Girişimci Kafası

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Ülkemizde en çok para kazandıran meslekler, genellikle son 10 yılın en iyi meslekleri arasında da yer almaktadır. Herkesin hayallerini süsleyen bu meslekler, belli bir eğitim aldıktan sonra edinilebilen mesleklerdir. Bu yüzden eğitim hayatınıza yön vermeden önce en çok para kazandıran meslekler ve maaşları konusunda bilgi sahibi olmanız önerilir.

En çok para kazandıran meslekler Türkiye verileri dikkate alınarak oluşturulmuş bir listedir. Bu listede yer alan meslek gruplarının hepsi aylık kazancı oldukça dolgun olarak mesleklerdir. Uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren bu meslek gruplarında yer alabilmek adına eğitim hayatınızı bu doğrultuda geliştirmeyi deneyebilirsiniz.

En Yüksek Maaşlı Meslekler Türkiye Sıralaması

Ülkemizde en çok para kazanan meslekler sıralamasında pek çok meslek grubu yer almaktadır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinin bitirilmesi neticesinde bu meslek alanlarında çalışılmaya başlanabilir. Bu meslek gruplarının aylık ve yıllık maaş ortalamaları da yazımızda yer almaktadır. Ortalama olan bu maaş bilgileri çalışılan şirkete ya da kuruma göre farklılıklar gösterebilir.

İşte, maaşı yüksek olan meslekler Türkiye sıralamasında ön plana çıkan alanlar:

1. Uzman Doktor

Dünyanın en kutsal mesleklerinden olan doktorluk, son dönemin en zorlu meslekleri arasında da yer almaktadır. Bilindiği üzere 2020 yılında patlak veren pandemi nedeniyle sağlık çalışanlarının mesaileri oldukça artmıştır. 

Sağlık sektörünün ön plana çıkan meslek grubu olan uzman doktorluk da hem dünyada hem de ülkemizde en yüksek maaşlı mesleklerden biridir. Bununla birlikte uzman doktor olabilmenin çeşitli zorlukları da mevcuttur. 6 yıllık tıp fakültesi eğitimin ardından TUS gibi zorlu bir sınavdan iyi bir puan alınması gerekmektedir.

Uzmanlık için de belli bir süre kazanılan alanda hizmet vermek zorunludur. Tüm bu deneyim ve tecrübenin ardından uzman doktor olarak yıllık ortalama 130 bine yakın para kazanılabilir. 

2. Yeminli Mali Müşavir

En çok para kazandıran meslekler arasında yeminli mali müşavirlik de önemli bir yerde bulunmaktadır. Mali müşavirlik ve muhasebe alanında deneyim bekleyen bu meslek, yıllık ortalama 80 bin liraya yakın bir kazanç sağlayabilir. Üniversitelerin maliye bölümünden mezun olan kişilerin bu alanda bir süre çalışmaları da maaşa etki etmektedir.

Yeminli mali müşavirlik için hem eğitim hem de tecrübe en önemli iki etkendir. Bu alanda tutunmak ve belli bir çevre elde etmek de yine bu mesleği icra edenlerin faydasına olacak bir durumdur.

3. Petrol Mühendisliği

Son dönemin en popüler meslekleri arasında petrol mühendisliği ilk sıralara ulaşmış bir alandır. Ülkemizde oldukça kazançlı bir meslek alanı olan petrol mühendisliği de belli bir eğitim gerektiren bir meslektir. Bunun için ilgili üniversitelerin petrol mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir.

Aynı zamanda petrol mühendisliği lisans mezunu olan kişilerin yüksek lisans programlarını tamamlamaları durumunda maaşlarında da artış olacaktır. Ülkemizde hizmet vermekte olan bir petrol mühendisinin yıllık ortalama ücreti ise 100 bin TL civarında seyretmektedir.

4. Pilot

Pilotluk, hem prestijli hem de oldukça kazançlı bir meslek grubudur. Pilotların hem ülkemizde hem de dünyada en fazla kazanan meslek sahipleri olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Gerekli eğitimleri alan ve tecrübe kazanan pilotlar bu alanda yeni çalışmaya başladıklarında dahi güzel rakamlar ile ücretlendirilirler.

Ülkemizde hizmet veren bir pilotun yıllık ortalama kazancı da genellikle 150 bin TL civarındadır. Fakat pilot olmak için ilk etapta hem yüksek bir meblağ ödemeniz hem de zorlu sınavları vermeniz gerekecektir. 

5. Noterlik

Ülkemizde en çok para kazandıran meslekler arasında noterlik de yer almaktadır. Noter olarak görev yapmak isteyen kişilerin de belli bir seviyede eğitimden geçmiş olmaları önemlidir. Zaten noter olmak için de ilk şart olarak hukuk fakültesi mezunu olmak aranır. Hukuk fakültesi mezunu olan kişiler, daha sonra noterlik için başvuruda bulunabilirler.

Noterler, hayatımızın her alanında ihtiyaç duyulan bir meslek icra ederler. Dolayısıyla kazançları da bu ihtiyaçlar göz önüne alınarak belirlenir. Ülkemizde aktif olarak hizmet veren bir noterin yıllık kazancı 300 bin TL civarına ulaşabilir. Bu dudak uçuklatan rakam, noterlik mesleğinin önemini her defasında gözler önüne sermektedir.

6. Yazılım Mühendisleri

Ülkemizde en fazla kazanç getiren bir diğer mühendislik grubu da yazılım mühendisliğidir. Yazılım mühendisleri, yalnızca Türkiye’de değil dünyada da en fazla kazanan mesleklerin başında gelmektedir. Özellikle de son birkaç yılda yıldızı oldukça parlayan bu meslek, aynı zamanda geleceğin de meslekleri arasında yer almaktadır.

Türkiye için en çok para kazandıran meslekler arasında başı çeken yazılım mühendislerinin yıllık ortalama geliri ise 250 bin TL civarındadır. Aynı zamanda bu mesleği icra eden kişiler bazı uluslararası firmalarda da çalışma imkânı bulabilmektedir. Bu da kimi zaman döviz üzerinden ücret alınmasını sağlayan bir durumdur.

7. Avukatlık

Türkiye’de hem prestijli hem de kazançlı meslek gruplarından biri de avukatlıktır. Avukatlık için ilk adımın atılması adına hukuk fakültesi mezunu olmak gerekmektedir. Ardından avukat adayları için bir süre stajyerlik durumu başlamaktadır. Stajyerliği başarı ile bitiren avukat adayları bu süreçten sonra kendi bürolarını açma yetkisine sahip olurlar.

Avukatlık yapabilmek adına adayların belli bir alanda uzmanlaşmış olmaları da önemlidir. Uzmanlaşmış olan avukatlar kazandıkları her davada tercih edilen kişiler olacaklardır. Ülkemizde hizmet veren bir avukatın yıllık ortalama kazancı ise 150 bin liraya kadar ulaşabilir. Elbette bunun için çalışılan alan ve edinilen çevrenin de önemi yüksektir.

8. Eczacı

Ülkemizde en çok para kazandıran meslekler arasında sağlık sektörünün önemli bir kolu olan eczacılık da yer almaktadır. Aslına baktığınızda ülkemizde sağlık sektörü kapsamında edinilen mesleklerin büyük birçoğu kazançlı mesleklerdir. Eczacılık da belli bir bilgi deneyimi ve eğitim seviyesi gerektiren oldukça prestijli bir alandır.

Türkiye’de eczanesi bulunan bir eczacının yıllık geliri ortalama 150 bin TL civarında olabilir. Elbette eczanenin işleyişi ve konumu da bir eczacının yıllık kazancına etki eden bir faktördür.

9. Sigorta Uzmanı

Türkiye sınırları içinde en çok para kazandıran meslekler arasında sigorta uzmanlığı da yer almaktadır. Sigorta uzmanları, gerekli eğitim ve tecrübenin ardından kendi sigorta şirketlerini kurabilirler. Analiz yeteneğine sahip olması beklenen uzmanlar, gerekli araştırmalar sonucunda kazanç elde edebilirler.

Ülkemizde hizmet vermekte olan şirket sahibi bir sigorta uzmanının yıllık geliri ise 150 bin TL civarında olabilir. Bu kazanç, belli parametreler çerçevesinde her sene değişiklik de gösterebilmektedir. Yine de sigorta uzmanlığı alanı için Türkiye’nin kazançlı meslek gruplarından biri tanımlaması yapılabilir.

10. Yönetim Danışmanlığı

Yönetim danışmanlığı, ülkemizde en çok para kazandıran meslekler arasında başı çekmektedir. Günümüzde her şirketin belli bir noktaya ulaşabilmeleri için yönetim danışmanlarından destek almaları gerekmektedir. Bu da yönetin danışmanlığını popüler ve en çok kazandıran meslekler arasına sokmuştur.

Ülkemizde bir şirketin bünyesinde hizmet veren yönetim danışmanları yıllık ortalama 100 bin TL ila 150 bin TL arasında maaş alabilirler. Bu maaşların belirlenmesinde elbette çalışılan şirketin de etkisi oldukça fazladır.

 

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA