1. Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan
Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan

Zengin Olmak İçin Üniversite Şart Değil; İşte Bunun Kanıtı 8 İnsan

  • 13-04-2018
  • 0 Yorum
Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan kişiler arasında akademik öğrenim görmeyen ve ya okulu bırakan çok sayıda girişimci bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda, zengin olmak için üniversite eğitiminin şart olmadığını ispatlayan 8 zengin girişimciden bahsedeceğiz. Bu listenin başında 80 milyar dolarlık serveti ile Bill Gates yer almakta.

Her sene milyonlarca insan üniversite sınavına hazırlanmaktadır. Yapılan araştırmalar 2020 senesinde 5 milyona yakın öğrencinin üniversite sınavına gireceğini göstermektedir. Tüm bunlar, üniversite eğitiminin hayatta başarılı olmak için şart olup olmadığı yönünde tartışmalara neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar, dünyanın en zengin listesinde yer alan bir çok kişinin akademik eğitim görmemiş ve ya okulu bırakmış olduğu göstermektedir.

 

Bill Gates
Listenin başında Microsoft’un kurucu Bill Gates yer alıyor. Ünlü girişimci yardımseverliği ve cömertliği ile tanınmaktadır. 1975 senesinde Microsoft’u kuran Gates, 24 sene içinde 620 milyar dolarlık bir şirkete sahip oldu.

Bill Gates tüm bu serveti yüksek okul tamamlamadan yaptı. Harvard’a başlayan fakat kendi şirketini kurma fırsatını görünce öğrenimini tamamlamamaya karar veren Gates, zamanını okuldan daha değerli görüyordu. Gates tüm bunlara rağmen dünyanın en seçkin üniversitelerinden mezun olan çalışanlara sahip ve dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor.

 

Armanico Ortega
Inditex Moda Grup’un kurucusu Armanico Ortega, İspanya doğumludur. Genç yaşta giyim mağazalarında tezgahtar olarak çalışmaya başlayan Ortega, bugün içinde Zara’nın da bulunduğu 6,000’den fazla giyim mağazasına sahip. 65.5 milyar dolar servete sahip iş adamanın okula gittiğine dair herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

 

Larry Ellison
Oracle’nin kurucusu ve CEO’su olan Larry Ellison, bu yazılımı 1970 senesinde CIA için geliştirmişti. Sonra Oracle marlasını korudu ve ticari Pazar için yeniden düzenlemelerde bulunarak şirket haline getirdi. Matematik ve Fen derslerinde oldukça yetenekli olan Ellison, iki üniversite bıraktı. Annesini kaybettikten sonra Illinois Üniversitesini, daha sonrada Chicago Üniversitesini bıraktı.

Ellison yaptığı açıklamalarda özgünlüğün akademik eğitimden daha önemli olduğunu vurgulamaktadır. Ellison: ‘’ Başarılı olmamanın en büyük nedeni otoriteyi sorgulamam ve şüphe duymamdır. Bu durum öğretmenlerimiz ve ailemiz ile olan ilişkilerimize zarar verebilir fakat hayatta çok yararlıdır’’ ifadeleri ile başarısını özetlemiştir. Ellison’un 53.5 milyar dolar servete sahip olduğu biliniyor.

 

Christy Walton
40.6 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Christy Walton, bu serveti Walton ailesinden John Walton ile evlenerek elde etmiştir. 2005 senesinde ölen kocasının ardından büyük bir servete sahip olan kadının okula gittiğine dair herhangi bir kayıt bulunmuyor.

 

Liliane Bettencourt
Zengin kadın, bu servetini L’Oreal markasının mirasçısı olarak elde etmiştir. 1907 senesinde kozmetik devini kuran Shueller’in tek çocuğu olan Liliane Bettencourt, yüksek öğrenim görmek yerine çalışmayı tercih etmiştir. 41.1 milyar dolarlık servete sahip olan zengin kadın, 15 yaşından beri çalışmaktadır.

 

Mark Zuckerberg
Facebook’un kurucusu ünlü milyarder, Bill Gates gibi Harvard’ı bırakan kişilerden biridir. Mark Zuckerberg’in okulu bırakma nedeni ise Facebook projesinin okulu bitirmekten daha önemli olduğunu düşünmesidir. 11 sene içinde 200 milyar dolarlık bir şirket haline gelen Faceook, yurt odasında ilk adımı atılan bir iş fikriyi. Mark Zuckenberg bu iş fikri sayesinde şimdi 35.7 milyar dolar servete sahiptir.

 

Li Ka-Shing
 

Lise terk olan Li-Ka Shing, Asya’nın en zengin iş adamıdır. CKH Holding ve CK Gayrimenkul şirketlerinin sahibi iş adamı 270 bin üzerinde çalışana sahiptir. Asyalı iş adamının 33.5 milyar dolar serveti olduğu biliniyor.

 

Sheldon Adelson
New York Şehir Koleji Terk Sheldon Adelson 29.8 milyar dolarlık serveti ile listemize girmeye hak kazandı. Las Vegas topraklarını yöneten iş adamı, gazete satarak iş hayatına başladı ve o günden bu yana 50’den fazla şirket kurdu. Adelson bir açıklamasında 25 Milyar doları bir defa da kaybettiğini fakat tekrardan başlayarak bu günlere geldiğini ifade etti.

 
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motivasyon
Şu an Amerika’da Chobani isimli yoğurt üretimi ve satışı yapan şirketiyle bir Türk milyarder olan Hamdi Ulukaya, Erzincan ilinin İliç ...
Girişimcilik
Bugün hayatımızda büyük bir yer kaplayan YouTube nasıl kuruldu? Nasıl oldu da bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir başarı elde ...
İnovasyon
 Bir İsveç firması olan Volvo'nun 90 yıllık bir hikayesi vardır. Geçmişten bugüne git gide büyüyen marka bu yıl S80'nin yerini alan ...
Motivasyon
İçe ve dışa dönüklük insanların sosyal çevrelerine karşı sergiledikleri tavırları kategorize eden davranış biçimleridir. İçe ...
Kişisel Gelişim
Aynı anda Tesla, SpaceX ve SolarCity gibi devasa şirketleri yöneten Elon Musk her bir şirketiyle de dünyayı değiştireceği konusunda ...
Girişimcilik
Hiç şüphe yok ki bütün dünya Apple markasını zirveye çıkarmayı başaran Steve Jobs’ın başarılarından ciddi şekilde ilham alıyor. ...
home search notifications 1 person