"eskileri iyi dinle, tecrübe en iyi servettir."
-Anonim
ZAMANIN EFENDİSİ OL!
Buket
Buket 4 Takipçi

ZAMANIN EFENDİSİ OL!

 • 3 DK
 • 24-07-2019
 • 1 yorum
 • 2K

ZAMANIN EFENDİSİ OLMAK İÇİN ZAMANIN VAR MI ? ZAMAN YÖNETİMİNİ NASIL  

SAĞLAMALI? BUNUN CEVABI ZAMANI ANLAMAKTAN GEÇİYOR.

 

  Psikolojik zaman algısına göre zaman görecelidir. Zaman yaptığınız işe göre ya çok hızlı geçer ya da çok yavaş. Örneğin bir devlet dairesinde geçirdiğiniz iki saat size 2 yılmış gibi gelebilir. Öte yandan 12 yaşındaki çocuğunuz size yalnızca iki saat içinde büyümüş gibi gelebilir.

 

Zaman yönetimi; üreticiliği ve verimliliği arttırmak amaçlı olarak, belirli aktiviteler üzerinde harcanan zamanı bilinçli bir şekilde kontrol etme yöntemidir. Zamanı daha etkin kullanarak öncelikleri belirleyip, doğru planlama yapabilmek gerekir.

 

İŞTE ZAMAN YÖNETİMİ İÇİN BİR ARAYA GETİRDİĞİM BİR KAÇ YÖNTEM

 


  1. SABAH SAATLERİNİ KULLANMASINI BİLİN.

Günün en verimli zamanı genellikle sabah saatleridir. Vücudunuz daha dinç ve zihninizin daha açık olur.  Erken uyanabilmek için erken uyumak, uykumuzu iyi almak gerekir. Çok uyumak değil bahsettiğim. Yeteri kadar uyumak. 

 


  1. GÜNÜNÜZÜN İLK 30 DAKİKASINI  GÜNÜNÜZÜ PLANLAMAK İÇİN KULLANIN.

Sabah erkenden uykunuzu almış bir şekilde uyandınız. Kendinize güzel bir kahve yapın ve oturun masanıza. Ajanda,pc,tablet,telefon,takvim artık her ne kullanıyorsanız, gününüzü planlamaya başlayın. Çeşitli mobil uygulamalarla daha da kolaylaştırabilirsiniz.  Bu planları yaparken size yardımcı olabilecek uygulama diğer maddede :).

 


  1. ZAMAN YÖNETİMİ MATRİSİNİ DENEYİN.

 

 rt bölümlük bu matrisi doldurmakla güne başlayabilirsinizacilacil değil“önemli ve “önemli değil.

 

Yönetim matrisi, öncelik sırasına göre yapmanız gereken işlere genel bir bakış sunar. Mesela, dil eğitimi için kurs araştırmak istiyorsunuz. Bu 2'ye girebilir. Veya bloğunuz için yeni yazılar denemek istiyorsunuz. Bu da kutu 4'e girebilir.

 Bunlar gibi planlarınızı kutularsanız, etkisini görebilirsiniz.

 


  1.  YANINIZDA AJANDA TAŞIYIN VE NOT ALIN.

Ajanda taşıyın ve düşüncelerinizi, yaptığınız görüşmeleri ve eylemleri not alın. Bu sayede zamanınızı neye harcadığınızı görebilir, bu doğrultuda planlar yapabilirsiniz.

 


  1. HER ŞEYİ YAPMANIZ İMKANSIZ.

Herşeyi yapmanızın imkansız olduğunun farkına varın.Ve tüm işlere birden yüklenmeyin. Yapabileceğiniz kadar işe yoğunlaşın. Mutsuz olacağınız işlere hiç girmeyin bile.

 

 


  1. HAYIR DEMESİNİ BİLİN.

En yakın arkadaşınızın sevdiği film vizyonda diye siz blog yazınızı yazmaktan niye geri kalasınız ki ? Ya da sevgiliniz bu akşam dışarıya çıkalım dedi diye yarınki toplantınıza niye geç kalasınız ? Bazı durumlarda HAYIR demeyi bilin. Unutmayın bu sizin zamanınız :).

 


  1. KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN.

En sevdiğim ve son maddeye geldik :). Zamanımızı yönetmeyi başardığımıza göre artık yoğun bir insan değiliz. İşimizi,sevdiklerimizi,kendi uğraşlarımızı etkili bir şekilde yönettikten sonra geriye çok vaktimiz kaldı diye düşünüyorum. Bu kalan vakitte kendinizi ödüllendirmelisiniz. Mesela Netflix te dizinizi izleyebilirsiniz. Kulağa çok hoş geliyor. Çünkü kalan zaman dilimi tamamen size ait :) Keyfini çıkarın. 

 

 

 

"ZAMANIN EFENDİSİ OL!" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
0
Çok güzel tespitler. Teşekkür ederim
mehmetduran mehmetduran 10 ay önce
Yanıtla
Instagram
Takip et