"Bir şirket yaratmak, kek yapmak gibidir. Bütün malzemelere gerekli oranda sahip olmanız gerekir."
-Elon-Musk
Yeni Fırsatların Peşinden Gitmek İçin İşinizden İstifa Edin
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Yeni Fırsatların Peşinden Gitmek İçin İşinizden İstifa Edin

  • 4 DK
  • 11-05-2018
  • 0 yorum
  • 899
Kulağa çok kolay geliyor değil mi? Ama birçok kişi için ilk adımı atmak oldukça zor. İş yerinde sizi rahatsız eden hatta mobbing olarak sayılabilecek durumlara maruz kalıyorsunuz. Ama “ya iş bulamazsam?”, “ekonomi de kötü hani, işimde kalsam iyi olur gibi” düşünceler o ilk adımı atmanızı engelliyor. Sadece beş dakikalığına bu düşüncüleri bastırın. Size yeni fırsatların peşinden gitmenin aslında zor olmadığını anlatacağız. İhtiyacınız olan sadece bir motivasyon. Daha sonra patronun odasına gidin, istifa edin ve hayallerinize doğru yola çıkın.

Yeni Fırsatların Peşinden Gitmek İçin İşinizden İstifa Edin

Pozisyonunuz Ortadan Kalktı


Size acı bir gerçeği söyleyeceğiz. Sizin çalıştığınız pozisyon artık yok. Aslında tam olarak böyle değil. Günümüzde şirketler daha az iş gücü kullanarak daha fazla iş yapmak istiyorlar. Bu nedenle de iş yerindeki hiyerarşiyi en aza indirmek için çalışıyorlar. Yani daha az ara eleman ve daha az kontrol. Böylelikle süreçler eskisine göre kısalıyor ve verimlilik de genel olarak artıyor. Aynısı sizin çalıştığınız pozisyonda da geçerli olabilir. Siz istifa etmeseniz bile kısa süre içerisinde sizin pozisyonunuzu bir başka pozisyonla birleştirmeye karar verebilirler.

Aslında Sadece Şirketin Bir Elemanısınız


Gündelik yaşamımızda çoğumuz bunun farkında değil. Ya da en azından maaşımızı düzenli olarak almaya devam ettikçe bu gerçeği göz ardı etmeyi tercih ediyoruz. Aslında siz şirketin bir parçasısınız. Şirketin size ihtiyacı kalmadığında yarın sizi işten çıkarabilir. Ve bunun için mantıklı bir sebep sunarak geri dönme kanallarınızın tamamını kapatabilir. Ama eğer kendi işinize sahip olursanız ya da kendi projelerinizde çalışırsanız böyle bir risk olmaz.

İhtiyaçlarınızı Düşünün


İşinizde mutlu değilsiniz ama gelen para faturaları ödemenizi sağlıyor. Fakat motivasyonunuz yerlerde ve iş yerinde e-posta yazacak gücünüz bile yok. Bu durumda ilk olarak kendi ihtiyaçlarınızı düşünmeniz önemli. Faturaları ödemek önemli olsa da bütün bir ömrü depresyonda geçirmek kulağa keyifli gelmiyor. İhtiyaçlarınızı düşünün ve aklınızda yeni projeleri hayata geçirmek için bir adım atın. Konumuzu biliyorsunuz. O kağıdı doldurun, imzanızı atın, patronun odasına girin ve istifa edin.

Kendinize Odaklanın ve İlk Adımı Atın


Biraz önce de belirttiğimiz gibi aklınızda faturalar, kiralar ve yaşam masrafları olabilir. İstifa etmeden önce kendinize kısa vadeli bir plan yapmanız faydalı olacaktır. Anlık bir karar alıp istifa etmeden önce önümüzdeki 6 ayda ya da 1 yılda nasıl geçineceğinizi ve aklınızdaki projeyi nasıl finanse edeceğinizi düşünmeniz gerekir. Yoksa işinizden istifa etmek plansız ve mantıksız bir eyleme dönüşür.

Kararınızı desteklemek için bir süre birikim yapabilirsiniz. Böylelikle kira ve fatura gibi harcamalarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca işinizden istifa etmeden önce yeni kuracağınız iş için sermaye bulma çalışmaları yapabilirsiniz. Piyasayı yoklamak da size uzun vadede fayda getirecektir. Yeni fikirlerinizi hayata geçirmek için adım adım ilerleyin ve planınıza bağlı kalın.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın