"bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur."
-Cicero
Yeteri Kadar İyi Olmadığını Düşündüğünde Yapılacak 11 Şey

Yeteri Kadar İyi Olmadığını Düşündüğünde Yapılacak 11 Şey

  • 9 DK
  • 27-02-2020
  • 0 yorum
  • 2K

Yeteri Kadar İyi Olmadığını Düşündüğünde Yapılacak 11 Şey

Başarısızlık=Başarı

Hiç değersizlik hissiyle savaştınız mı? Durum neyi gerektirirse gerektirsin, yeterince iyi hissedemiyor musunuz?

Cevabınız evet ise, bilmeniz gereken ilk şey şu ki; yalnız değilsiniz. Aslında, hepimiz bu işte birlikteyiz.

Hayat aşırı zor sorular sorduğunda, her birey bu durumu yaşar. Ve öngörülemez her soruyu yanıtlayamadığımız için, çoğumuz umutsuzluk duygusuna kapılıyoruz.

Ancak, olumlu durumlardan zevk almanın ve olumsuz durumlara teslim olmanın zihinsel sağlamlığınla ilgili merak uyandırıcı bir soru olduğunu düşünmüyor musunuz?

Şaşırtıcı ama:

Bu zorlu zamanlar daha güçlü ve daha pozitif bir bireye dönüşmeniz için gerekli. Yoksa hayat hiçbir heyecanı olmadan, hiçbir şey keşfetmeden devam ederdi.

Basitçe, yeteri kadar iyi olmadığınızı düşünmek sizi siz ya da hiç yapabilir. Üzerinizde dolaşan kara bulutlardan kurtulmak istediğinize eminiz. 

Yeterince gaza geldiniz mi? İşte yeteri kadar iyi olmadığınızı düşündüğünüzde yapılacak 11 şey:

1. Başkalarıyla kendinizi kıyaslamaktan ve onlarla yarışmaktan vazgeçin.

Herkes eşsizdir. Ama problem şu ki, çoğumuz başkası olmak isteriz, orijinalliğimizi kaybederiz. Bununla birlikte, esas niteliğimizi kaybederiz: Kendimizi sevmek.

Kendinizi dur durak bilmeden başkalarıyla kıyaslamak sonunda değersizlik hissi uyandıracak kadar yıkıcı bir eylemdir. Bu yüzden lütfen başkaları gibi olmak için eşsizliğinizi katletmeyi bırakın, çünkü olamazsınız: Daha fazla kıyasladıkça, kendimizi daha fazla kaybederiz.En iyi sizi ortaya koymak için her türlü yarıştan kaçının. Bu şekilde kendinizi değersizliğe teslim olmaktan kurtarmış olacaksınız.

2. Geçmiş başarılarınızı hatırlayın.

Yeterince iyi olmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz fakat bize güvenin, kendinizle gurur duymak için yeterince yeteneklisiniz. Hafızanızdaki herhangi bir pozitif duygu sizi tekrar canlandırabilir.

Eylem sözden iyidir. Negatifliğin etkisi altındayken pozitif düşünmek zor ama bu, kurtuluşunuz için güçlü bir temel oluşturmak adına gereken bir başlangıçtır. En küçük şey bile olsa, geçmiş başarılar işe yaramazlık duygusunu olumsuz etkiler.

Bu yüzden sadece olumlu anıları hatırlayın. Mükemmel bir çözüm.

3. Bazen düşünmeyin.

Neyse ki, kulağa geldiği kadar zor değil. Zihin güçlüdür, bir nanosaniye içinde duygularımızın arkasına gizlenen inançlardan dolayı modumuzu yükseltebilir ya da düşürebilir.

Bu yüzden ne zaman yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, sadece değişmesi gereken şeyin siz değil, düşüncelerinizin sıklığı ve kalitesi olduğunu hatırlayın.

Herkes değiştirmek istediği ama  elinden bir şey gelmediği zor zamanlarla karşılaşır. En iyi yaklaşım bu aşamayı fazla düşünmeden geçmektir.

Yani; bir dahaki sefere yeterince iyi olmadığınızı düşündüğünüzde; düşünmeyi bırakmayı kendinize hatırlatın!

4. Negatifliği dışa vurun.

Sadece pozitif duyguları değil, negatif duyguları da ifade etmek gereklidir. Kendinizi yeteri kadar iyi hissetmeme ızdırabından kurtarmanın en hızlı yolu budur.

Basitçe, etrafınızda ya da içinizde bir şeylerin doğru olmadığını ne zaman hissederseniz hissedin, bunu dile getirin! Bu başlangıçta cesur bir yürek gerektirebilir. Tek yapmanız gerekenin cesur bir adım atmak olduğunu aklınızda tutun.

Konuşmaya başladığınız andan itibaren, sadece değersizlik hissini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kendinize olan güveninizi ve saygınlığınızı yeniden kazanmış olursunuz.

Bazen, hayır demek evet demekten ve muhtemelen kötü bir ürün üretme ya da talep edeni hayal kırıklığına uğratma stresi altında ezilmekten daha iyidir.

5. Üzüntünüzü paylaştığınız kişileri dikkatli seçin.

Bu çok önemli yoksa daha hızlı dibe batabilirsiniz. Filtrelenmemiş, saf duygularınızı herkesin önünde ortaya dökemezsiniz. Bunun nedeni, çağırdığında yaslanmayı umduğunuz omuz orada olmazsa, işe yaramaz hissediyor olmanız acınızı daha da şiddetlendirebilir ve alevlendirebilir.

Bu yüzden zor zamanlarınızda duygularınızı sizi iyi tanıyan, güvenebileceğiniz birisiyle paylaştığınızdan emin olun.

Ama lütfen paylaşın. Her zaman doğru tavsiye alamayabilirsiniz ama zor zamanlarda devam etme gücü bulursunuz.

6. Birilerine şefkat gösterin.

Merhamet, kelimenin tam anlamıyla “birlikte acı çekmek” anlamına gelir. Duygu araştırmacıları arasında, bir başkasının acısıyla karşı karşıya kaldığınızda ortaya çıkan ve bu acıyı hafifletmek için motive hissetme hissi olarak tanımlanır.

Evet… en iyi halinize ulaşmanın en iyi yollarından biri başkalarının moralini yükseltmektir. Başkalarının duygusal ya da finansal ihtiyaçlarını karşıladığınızda, sadece yüzlerine bir gülümseme getirmekle kalmazsınız, bu aynı zamanda sizi de iyi hissettirir.

İnanmıyorsanız, deneyin!

Yeteri kadar iyi olduğunuzu düşünmediğiniz zaman şefkat gösterin.

Eğer insanların hayatına yetecek kadar etkinseniz asla geri çekilmeyin. Bu tür bir hareket, aradığınız en yüksek seviye ulaşmak için yeterince güçlüdür.

7. Sonuç yerine sürece odaklanın.

Başarıya ulaşmadan önce başarının getireceği şeyleri sıkça düşünür müsünüz?

Bu; hızlı, tempolu ve materyalist dünyada birçok insanda görülen yaygın bir sendromdur. Başarıya bağlı adı, şöhreti, lüksü o kadar çok düşünüyoruz ki bu, gerçekliğe döndüğümüzde hayal kırıklığına ve sabırsızlığa yol açıyor. Sürecin yürütülmesini olumsuz etkileyen odağı kaybediyoruz.

Neden? Zihnin tahammül etmeyi reddediyor çünkü hayal gücündeki başarıyı tattı. O zaman, güvensizlik, yeterince iyi olmadığınız fikrini uyandırmak için düşüncelerinize sızıyor.

Ne yapacağınızı merak ediyor musunuz? Öz kontrol geliştirerek başarı hakkında fazla düşünmenin cazibesine kapılmayın.

Ayrıca bunun normal olduğunu ve neredeyse her bireyde olduğunu anlamalısınız. Kendinize fazla yüklenmeyin ve ara verin. Tekrar yola çıkmanız sadece an meselesi.

8. Canlılığı yaşamak için egzersiz yapın.

Yeterince iyi hissetmiyor musunuz? Çoğu zaman, küçük bir egzersiz seansı, kendinizi hayata geri döndürmek için ihtiyacınız olan şeydir.

Herhangi bir tür egzersiz sadece vücudunuzu arındırmakla kalmaz, aynı zamanda zihninizdeki mutluluk hormonlarını da serbest bırakır. Her zaman spor salonuna gitmenize gerek yok; evden de yapabileceğiniz pek çok egzersiz var.

Sağlıklı bir vücut ve zihin üzüntülerinizden kurtulmak için her zaman en iyi kombinasyondur.

Sadece düşünmekle kalmayın, başlayın!

9. İnsanların yersiz beklentilerini yerine getirmeye son verin.

Daima başkalarının sizden bekledikleri şeyleri yerine getirmeye mi çalışıyorsunuz?

Eğer öyleyse, kendi mezarınızı kazıyorsunuz. Sadece insanları kaybedemezsiniz, aynı zamanda bireyselliğini de kaybedersiniz.

Ne kadar dayanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Yeterince uzun değil!

Devam ederse, önceliklerinize saygı gösteremezsiniz. İşe yaramazlık hissinin uyanması kaçınılmaz olur.

Eminiz ki, herkesin sizden beklentilerini görmezden gelemezsiniz, ancak temel sorumlulukları almanın ve başkalarının kuklası olmanın arasındaki farkın bilincinde olun.

10. Sosyal medya profillerine inanmaktan vazgeçin.

Ne kadar sıklıkla sosyal medyada paylaşılan bir gülümseme fotoğrafı görüyorsunuz? Yine de bu gülümsemenin arkasındaki kırık kalpleri tanımlayabilir misiniz?

Asla! Ve işte kaçırdığınız esas nokta bu.

İronik olan şu ki, ne zaman yeteri kadar iyi olmadığımızı düşünsek, çoğumuz refleks olarak telefonla sosyal medyada uzun zaman harcıyoruz. Bu aldatıcı gülümsemeler her yerde ve sürekli bir kıyaslama hissi var.

Lütfen hemen durun! Sosyal medyayı akıllıca kullanın. Düşüncelerinizi mahvetmesine izin vermeyin.

11. Hayatı eleştirmeyi bırakın ve takdir etmeye başlayın.

Mutluluk, yiyecek, giyecek ve barınma gibi temel gerekliliklere sahip olduğunuz için şükrediyor musunuz?

Eğer bu kadar şanslıysanız, dünya nüfusunun çoğunun üzerindesiniz demektir.


Ne zaman yeterince iyi olmadığınızı düşünürseniz, orada durun ve sana verdiği tüm nimetler için hayatınıza şükredin. 

Evet… şükretmek, moral bozukluğunun üstesinden gelmek için gerekli olan şey! Daha büyük resmi görmenizi sağlar ve zorlu durumlara daha iyi adapte olursunuz.

Her zaman şunu hatırlayın:

Üzüntülerinizi kabul ederseniz, olumlu tutumunuz bununla daha iyi başa çıkacaktır.

"Yeteri Kadar İyi Olmadığını Düşündüğünde Yapılacak 11 Şey" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et