1. Zenginler ve Orta Sınıf İnsanlar Arasındaki Farklar
Zenginler ve Orta Sınıf İnsanlar Arasındaki Farklar

Zenginler ve Orta Sınıf İnsanlar Arasındaki Farklar

 • 16-08-2017
 • 0 Yorum
Kendi kendine yetebilen ve çok az da olsa artı değer üretebilen kişiler için orta sınıf kavramı kullanılmaktadır. Orta sınıf tam bir geçiş sınıfıdır. Bu sınıfta yer alan kişiler zengin olmadığı gibi fakir de sayılmazlar. Ancak temel giderlerini karşılayan ve üzerine biraz da olsa birikim yapan orta sınıf ekonominin lokomotifidir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar orta sınıfın daraldığını göstermekte. Bu da ileriki zamanlarda kişilerin zengin veya fakir olacağı anlamına geliyor. Burada önemli olan hangi tarafta kalacağınıza karar vermek olacaktır. Eğer ki zengin olmak istiyorsanız zenginler gibi düşünmeli ve hareket etmelisiniz. Zengin ve orta sınıf insanlar arasındaki farklar şu şekilde olacaktır. Bu farkları dikkate alarak gelir grubunuzu şekillendirebilir ve tarafınızı belirleyebilirsiniz.

 


 1. Zenginler Rahat Olmamayı Tercih ederken Orta Sınıf Rahat Yaşamı Seçer
Bir işletme adına çalışmak, güvenli bir iş seçmek, aylık sabit gelir sahibi olmak orta sınıf için rahatlık sağlar ve bu düzenin hep korunmasını isterler. Ancak zenginler bu şekilde stabil bir düzen istemezler. Rahatlık yaşamazlar ve sürekli rahatsız durumların olağandışı getiriler sağlayacağını bilirler. Kendi işinizin patronu olmak risktir. Riskler girişimcileri rahatsız eder. Ancak her risk varlık yaratır ve küçük riskler büyük sonuçların kazanılmasını sağlar.

Zengin olmak isteyen orta sınıf öncelikle rahatlık bölgesinden çıkmalıdır. Bütün seçenekler göz önünde bulundurularak rahatsız döneme giriş yapılmalı ve risk alınmalıdır. Rahatsız dönemde yapılacak tüm girişimler başarı sağlayacağı gibi başarısızlık da getirebilir. Bu noktada karamsarlığa kapılmamalı ve hatta bunun harika bir deneyim olduğu unutulmamalıdır. Başarısız olmayan zengin yoktur ve başarısızlık büyük düşünmenin de yolunu açacaktır.


 1. Zenginler Kazandığından Az Harcarken Orta Sınıf Kazandığından Fazlasını Harcar
Zengin sınıfında yer alan bir milyonerin yüz bin dolarlık bir araca bindiğine veya milyon dolarlık bir evde oturduğuna pek rastlanılmaz. Zengin insanlar harcamalarını kısarak aktif yatırımlara yönelirler. Zenginler paralarını değer getirecek işlere harcarlar ve asla pasif yatırım yapmazlar. Örneğin yılda bir milyon kazanan bir kişi yine yılda bir milyon harcıyorsa bu kişinin zengin olduğu söylenemez. Orta sınıf kendini garantiye aldıktan sonra elindeki parayı lükse harcayabilir. Oysaki zengin sınıfta böyle bir harcama olmaz ve elde kalan artı değer değerlendirilerek bir dahaki yıla daha zengin girilir.


 1. Zenginler Kendi Merdivenlerini Tırmanırken Orta Sınıf Şirket Merdivenlerini Seçer
Zengin sınıf her zaman için kendi merdivenlerini kurmayı tasarlarlar. Kişinin kendi zenginlik merdivenlerini oluşturması riskleri de beraberinde getirir. Oysa orta sınıf başkalarının kurmuş olduğu merdivenleri çıkar. Güvenli işleri ve gelecek vaat eden kariyerleri vardır. Ancak hiçbir zaman bir zenginin kendi merdivenini çıkarken kazandığı başarıyı ve maddiyatı kazanamazlar.

