"mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."
-Anonim
Yeni Yıla Girerken Yapılması Gereken İki Önemli Şey

Yeni Yıla Girerken Yapılması Gereken İki Önemli Şey

Furkan
Furkan 1 Takipçi
  • 3 DK
  • 30-12-2019
  • 0 yorum
  • 938

Yeni Yıla Girerken Yapılması Gereken İki Önemli Şey

Başarısızlık=Başarı

   Kokteyllerden, partilerden bahsetmeyeceğim tabi ki :) Benim dikkat çekmek istediğim nokta bu yılı değerlendirmek ve yeni yıla hedefler, planlar hazırlamak. Zira bunlar bize yelken oluyor. Rüzgar sert vurduğu zaman hedeflerimiz sayesinde alabora olmuyoruz, amaçsız yaşıyorsak ters bir esinti bile bizi düşürür ve hayatın zalimliğinden yakınır dururuz. Peki bakalım neler yapabiliriz;


1.Bu yılı gözden geçir

   Neler istiyordun ne buldun, ne yapmak istedin ne yaptın veya yapamadın, istemediğin kilolardan kurtuldun mu, imrenerek baktığın o şirkette işe başlayabildin mi, hayalindeki gibi bir geziye çıkabildin mi, yeni bir yerler gezip keşfettin mi, kaç kitap okudun, istediğin o arabayı aldın mı veya alabilmek için bir adım daha yaklaştın mı, aklındaki o üniversiteyi kazandın mı, istediğin bölümü okuyor musun, tabularını yıktın mı, uç sınırlarını keşfettin mi, kendini biraz daha tanıdın mı yoksa kendinden uzak kalabalıklarda mı yaşadın, kaç kez düştün, nasıl kalktın, 2019 başındaki sen ile 2020’ye girmeye hazırlanan sen arasında ne gibi farklılıklar var, bu iyi veya kötü bir değişim mi, evet daha tonlarca şey.. bunları bir düşün sayfayı ikiye ayır, ‘’yapabildiklerim’’ ve ‘’yapamadıklarım’’ başlıklarını at ve altlarını doldur bakalım. Yazdığın zaman bazılarını çok istemediğini de fark edersin ama yapabildiklerin iki ve ikiden fazlaysa iyi gidiyorsun demek. Yapamadıklarını da gelecek seneye devredebilirsin.


2.Gelecek yılı planla

   Öncelikle burada biraz gerçekçi davranmakta fayda var herkes cennet gibi bir hayat ister pek tabii. Ama biz gerçekleştire bilirliğimizi göz önünde bulunduralım. Yıl sonunda olası bir hayal kırıklığını minimize etmek için. Ve şunu da aklımızın mantar tablosuna tutturalım ‘’yeterince emek vermediğin şeyi kazanamadığın için üzülme’’ isteklere ulaşmak çabayla doğru orantılı ve istekler düzeyi arttıkça çabamız da artmalıdır. Yani, ‘’ya isteklerini elde edecek kadar çalış ya da çalışabildiğin kadarını iste’’ eğer çakıl atarak dağ yıkmaya çalışıyorsak olumsuz sonuç için üzülmemiz anlamsız olacaktır.

    Bir sayfaya 2020 başlığı altında ulaşılabilirliği kolaydan zora sıralanacak şekilde hedeflerinizi yazabilirsiniz. Kolaydan başlamak ve tik atarak bir sonraki maddeye geçmek size özgüven ve başarı hazzı tattıracaktır böylece zor hedeflerde daha kondisyonlu ve özgüvenli olacaksınız.


NOT: Hayallerimizi hedeflerimizi ertelememiz saçma hayat o kadar da uzun değil. Ertelemek biriktirme hastalığı gibi erteledikçe birikiyor ve altında eziliyoruz. Her şey vaktinde güzel. 

"Yeni Yıla Girerken Yapılması Gereken İki Önemli Şey" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et