Girişimci Kafası

10 Adımda Reklamsız Instagram Hesabını Büyüt (Bol Etkileşim Taktikli)

Reklamlara bir kuruş harcamadan Instagram daha fazla takipçi edinin. Herkes Instagram’da nasıl büyüyeceğini bilmek istiyor ve size bildiğim sırları aktarmak için buradayım: Bunu yapmanın yolu bol etkileşimli bir takipçilerden geçiyor. Söyleyeceklerinizle ilgilenmiyorlarsa, çok sayıda takipçiye sahip olmak anlamsızdır. Boşa gidecek parası olan herkes takipçilerini artırmak için birkaç bot alabilir, ancak bu bot takipçileri etkileşim yaratmaz.

Instagram algoritması, kullanıcıların sık sık etkileşimde bulunduğu hesaplara bağlı olarak bir kullanıcının ana sayfasındaki gönderilere öncelik verir ve hesabınız, sizinle etkileşim kurmayan takipçilerden oluşan hayalet bir kasabaysa, algoritma bundan hoşlanmayacaktır. Bu nedenle, ürününüzü tanıtmak için büyük paralar ödemeden önce, bir adım geri atmanız ve öncelikle sizi seven bir hayran kitlenizin olduğundan emin olmanız gerekir.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Bol etkileşimli Instagram büyüme tüyolarımıza girmeden önce, Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Bununla ilgili çok fazla spekülasyon var, ancak sosyal medya platformu, “Akışınızdaki fotoğraf ve videoların sırası, içerikle ilgilenme olasılığınız, gönderen kişiyle olan ilişkiniz ve güncelliği temel alınıyor” şeklinde bir açıklama yaptı.
2018 yılında TechCrunch Instagram tarafından düzenlenen bir basın toplantısında algoritmanın ayrıntılarını bildirdi.

  • İlgi Alanı – Instagram, benzer içerikle ilgili geçmiş davranışlarınıza dayalı olarak size içerik sunmaya çalışır.
  • İlişki – Algoritma, beğeniler ve yorumlar gibi düzenli olarak etkileşimde bulunduğunuz hesaplardan gelen gönderilere öncelik verir.
  • Zamanlılık – Yeni gönderiler eski gönderilere göre önceliklidir.

Basitçe söylemek gerekirse, bir hesapla düzenli olarak etkileşime giriyorsanız, algoritma bunu alacak ve onu sıranın önüne getirecektir.
İşte bu, Instagram’ın gizemli algoritması. Size seveceğinizi düşündüğü şeyleri göstermek istiyor.

Takipçi Sayınızı Büyütmek için Instagram Büyüme Hileleri

1. Instagram Hikayelerinden En İyi Şekilde Yararlanın

Instagram tarafından yayınlanan bir araştırmada, günlük olarak 500 milyondan fazla kullanıcının Instagram hikayeleri izlediği tespit edildi. Bu, Instagram’ın kullanıcı tabanının yarısı! Bu 24 saatlik fotoğraflar ve videolar aracılığıyla işletmenize samimi bir bakış açısı katabilirsiniz.

  • Takipçilerinizin sizinle etkileşim kurmasını sağlayan hikayelerin sunduğu çok sayıda çıkartmadan yararlanın. Anket yapmak, soruları yanıtlamak, DM göndermelerini sağlamak ve hatta testler bile katılımı artırmanın basit ve eğlenceli yollarıdır.

Bir Soru-Cevap etkinliği düzenlemek, sizi fazlasıyla yorabilir ancak bu, müşterileriniz ve takipçilerinizle doğrudan konuşmak için bir şanstır. Soru-Cevap, “Bize her şeyi sorun!” gibi markanız ile ilgili bir şey olabilir. “Bugün moraliniz nasıl” gibi genel sorularda olabilir.

Bonus öneri: Takipçilerinize bir soru sorarak onlardan yanıt isteyebilir gelen yanıtları hikayenizde paylaşabilirsiniz.
Bilgi yarışması düzenlemek etkileşimi artırmak için eğlenceli bir yoldur. Aynı zamanda piyasa araştırması için kullanılabilir. Diyelim ki yeni bir kahve aromalı mum çıkartacaksınız. Takipçilerinize birkaç koku seçeneği vererek bir anket düzenleyebilirsiniz. Takipçilerinizin çoğu kahve yerine tarçın kokusunu seçiyorsa belki bir sonraki adımda tarçın kokusunu piyasaya çıkarmayı düşünebilirsiniz.
Geri sayım etiketi, en az etkileşim alandır. Ancak yaklaşan bir lansman için heyecan yaratmaya yardımcı olur. İyi bir markalaşma sağlamak için bazı önemli hashtagler ve sözler ile ortaya çıkarttığınızda mükemmel başarı sağlayabilirsiniz.

