"kaybetmekten korkma! bir şeyi kazanmak için, bazı şeyleri kaybetmelisin ve unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin!"
-Fatih Terim

Zihinsel Olarak Güçlü ve Duygusal Olarak Esnek Olmanın 7 Yolu

  • 5 DK
  • 22-01-2020
  • 0 yorum
  • 1K
Zihinsel Olarak Güçlü ve Duygusal Olarak Esnek Olmanın 7 Yolu Zihinsel Olarak Güçlü ve Duygusal Olarak Esnek Olmanın 7 Yolu

Zihinsel olarak güçlü olmak, duygusal esnekliğin temelidir. Soğuk algınlığı veya grip hastalığının zaten hasta birinin sağlığını azaltabileceği gibi, küçük bir başarısızlık veya sıkıntılı düşünce de aynı şekilde "zihinsel olarak bağışıklığı" olmayan birine aynı şeyi yapabilir.

Zihinsel bağışıklık, zihinlerimizi yalnızca korku verici düşünceler veya dış zorluklar geldiğinde ne olacağını beklemekle kalmaz, aynı zamanda ortaya çıktıklarında onlara tahammül eder. Bu, birinin objektifini yaşamda acıdan kaçınmaktan, acının ne olursa olsun yolculuğun bir parçası olacağını kabul etmesi anlamına gelir.

Zihinsel bağışıklık olumsuz düşüncelere karşı direnemez, ya da inkâr edemez, üzerinde hareket etmeden gözlemleyebiliyor ya da otomatik olarak gerçeği temsil ettiğine inanabiliyor.

Zihinsel bağışıklığımız olduğunda, düşüncelerimize ve duygularımıza üçüncü bir taraf gözlemci olabiliriz. Neye ihtiyacımız olduğunu, neyi istemediğimizi ve bizim için neyin önemli olduğunu tespit edebiliriz. Yeniden bütünleşme süreci sayesinde bizi korkutan düşüncelere tahammül edebiliyoruz. Onlara karşı ne kadar az reaktif olursak, o kadar çok şey öğrenebiliriz. Sık sık, tekrar eden düşüncelerimizle ya da sürekli devam eden duygularla, iyileşmemiş bir kök ilişkisi vardır. Bu rahatsız edici hisleri işleyebilmek sadece tekil meselelerin üstesinden gelmemize yardımcı olmakla kalmayacak, yaşamlarımızı başka şekillerde de ilerletmeye yardımcı olacaktır.

Öyleyse, zihinsel bağışıklığın iyi olduğunu biliyoruz, ama ıstırabımızın derinliklerinde olduğumuzda, onu nasıl inşa etmeye başlarız?

İşte zihinsel olarak güçlü ve duygusal olarak esnek olmanın 7 yolu:

1. İlerleme tutumu benimseyin, mükemmellik değil.

Her gün davranışlarınızda veya başa çıkma mekanizmalarınızda %1'lik bir iyileşmeyi bile hedeflemek, yaşamınızı yalnızca bir nedenden ötürü radikal bir şekilde devrime sokmaya çalışmaktan daha etkilidir.

2. Mücadele ettiğinizle özdeşleşmemeye dikkat edin.

Yaşamlarını endişe ile mücadele ederek geçiren pek çok insan, kişiliklerinin sadece bir parçası olduğunu varsaymaya başlar. "Ben endişeli bir insanım" veya benzer ifadeler yaygındır, ancak muhakkak doğru değildir. Kimliğinize kendiniz hakkında bir fikir vermeyi benimsemen temelde kim olduğunuza inandığınız anlamına gelir, bu da değiştirmeyi önemli ölçüde zorlaştırır.

3. Korkuyu ortadan kaldırmak için çalışmayı bırakın.

Korkunuzu yenmek istiyorsanız, onlarla yüzleşmeyi öğrenin. 

4. "Garip" veya üzücü düşünceleri gerçekler yerine semboller olarak yorumlayın.

Kendi kendinize araba kullanmaktan, işinizi kaybetmekten veya bir tür doğal felakete sıkışmaktan korkuyorsanız, hayatınızda neyi temsil edebileceğinizi düşünün (belki de sevdiklerinizden kopmuş veya bir şekilde "güvensiz" gibi hissediyorsunuz). Bunların çoğu sizde bir değişiklik yapmaya yönlendirmeye çalışıyor, bu yüzden onları onurlandırın.

5. Değişimi görmeye istekli olun.

İnsanlar uzun bir süre boyunca bir şeyle mücadele ettiklerinde, bu sürenin uzunluğundan dolayı bir şeylerin değişmekte olduğunu görmek için bir direnç gösterirler. Bir şeyi değişime görme isteği aslında onu değiştirmeye başlar. Bir günde başka hiçbir şey yapamazsanız, bunu yüksek sesle söyle: Bu değişikliği görmeye istekliyim.

6. Korku engeli olmasaydı hayatınızda neler yapacağınızı hayal edin.

Şimdi yapmanız gereken şey bu. Korkularınızın engel olduğu ama yapmak istediğiniz o şeyleri düşünün. Ve bunları yaptığınızı hayal edin.

7. Hazır olun.

Hayatınızda sizi sabote eden her şey, var olmasını istememenin ürünü. Sürekli alışveriş yapıyor, harcıyor, yemek yiyor, içiyor, hayal kuruyor ve şu andaki yolumuzu planlıyoruz; bu, etrafta taşıdığımız duygularla asla yüzleşmeyeceğimiz anlamına geliyor. Hazır olmak zihinsel gücü ve duygusal sağlığı geliştirmek için esastır, çünkü düşüncelerimize ve hislerimize gerçek zamanlı olarak yanıt vermemize ve sağlıksız başa çıkma mekanizmalarını benimsememiz için bizi sinirlendiren şeyle yüzleşmemize izin verir.

Zihin, doğru olduğunu düşündüğü şeyin ne olduğuna inanır. Bu nedenle, yetersiz, tehlikede veya sevilmemiş olduğumuzu bilinçaltında ikna olacak şekilde kendimizi programlamamız kolaydır. Zihinsel bağışıklık, bu fikirleri bilincimizin ön planına getirdiğimizde ve duygularımızı mantıklı bir şekilde evlendirerek hata yaptığımızda gerçekleşen şeydir.

Kendimize sürekli olarak bir duygu spektrumunun sağlıklı ve yararlı olduğunu hatırlatmak ve bir şeyin üstesinden gelmenin, hareket etmeyi öğrenmekten ziyade, ortadan kaldırmak anlamına geldiği fikrinden vazgeçmek, kendi zihinlerimizin kurbanı olmak yerine arzu ettiğimiz yaşamlara ayak uydurmamıza yardımcı olacaktır.

"Zihinsel Olarak Güçlü ve Duygusal Olarak Esnek Olmanın 7 Yolu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et