 


 1. Zenginler Arkadaşlarını Kendi Seçer, Orta Sınıf Herkesle Arkadaş Olur
Zengin insanlar etraflarına sürekli başarılı ve kendileri gibi zengin insanları toplamayı severler. Çünkü etraflarındaki başarılı insanların er ya da geç kendilerine başarı getireceğine inanırlar. Oysa başarısız insanlarla arkadaşlık kurmanın başarısızlık getireceğinin de bilincini taşırlar. Etrafınızda toplayacağınız insanların gelir seviyeleri ve başarı oranları sizlerle aynı değeri taşımalıdır. Bu durum bir süre sonra zihniyetinizi değiştirecek ve zenginler gibi düşünmenizi sağlayacaktır.


 1. Zenginler Öğrenmek İçin Çalışırken Orta Sınıf Para Kazanmak İçin Çalışır
Orta sınıf daha yüksek maaşlar teklif edilince kolaylıkla iş değiştirebilir. Ancak zengin sınıfındakiler kolaylıkla işlerinden vazgeçemezler. Çünkü tüm işleri bilgi birikimleri ve şimdiye kadar harcadıkları zamanlarıdır. Zenginler maaşlarıyla zengin olmazlar. Kendilerinde açığa çıkarttıkları yetenekleri ve tecrübeleri onları zengin etmiştir.

zengin ve orta sınıf


 1. Zenginlerin Parası Varken Orta Sınıfın Bir Şeyleri Var
Birçok insan kazanmadığı parayı harcar ve bu da onları zengin sınıfından uzaklaştırarak orta sınıfa çeker. Bahçeli lüks evler, son model arabalar, cep telefonları, elektronik eşyalar veya kıyafetler… Başkalarını etkilemek için alınan bu tür eşyalar orta sınıfın elindeki parayı çıkartan bir sistemdir ve zenginler tarafından kurulmuştur. Orta sınıf tüm hafta boyunca çalışıp kazandığı parayı hafta sonu tatilinde harcar ve böylece zenginlerle orta sınıf arasındaki paradoks başlamış olur.

Zenginler ise ellerindeki parayı değerlendirmeyi ve ölü yatırımdan uzak durmayı severler. Kar getirmeyecek son model arabalar veya gösterişli evler onların tercihi değildir. Zenginler bu tür alışveriş isteklerini yatırım yaparak tatmin ederler. Bu da onları daha çok zengin eder.


 1. Zenginler Kazanca Odaklıdır, Orta Sınıf Tasarrufa Odaklı
Tasarruf ve yatırım ayrı gibi duran ancak birbirleriyle sıkı sıkıya bağlantısı olan kavramlardır. Orta sınıf sürekli tasarruf ederken yatırımı eksik bırakır. Oysaki zenginler yaptıkları tasarrufları bir süre sonra yatırıma çevirir ve bu sayede para kazanırlar. Ancak hedef sürekli para biriktirmek değil sürekli para kazanmak olmalıdır. Kazanç sürekliliği sağlanınca tasarruf ve neticesinde de yatırım gelecektir.


 1. Söz Konusu Para Olunca Zenginler Mantığıyla Orta Sınıf Duygularıyla Karar Verir
Zenginler ile orta sınıf arasında 30 yılın üzerinde araştırma yapan ve How Rich People Think adlı kitabında binlerce röportaj yayınlayan Steve Siebold’a göre zenginler ve orta sınıf arasındaki en önemli fark paraya bakış açılarıdır. Zenginler her zaman kendi çıkarlarını düşünerek paraya mantıksal açıdan bakarlar. Orta sınıf ise duygusal yönü ağır basan ve kendinden önce karşı tarafı düşünen bir bakış açısı sergilerler. Zenginler asla geri dönüşünden şüphe ettikleri paraları ellerinden çıkartmaz ve asla zarar edecekleri işler yapmazlar. Orta sınıfta ise dostane ilişkiler, kişileri iş yapmaya ve yatırım yapmaya sürükleyebilir. Arkadaşlarının ve dostlarının ortaklığıyla yapılan işlerde mantıklı düşünülemez ve genelde bu tür girişimciler başarısız olur.

 


 1. Zenginler Büyük Hedeflerin Peşinden Gider Orta Sınıf İse Potansiyelini Fark Edemez
Orta sınıf hedeflerini belirler ve bu hedefleri sıradan, güvenli ve yapılması mümkün olan hedeflerdir. Zenginlerin hedefi ise zor gibi görünen, imkansız hissedilen ve delice bakılan hedeflerdir. Zenginler bu hedeflerine ulaşacaklarını bilir ve ona göre potansiyelinin çok üzerinde çalışırlar. Orta sınıf ise hep pozisyonunu korumaya çalışır. Gelişmek yerine gerilememek ister. Bu da orta sınıfı zenginleştirmez ancak sınıfından da aşağıya çekmez.


 1. Zenginler Kaldıraç Kuvvetine Orta Sınıf İse Çok Çalışmaya İnanır
Çalışmak her zaman için başarı sağlayacak ve istediğiniz noktaya ulaşmada sizlere yol açacaktır. Ancak burada karşımıza çıkan bir sorun var ki o da; çok çalışmak. Çok çalışmaz asla sınıf atlamada etkili değildir. Önemli olan çok çalışmak değil etkili ve verimli çalışmaktır. Her şeye siz yetişemezsiniz ve tüm engelleri tek başınıza aşamazsınız. Bu tür sorunlar için kaldıraç kuvvetinden yararlanmalısınız. Kaldıraç kuvveti sayesinde dış kaynaklardan yararlanabilir ve enerjinizi daha düzenli kullanmış olursunuz. Bu da zengin olmayı hedefleyen ve herkesi amacına hizmet ettirmede başarı sağlayan, insanlar arasında koordinasyon kuran, iş yapmayı seven ve para kazanmaktan keyif alan kişiler tarafından kolaylıkla yapılacaktır.

 

Zenginler ve orta sınıftakiler arasındaki en büyük fark ise zihniyettir. Zengin olan kişiler kazandıkları paranın da etkisiyle kendilerine olan güveni tazelerler ve hayata daha farklı pencerelerden bakarlar.

 
 • Beğen
 • Muhteşem
 • Aynı Kafa
 • Hahaha
 • İnanılmaz
 • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Merhaba sayın Girişimci Kafası takipçileri, bu makalemizde sizlere sahip olduğu şirketle ürettiği bitkisel ürünleri 35 ülkeye satan ...
Motivasyon
Düzenli işi olan biri için sıfırdan iş kurmak, düzenli işi olmayan birine göre daha zor bir süreçtir. Çünkü maaşlı bir işte ...
Girişimcilik
Günümüz iş dünyası birçok farklı alanda çalışmaya olanak tanıyor. Özellikle teknolojik gelişmeler ve ...
Girişimcilik
Türkiye'de ne yazık ki girişimcilik tam anlamıyla gelişemiyor. Hem girişimcilerin önünde birçok engel bulunmakta hem de yeterli seviyede ...
Girişimcilik
Başarı yolunda attıkları adımlarla tarihe adını kazımış bazı girişimciler vardır. Bu girişimciler, aradan yıllar geçmesine rağmen ...
Girişimcilik
Son birkaç gündür Facebook, Trump ve Cambridge Analytica üçlüsüyle ilgili hayret verici şeyler duyuyoruz. Teknoloji gündemi ve sosyal medya ...
home search notifications 1 person