"eğitimime okul yüzünden, uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım."
-Bernard Shaw
Yeni Mezunlar Neden Girişimci Olmak İster?

Yeni Mezunlar Neden Girişimci Olmak İster?

  • 6 DK
  • 13-07-2018
  • 0 yorum
  • 4K

Girişimcilik, girişimci olmak, yepyeni bir iş fikri ile sektöre atılıp, başarı için çalışmak ve çalışmanızın karşılığını aldığınızı görmek yeni çağın en gözde olgularından biri. Özellikle yeni mezun bireyler, kurumsal bir firmada çalışıp, belirli saat dilimlerinde ve istekleri dışında hareket etmektense, kendi ortaya attıkları bir iş fikrini başarıya götürebilmek için uğraşmayı çok daha fazla tercih etmekteler.

Birçok yeni mezun gencin hayali, üniversiteyi bitirdikleri andan itibaren girişimcilik macerasına atılmak, kendi işini kurmak, kendi işini kurmak için neler yapması gerektiğini profesyonelce öğrenmek, bir girişimci olarak anılmak istemek ve girişimini içinde bulunduğu sektörde başarıya taşımaktır. Durum böyle olunca yadsınamaz ölçütlerde girişimci kitlenin arttığı görülmektedir.

İşte bu yeni mezun kitlenin girişimci olmak istemesinin de altında yatan son derece güçlü ve bireyi motive edecek etmenler mevcuttur. Bu etmenler, yeni mezun bireyleri girişimcilik yolunda hırslandırıp, girişimci olmak için can atmalarına neden olmaktadır.

Bu yazımızda yeni mezunlar neden girişimci olmak ister? Sorusunun yanıtını aramaya çalışırken, girişimcilik etiketinin yeni mezunlar için oluşturduğu özgüven duygusundan da söz edeceğiz.

Kendi İşini Kurma Hayali

Her yeni mezun bireyin aklında, düşüncesinde ve söyleminde kendi işini kurma hayali adeta zirve yapmış durumdadır. Tabiî ki kendi işinizi kurabilmeniz için yeterli sermayenizin olması, çalışabilir bir iş fikrini ortaya koymanız, gerekli tüm yan unsurları ortak bir noktada birleştirmeniz ve tamamen işinize odaklanmanız asıl unsurlardır.

Diyelim ki bu unsurları tamamladınız ve girişimcilik macerasına atılmak istiyorsunuz. İşte bu istek zaten sizi girişimciliğe iten en büyük etmendir. Kendi işinizi kurma hayalini ancak böylece gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Bir Kuruma Bağlı Kalmama İsteği

Yeni mezun kitle, kendi işini kurup, kurumsal olarak bir platforma bağlı kalmak istemediğini avaz avaz bağırıp, dile getirmekte olan kitledir aslına bakılırsa.

Kendi işinin patronu olma, başka bir kurumun kurallarına bağlı olmadan çalışma, çalışma saatlerini kendi girişiminin çıkarları doğrultusunda kendisi belirleme aşkı ile yanıp, tutuşur yeni mezun kitle.

Girişimcilik Etiketinin Sağladığı Özgüven

Girişimcilik ve girişimci unvanı ile anılmak kişiye oldukça değerli bir özgüven sağlar. Özellikle bu yazımızda bahsi geçen üniversite mezunu genç kitleden iseniz girişimci unvanının sağladığı özgüvene sahip olmak sizi bulutların üzerine taşıyabilir.

Sadece özgüveninizi kazanmış olarak değil, sektöre girişimci unvanı ile dâhil olmanın getirdiği gücü de elde etmiş olarak da kariyerinize devam edersiniz.

Başarıya Kendi Ayakları Üstünde Ulaşabilme Gücü

Her birey kendi işini kurma ve ortaya attığı iş fikri ile birlikte başarıya koşma konusunda içten içe büyük bir motivasyona sahiptir. Özellikle yeni mezun genç bireyler için bu istek ve motivasyon had safhadadır.

Bu nedenledir ki, ortaya çalışabilir bir iş fikri atıp, bu işi profesyonelce modelleyip sektöre girerek, ekibiniz ile birlikte başarıya ulaşmak için çalışıp bir de sonuç aldığınızı görürseniz, bu duygunun size verdiği güç paha biçilemez olacaktır.

Gençliğin Verdiği Tutku Dolu Heyecan

Yeni mezun kitle nereden baksanız üniversiteyi bitirdiğinde en fazla 24 – 25 yaşında olan bir insan topluluğudur. Bu yaşların son derece genç ve tutku dolu yaşlar olduğu göz önüne alındığında girişimcilik, kendi işini kurma isteğinin de son derece güçlü olması normaldir diyebiliriz.

Bu nedenledir ki, üniversiteden yeni mezun olan genç bireyler, ilk heves olarak kendi işini kurma hayalinin peşine düşerler. Bu hayalin sonucunda girişimci unvanı kapmak, kendi şirketlerinin olduğunu bilmek onların hem tutkularını yaşaması hem de motivasyon duygularının beslenmesi anlamını taşır.

Deneme, Deneme Ve Yine Deneme

Üniversite mezunu genç bireyler, bulundukları yaşlarda yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi 20’li yaşların ortalarında, yeni şeyler denemek, yeni atılımlar yapmak için oldukça tutkuludurlar.

Bu nedenle ne olursa olsun deneme, yenilgi alsalar da kalkıp yine deneme tutkuları asla bitmez. Yeni mezun girişimci adayı genç bireyler, bu deneme arzuları nedeni ile birçok kez başarısız olsalar da ayağa kalkıp, tekrar ileri gidebilmenin yollarını hevesle ararlar.

Sonuç olarak üniversite mezunu genç kitle, içlerinde yanan girişimcilik ateşini bir şekilde söndürmek, başarıya olan açlıklarını bir şekilde doyurmak ve kendi özgüvenlerini bir ölçüde kuvvetlendirmek için girişimci olmak isterler.

"Yeni Mezunlar Neden Girişimci Olmak İster?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et