"kalbi eğitmeden, aklı eğitmek eğitim değildir. vicdan olmadan bilgi sahibi olmak tehlikelidir."
-Aristoteles
Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan

Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan

  • 4 DK
  • 13-04-2018
  • 0 yorum
  • 3K

Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan kişiler arasında akademik öğrenim görmeyen ve ya okulu bırakan çok sayıda girişimci bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda, zengin olmak için üniversite eğitiminin şart olmadığını ispatlayan 8 zengin girişimciden bahsedeceğiz. Bu listenin başında 80 milyar dolarlık serveti ile Bill Gates yer almakta.

Her sene milyonlarca insan üniversite sınavına hazırlanmaktadır. Yapılan araştırmalar 2020 senesinde 5 milyona yakın öğrencinin üniversite sınavına gireceğini göstermektedir. Tüm bunlar, üniversite eğitiminin hayatta başarılı olmak için şart olup olmadığı yönünde tartışmalara neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar, dünyanın en zengin listesinde yer alan bir çok kişinin akademik eğitim görmemiş ve ya okulu bırakmış olduğu göstermektedir.

 

Bill Gates


Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan 1

Listenin başında Microsoft’un kurucu Bill Gates yer alıyor. Ünlü girişimci yardımseverliği ve cömertliği ile tanınmaktadır. 1975 senesinde Microsoft’u kuran Gates, 24 sene içinde 620 milyar dolarlık bir şirkete sahip oldu.

Bill Gates tüm bu serveti yüksek okul tamamlamadan yaptı. Harvard’a başlayan fakat kendi şirketini kurma fırsatını görünce öğrenimini tamamlamamaya karar veren Gates, zamanını okuldan daha değerli görüyordu. Gates tüm bunlara rağmen dünyanın en seçkin üniversitelerinden mezun olan çalışanlara sahip ve dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor.

 

Armanico Ortega


Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan 2

Inditex Moda Grup’un kurucusu Armanico Ortega, İspanya doğumludur. Genç yaşta giyim mağazalarında tezgahtar olarak çalışmaya başlayan Ortega, bugün içinde Zara’nın da bulunduğu 6,000’den fazla giyim mağazasına sahip. 65.5 milyar dolar servete sahip iş adamanın okula gittiğine dair herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

 

Larry Ellison


Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan 3

Oracle’nin kurucusu ve CEO’su olan Larry Ellison, bu yazılımı 1970 senesinde CIA için geliştirmişti. Sonra Oracle marlasını korudu ve ticari Pazar için yeniden düzenlemelerde bulunarak şirket haline getirdi. Matematik ve Fen derslerinde oldukça yetenekli olan Ellison, iki üniversite bıraktı. Annesini kaybettikten sonra Illinois Üniversitesini, daha sonrada Chicago Üniversitesini bıraktı.

Ellison yaptığı açıklamalarda özgünlüğün akademik eğitimden daha önemli olduğunu vurgulamaktadır. Ellison: ‘’ Başarılı olmamanın en büyük nedeni otoriteyi sorgulamam ve şüphe duymamdır. Bu durum öğretmenlerimiz ve ailemiz ile olan ilişkilerimize zarar verebilir fakat hayatta çok yararlıdır’’ ifadeleri ile başarısını özetlemiştir. Ellison’un 53.5 milyar dolar servete sahip olduğu biliniyor.

 

Christy Walton


Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan 4

40.6 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Christy Walton, bu serveti Walton ailesinden John Walton ile evlenerek elde etmiştir. 2005 senesinde ölen kocasının ardından büyük bir servete sahip olan kadının okula gittiğine dair herhangi bir kayıt bulunmuyor.

 

Liliane Bettencourt


Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan 5

Zengin kadın, bu servetini L’Oreal markasının mirasçısı olarak elde etmiştir. 1907 senesinde kozmetik devini kuran Shueller’in tek çocuğu olan Liliane Bettencourt, yüksek öğrenim görmek yerine çalışmayı tercih etmiştir. 41.1 milyar dolarlık servete sahip olan zengin kadın, 15 yaşından beri çalışmaktadır.

 

Mark Zuckerberg


Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan 6

Facebook’un kurucusu ünlü milyarder, Bill Gates gibi Harvard’ı bırakan kişilerden biridir. Mark Zuckerberg’in okulu bırakma nedeni ise Facebook projesinin okulu bitirmekten daha önemli olduğunu düşünmesidir. 11 sene içinde 200 milyar dolarlık bir şirket haline gelen Faceook, yurt odasında ilk adımı atılan bir iş fikriyi. Mark Zuckenberg bu iş fikri sayesinde şimdi 35.7 milyar dolar servete sahiptir.

 

Li Ka-Shing


Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan 7

 

Lise terk olan Li-Ka Shing, Asya’nın en zengin iş adamıdır. CKH Holding ve CK Gayrimenkul şirketlerinin sahibi iş adamı 270 bin üzerinde çalışana sahiptir. Asyalı iş adamının 33.5 milyar dolar serveti olduğu biliniyor.

 

Sheldon Adelson


Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan 8

New York Şehir Koleji Terk Sheldon Adelson 29.8 milyar dolarlık serveti ile listemize girmeye hak kazandı. Las Vegas topraklarını yöneten iş adamı, gazete satarak iş hayatına başladı ve o günden bu yana 50’den fazla şirket kurdu. Adelson bir açıklamasında 25 Milyar doları bir defa da kaybettiğini fakat tekrardan başlayarak bu günlere geldiğini ifade etti.

 
"Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et