız. Hangisine ilginiz olduğunu keşfettikten sonra o alana yönelebilirsiniz. Çeşitli eğitimlerle kendinizi geliştirebilir ve sektörde söz sahibi olabilirsiniz. İlgi çekici olan bu meslekler eğlenceli olacağa benziyor. Seçim sizin!

 

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA