"çalışmamak için hiçbir bahanen yok!"
-Anonim
Zekanızı Geliştirecek 6 Hobi

Zekanızı Geliştirecek 6 Hobi

Tembel Yazar
Tembel Yazar 3 Takipçi
  • 4 DK
  • 17-07-2017
  • 0 yorum
  • 2K

Zekanızı Geliştirecek 6 Hobi

Başarısızlık=Başarı

İnsan zekâsının sınırları bilinmemekle birlikte gelişen modern çağa rağmen hala zekanın sırrı da çözülememiştir. Ancak son yıllarda zekânın kalıtımdan daha çok çevresel faktörlerle geliştiği kanıtlanmıştır. Zeka seviyesi çok yüksek olarak dünyaya gelen bir kişi eğer bu yönünü geliştirmezse zekası körelebilmekte ve normal seviyeye inmektedir. Ancak ortalama zekâ düzeyinde dünyaya gelen bir kişi ise zekasını geliştirerek standart zekanın çok üzerine çıkabiliyor. Günlük alışkanlıklar, hobiler ve sosyal aktiviteler zekayı geliştirmede oldukça etkilidir. İşte, zekânızı geliştirecek 6 hobi

1 - Enstrüman Çalmak


Enstrüman Çalmak

 

Yaratıcılığı, analitik beceriyi, dil öğrenmeyi, matematiği ve motor becerilerini geliştirecek olan enstrüman çalmak, beynin bölümlerini bağlayan ‘korpus Kallosumu’ güçlendirecektir. Bu bağların güçlenmesi ise yönetsel becerilerin, hafızanın ve problem çözme mekanizmalarının daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

2 - Okuyun, Okuyun, Okuyun


Okuyun, Okuyun, Okuyun

 

Okuma konusunda ayırt edici davranmamak ve her şeyi okumak en doğru yol olacaktır. Üç farklı tür zekâyı geliştirecek olan okuma özellikle; kristalleşme zeka yapısını, akıcı zekayı ve duygusal zekayı yüksek oranda geliştirecektir. Kitap okumak günlük hayatta karşılaşacağınız sorunları çözmede sizlere bambaşka yollar olduğunu gösterecek, süreçleri anlamlandırmada etki edecek ve diğer insanların duygularını yorumlamada sizlere yardımcı olacaktır.

3 - Düzenli Spor Yapmak


Düzenli Spor Yapmak

 

Uzun süre hareketsiz kalmak beyin fonksiyonlarını yoracak ve zekâ yavaşlamasına neden olacaktır. Bu yüzden de düzenli olarak spor yapılması zekanın gelişmesinde yarar sağlayacak, hafızayı güçlendirecek, öğrenme becerilerini geliştirecek ve konsantrasyon yeteneğini hep en yüksekte tutacaktır. Unutmayın; ara sıra yapılan spor değil düzenli olarak yapılan sportif aktiviteler bu yararı sağlayacaktır.

4 – Yeni Dil Öğrenmek


Yeni Dil Öğrenmek

 

Yeni dil öğrenmek beynin mental güç gerektiren görevleri daha iyi yapmasını sağlamaktadır. Düşünce dünyasının ve algı kapasitesinin gelişmesini sağlayan yeni dil aynı zamanda kişilere kültürel açıdan yeni kodlamalar da sağlamaktadır. Planlama ve problem çözme gibi yönetsel becerilerin gelişmesini sağlayan yeni bir dil öğrenme aynı zamanda çevreyi gözlemleme, dikkat becerilerini arttırma ve daha çabuk kavrama yeteneklerini de geliştirecektir.

5 – Birikim Öğrenmeyi Geliştirmek


Birikim Öğrenmeyi Geliştirmek

 

Beynimiz bazı bilgileri kısa süreliğine tutarken bazı bilgileri de sonsuza kadar saklayacaktır. Birikim öğrenme işte bu sonsuza kadar bizimle kalacak bilgilerdir. Örneğin lise veya üniversite yıllarında sadece girilecek sınavın bilgisine çalışılır ve sınav sonrasında bu bilgiler en çabuk şekilde unutulurdu. Ancak deneyimleyerek edinilen bilgiler, testler, deneyler ve diğer tüm kalıcı bilgiler bizimle birlikte sonsuza kadar kalacaktır. Kendiniz için önemli olan ve kalıcı hafızanıza yerleştirmek istediğiniz bilgileri daha dikkatli şekilde görün, notlar alın ve bu yeni bilgileriniz için hafızanızda yer açın.

6 – Meditasyon Yapmak

Meditasyon Yapmak

 

1992 yılında bilim adamı Richard Davidson, meditasyon sırasında oluşan beyin dalgalarının ölçümünü gerçekleştirmiş ve bu araştırması sırasında keşişlere sadece şefkate odaklanmaları talimatını vermiştir. Yapılan ölçümlerde beyin dalgalarının bu yöne eğilim gösterdiği saptanmıştır. Meditasyon özellikle dinlenme ve arınma gibi bir işlev sunsa da hedefe kitlenmede sizlere büyük destek sağlayacak ve konsantrasyonunuzu en üst seviyeye çıkartacaktır.

Sonuç olarak zekâ geliştirilebilen bir yapıya sahiptir. Doğru aktiviteler ile yüksek beyinsel enerjiye ulaşılabilmektedir. Yapılan her aktivite beynin farklı bir noktasını uyaracak ve bu da davranışlarda bir gelişmeye olanak tanıyacaktır. Bu sayede güçlü yönleri daha fazla geliştirebileceğiniz gibi zayıf yönleri de iyileştirebilir ve istediğiniz seviyeye çıkartabilirsiniz.
"Zekanızı Geliştirecek 6 Hobi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et