  • Herhangi bir takipçi sizden bahsederse veya sizi etiketlerse, bu içeriği bir gönderi veya hikayeler aracılığıyla paylaştığınızdan emin olun.

Herkes biraz tanınmayı sever işte bu yüzden sizden bahseden kişileri hikâye veya gönderi aracılığı ile paylaştığınız zaman yeni paylaşımlar için bütün takipçileri sizi paylaşmaya teşvik etmiş olursunuz. Ayrıca hikayenizde başka markaların içeriklerini paylaşabilirsiniz böylece kendinize güzel bir ağ sağlamış olabilirsiniz. Ayrıca bu instagram gözünde aktif bir kullanıcı olduğunuz anlamına gelecektir. Bu sayede sürekli güncel kalacaksınız.
Konum etiketleri ve hashtag’ler, sizi takip etmeyen kullanıcıların markanız hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur. Konum etiketlerini sıklıkla kullanabilirsiniz.

2. Bir IGTV Videosu veya Reels Videosu Paylaşın

Instagram’ın video içeriğine öncelik verdiği bir sır değil.
Özellikle Instagram, Tiktok ile baş edebilmek adına Reels videolarını fazla öne çıkartıyor. Daha fazla takipçi elde etmek ve etkileşim sağlamak için Reels videolarına özen gösterin.

3. Kendi Takipçilerinizi Büyütmek için Influencer’lar ile Çalışın

Bütçenize göre farklı büyüklükteki influencer ile çalışabilirsiniz. Ancak size tavsiyem büyük takipçili hesaplara çok para vermek yerine mikro-influencerlar ile çalışabilirsiniz. Mikro-influencerlar takipçileri ile daha çok etkileşim içinde oldukları için çalışmanız daha iyi sonuçlar alabilir. Özellikle hesabınız yeni ve influencer çalışmalarına ilk defa başlıyorsanız sizin için en uygun olan Mikro-influencerlar olacaktır.
Peki mikro-influencer nasıl bulunur?

  • Etiketlendiğiniz gönderilere bakın.

Zaten sahip olduklarınızla çalışmak her zaman daha iyi olacaktır. Markanız hakkında daha önce herhangi bir mikro influencer bahsedip bahsetmediğini etiketlendikleriniz arasından arama yaparak bulabilirsiniz.

  • Nişinizdeki popüler hashtag’leri arayın.

En iyi içeriğe göz atın ve hesaplardan herhangi birinin markaya uygun olup olmadığına ve birlikte çalışmanın iyi olup olmadığına bakın.

  • Önerilen hesaplara bakın.

Mikro-influencer kişilere e-posta göndermek, onları aramak veya mesaj atmak yerine DM üzerinden iletişime geçmenizi öneririz. DM kutusunu kullanarak onlarla iletişime geçtiğinizde, markanızın uygun olup olmadığını görmek için sayfanızı hızlı bir şekilde kontrol edebilirler. Nakit ödeme yapamıyorsanız bile, influencer’larla başka şekillerde iş birliği yapabilirsiniz. Markaların bir gönderi karşılığında mikro influencer’lara ücretsiz ürün göndermesi yaygındır.
Mikro-influencer’lar işletmeniz hakkında paylaşımda bulunduğunda, onlardan sizi etiketlemelerini isteyin. Ek olarak hem influencer için hem de marka için en iyi sonucu verme eğiliminde olduğundan, uzun vadeli ilişkilere odaklanın. Bunun tek seferlik bir çalışma olduğu konusunda endişelenmek yerine, influencerlar genellikle gelecekte markanızla çalışacaklarını bilmeyi tercih ederler. Çalışma yapacağınız zaman tekrar tekrar çalışabileceğiniz güvenilir kişilerden oluşan sabit bir havuzunuz varsa, sürekli reklam çalışması yapacak kişi aramakla zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız.

4. Çapraz Tanıtım Yaparak Instagram Hesabınızı Büyütün

Takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız, Instagram hesabınızı tanıtmak için her fırsatı değerlendirmelisiniz.
Nişinizdeki popüler hashtag’leri takip edin. Hashtag’leri takip ettiğinizde, o hashtag’leri kullanan gönderiler, tıpkı bir hesabı takip ettiğinizde olduğu gibi, ana sayfanızda görünmeye başlar. Buradaki avantaj, kolayca görebilirsiniz bu sayede bunlara beğeni ve yorum yapabilirsiniz.
Her fırsatta instagram hesabınızı göstermeyi unutmayın. Web sitenize belirgin ikon halinde eklemeyi unutmayın, ayrıca mağazanız varsa mağaza içinde belirli alanlara hesabınızın ismini yazıp hatırlatma yapabilirsiniz.

5. Diğer Instagram Hesaplarıyla Etkileşim Kurun

Belki de instagram algoritması için en önemli kuraldır.
Instagram, hangi gönderileri beğendiğiniz ve hangi hikayeleri sıklıkla izlediğiniz gibi şeylere bakar. Başkalarının içeriğinde ne kadar aktif olursanız, kendi içeriğinizin insanların akışlarında o kadar fazla gösterilme olasılığı artar.
Instagram beğeni, yorum ve takip etmek için üçüncü parti uygulamaları kullanan hesapları tamamen çöp ediyor. Bu nedenle, her şeyi orijinal tutmak için bu işlemleri manuel olarak yapın. Manuel olarak yaptığınız zaman hem takipçi kitlenizi yakından tanıyacak hem de en doğru iletişim dilini öğrenmiş olacaksınız.
Tüm yorumlara, DM’lere ve paylaşımlara yanıt vermek için zaman ayırın. Bir takipçiniz gönderilerinize yorum yapmak için zaman ayırırsa, sadece “Teşekkür ederim” demek için bile olsa onlara yanıt verin. İnsanlar, tanınma ile ödüllendirilirlerse, markanızla etkileşime devam etme olasılıkları çok daha yüksektir.
Diğer hesapların gönderilerine gerçek yorumlar bırakın. Takipçinizin gönderilerine, takipçiniz olmasını istediğiniz kişilere veya sizinkine benzer markalara manuel olarak yorum yapın. Ve bu yorumların gerçek olduğundan ve sohbete katkıda bulunduğundan emin olun. Yorumları “vay be”, “şahane” gibi bot olduğunuza yönelik değil içerik ile alakalı yorumda bulunmaya çalışın.

6. Hashtag’leri Akıllıca Kullanın

Hashtag konusunda milyonlarca teori vardır. Ancak burada tamamen sizin ihtiyacınıza yönelik bir strateji belirlemeniz gerekmektedir. Instagram, “shadowbanning” efsanesini çürüttü, bu yüzden olabildiğince çok hashtag kullanmaktan çekinmeyin (maksimum 30). Ancak 30 tane kullanmak içinde alakasız hashtagleri kullanmayın. Hesabınız doğrultusunda olabildiğince doğru hashtagleri kullanmaya özen gösterin. Çoğu yönetmiş olduğum markada nokta atışı bir liste yaptığım zaman maksimum 15 hashtag kullanıyordum.
Hashtaglerin kullanılma yeri size göre değişebilir çoğu kişi açıklama kısmında gizlemeye çalışıyor ancak uzun bir açıklamanız mevcutsa bunların arasına da ekleyebilirsiniz.
Ayrıca markalı bir hashtag oluşturmayı da düşünmelisiniz. Markanıza özel bir hashtag yaptığınızda iki şey olur:

  • Marka bilinirliğini artıracaksınız.
  • Bir sonraki bölümde bahsedeceğimiz, paylaşılacak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği bulmanız daha kolay olacaktır.

Gratis’in #güzelbakkendine hashtag’ine bir göz atın. Sadece başkalarının markanız ve hesabınız hakkında neler paylaştığını takip etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mini topluluk veya takipçi kitlesi oluşturmuş olursunuz.

7. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği (UGC) Teşvik Edin

Yukarıda bahsedilen markalı hashtag’lerle ilgili olarak, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe teşvik etmenin yollarını bulun.
Fiziksel bir ürününüz varsa, müşterilerinizi Instagram’da sizi takip etmeye, siparişlerinin bir fotoğrafını paylaşmaya ve markalı hashtag’inizi kullanmaya teşvik siparişin yanına ufak bir hediye ve kart ekleyebilirsiniz.
Yine başka şekilde bir mağazanız mevcutsa mağazanın bir duvarına takipçilerinizden gelenler bölümü yapabilirsiniz. Ayrıca çeşitli etkinlikler ve çekilişler düzenleyerek takipçilerinizin rekabet etmesini sağlayabilirsiniz.

8. Öne Çıkan İçerik Oluşturun

Instagram hesabınızı büyütmek için kalabalığın arasından sıyrılan içerikler oluşturun. İçerik üretmek için değil gerçekten hoşunuza giden içerikler çıkartın.
Takipçiler gerçekten öylesine atılan içerikleri anlayabiliyor ve böyle olduğu zaman hesabınız hızlıca kan kaybetmeye başlıyor. Aynı konsepte olduğunuz sayfalar varsa bunlardan ayrı şeyler yapmaya özen gösterin. Örneğin bir yabancı bir karavanlı gezgin vardı baktığımız zaman çok fazla bu tipte hesap mevcut ancak herkes genelde köpek ya da kedisiyle gezmekte bu kişi ise yılan ile birlikte geziyordu. Bu yaptığı farklılık sayesinde çok fazla Instagram ve Youtube hesabında çok fazla takipçi kitlesine ulaştı.
Yılanlı bir karavanda yaşamak gibi sıra dışı bir şey yapmak zorunda olmasanız da işinizi benzersiz kılan şeyi bulmanız gerekir.
Instagram içeriğine benzersiz bir açıdan nasıl yaklaşabileceğinizi öğrenmek için rakiplerinizi araştırın. Instagram’da ne tür gönderiler yayınlıyorlar? Hangileri daha çok beğeni ve yorum alıyor? Rakiplerinizin IGTV kanalları var mı? Eğer öyleyse, videoları ne hakkında? Rakiplerinizin Instagram hesaplarını analiz ederken, onların yanlış yaptıkları ya da yapmadıkları boşluklara bakmaya özen gösterin.

9. Instagram’da Kendi Hesabınıza Bakın

Sizi belirli Instagram hesaplarına çeken nedir? Kişisel bir hesabınız varsa, kaydettiğiniz gönderilere bakın. Hangi gönderileri beğendiniz ve yorum yaptınız? Biraz öz eleştiri yapın ve ardından ideal müşterinizin de seveceği gönderiler yayınlamak için bu öğrendiklerinizi işletme içeriğinize nasıl uygulayabileceğinizi görün.
Nasıl öne çıkabileceğiniz hakkında beyin fırtınası yapın. Rakiplerinizi, müşteri kimliğinizi ve kendi Instagram aktivitenizi göz önünde bulundurarak bu kalabalık platformda nasıl öne çıkabilirsiniz? Kullanıcılara sizi takip etmeleri ve gönderilerinizle etkileşim kurmaları için bir neden verecek benzersiz bir açı, yeni bir bakış açısı bulun.

10. Öne çıkanları ve rehber sekmesini kullanın

İyi etkileşim alan hikayelerinizi, işletmenizde sürekli aynı olan süreçleri ve ofis gezintileri gibi içeriklerinizi öne çıkartılanlar bölümünde yer verebilirsiniz. Bir butik işletmeyseniz öne çıkarılanlar kısmında mutlaka müşterilerinizden gelen geri dönüşlerin yer almasına özen gösterin. Öne çıkarılanlar kısmı ne kadar çok olursa o kadar profilinizde kişi kalacak ve vakit geçirecektir. Ayrıca rehber sekmesine içeriklerinizi ekleyerek eskimeyecek içeriklerinizi gösterebilirsiniz.

 

Yorum yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[borgholm_core_section_title tagline="oh hello you" title="Award-winning creative agency." subtitle="Delivering high-quality projects for international clients. Ask us about digital, branding and storytelling." line_break_positions="1" disable_title_break_words="no" special_style_positions="2" title_tag="span" subtitle_margin_top="29px" enable_text_custom_styles="yes" text_color="#000000" _element_width="initial"]

GENERAL INQUIRIES
borgholm@qodeinteractive.com

SOCIAL MEDIA