"Stresten kurtulmak için görevinizi en iyi şekilde yapın."
-Hans Selye
Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey

Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey

  • 9 DK
  • 10-07-2017
  • 0 yorum
  • 781
Yeni bir girişiminiz varsa halletmeniz gereken sayısız şey vardır. “Yapılacaklar listesi” devasadır ancak bazıları daha öncelikli ve önemlidir. Yeni girişiminizin sağlam zemine oturmasına yardım edeceğini ve yürümesini sağlayacağını umduğumuz en öncelikli olarak yapmanız gerekenlerin listesini sizler için derledik.

1. Fikrinizi/vizyonunuzu bilin ve içselleştirin.


Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey 1

Oldukça açık. Bir fikriniz olmadan girişiminiz olamaz. Kaç tane startup’ın bir fikir ya da şirket vizyonuna sahip olduğuna inandığını ancak o fikri veya vizyonu açıkça ifade etmekte zorlandıklarını bilseniz oldukça şaşırırsınız. Girişimin kurucusu veya kurucuları fikri veya vizyonu başkalarına açıklamakta zorluk çekebilir ya da her bir kurucu kendilerine sorulduğunda farklı biçimde açıklayabilir ki bu durum potansiyel yatırımcı ve müşterilere kafa karışıklığına yol açacak mesajlar gönderir ve girişiminize negatif olarak yansır.  Temel prensipleri bilmelisiniz. Bu konuyu şu iki başlık şeklinde düşünebilirsiniz: “Biz neyiz?” ve “biz kimiz?”. Vizyonunuz sabit olmalı, yönetim kurulunuzdaki herkes tarafından bilinmeli ve anlaşılmalı.

30 saniyelik asansör konuşmasını hatırlayın ve ona bağlı kalın. Şirketinizin motto’sunu veya sloganını bilin ve sakın aklınızdan çıkarmayın ve ekibinizin geri kalanının da bildiğinden emin olun.

2. Girişiminizin değerlerini oluşturun.


Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey 2

Yukarıda bahsettiklerimiz benzer şekilde, girişiminizin değerlerini de belirlemelisiniz. Bu konu daha çok “neden biz” ve “farkımız ne” ile ilgilidir. Bu süreçte bazı temel değerleri oluşturarak size, ortaklarınıza ve çalışanlarınıza girişiminizde çalışırken bilmeleri gereken doğru ve yanlışları anlamalarına yardımcı olursunuz. Örneğin; Adobe değerlerini özgünlük, sıra dışılık, yenilikçilik ve katılımcılık ilkeleri üzerine kurmuştur. Eğer ki ekibinizi, şirketinizi ve hatta vizyonunuzu genişletmeyi düşünüyorsanız bu konu sizin için gerçekten çok önemli olacak. Girişiminizin değerlerini oluşturmak herkesin kontrollü davranmasını ve aynı yöne bakarak ilerlemesini sağlayacak.


3. Hedef kitlenizi tanıyın ve anlayın.


Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey 3

O şahane fikri buldunuz. Vizyonunuzu ve değerlerinizi oluşturdunuz. Sıradaki probleminiz şu: Bu fikri kime satacaksınız? Hedef kitleniz kim?

Hedef pazarınızı bilmeniz gerekir. Aslında, işin en başında fikriniz için hedef bir pazar var mı yok mu bunu bilmeniz gerekir (Eğer yoksa, 1.maddeye geri dönün ve revize edin). Konu hakkında biraz araştırma yapın. Pazarda benzer ürün veya hizmet var mı? Rekabet yüksek mi düşük mü? Yeni bir pazara mı giriyorsunuz ve marka lideri olmayı mı amaçlıyorsunuz? Belirli bir grup kullanıcıya odaklanın ve onlar hakkında biraz veri toplayın (cinsiyet, yaş, konum, meslek, gelir, durum, çevre, perakende alışkanlıkları vb.). İşte bu, sizin hedef kitlenizdir, yani girişiminizi satacağınız kitle.

4. Markalaşmanız üzerine çalışın.


Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey 4

Şirket vizyonunuz anlaşıldıktan sonra ve hedef pazarınız belirlendikten sonra potansiyel müşteri ve tüketicilerinizin size ulaşması ve sizi istemesi için bir platforma ihtiyacınız olacaktır. Markanız hedeflemenize, iş almanıza, rakiplerinizi yenmenize ve satmanıza yardımcı olur. Girişiminizi bir başarıya dönüştürmek için ihtiyacınız olan kitleye ulaşmanıza yardım edecektir. Markanız vizyon ve değerlerinizle ilişkili olmalıdır. İletişim tonunuzu göz önünde bulundurun, görsel diliniz üzerine düşünün ve mümkün olduğunca açık ve öz hale getirin. Markanızı tanınabilir ve diğer markalardan ayırt edilebilir kılın. Dikkat çekici ve estetik olsun. Basit olandan şaşmayın.

Geoffrey Zakarian’ın dediği gibi “Kim olduğunuza ve markanızın ne olduğuna karar verin, kim ve ne olmadığınıza da. Geriye kalanlar sadece kuru gürültü.”

5. Hangi platformlarda pazarlayacağınıza karar verin.


 

Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey 5

Uygun düşmeyecek çok az platform olacağından, karar vermek zor olmayacaktır. Size her ne kadar monoton ve can sıkıcı gelse de sosyal medyada aktif olmalısınız. Girişiminizle ilgili her türlü bilgiyi ekleyerek sosyal medya hesapları oluşturun ve takipçiler edinmeye başlayın. Sosyal medyada hesaplarınızdaki paylaşımları spam gibi algılanacak ve kullanıcıların hoşlanmayacağı reklamlar ve içeriklerle doldurmayın. Girişiminizin insani tarafını ve işleyen bir yapı olduğunu yansıtmayı unutmayın.

Girişiminizi bir internet sitesi aracılığıyla mı pazarlamak istiyorsunuz? Lütfen, kötü bir siteyle bunu yapmayın. Unutmayın ki internet siteniz markanızın ve portfolyonuzun bir parçası olarak girişiminizin bir uzantısı ve birçok girişimci bu noktaya hiç dikkat etmiyor. İnternet sitenize gerçekten emek harcayın ve aceleye getirmeyin, nasıl göründüğü üzerine çalışın. Sitenizin akıcı bir şekilde çalıştığından ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğundan emin olun ve SEO yapın. En önemlisi, mobil cihaz kullanımının %70 oranına ulaştığını göz önünde bulundurursak mobil dostu bir internet sitenizin olması girişiminiz için hayati bir önem taşıyor.

Ürün veya hizmetinizi pazarlamak için pazarda daha pek çok yol var elbette. Dolayısıyla girişiminiz ve hedef kitleniz için hangilerinin en uygun olacağına karar vermek için biraz zaman ayırmanız gerekecek.


6. Biraz matematik çalışın.


Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey 6

Herhangi bir şeyi hesaplamak artık hepimiz için günlük bir angaryadır. Matematik ise pek çoğumuz için korkunç ve zordur. Bir de o finansal tablolar vardır tabii… Üzülerek belirtmek durumundayım ki matematik olmazsa olmazdır. Hele ki bir girişim için…

Kabaca kâr-zarar hesabınızı yolun başındayken mutlaka yapın. Bunu, girişiminizin hayatta kalıp savaşması için nelere ihtiyacı olduğunu görmek adına bir gösterge olarak kullanabilirsiniz. Finansal gerçeklere gözlerinizi kapatamazsınız. Genel maliyetlerinizi toplayın. Öngörülen ücret maliyetinize ekleyin. Harcamalarınıza ve satın alımlarınıza ekleyin. Her şeye ekleyin. Rakamı görüyorsunuz, korkutucu derecede yüksek, değil mi? İşte bu kabaca kâr ve zararınızı gösterir. Bu rakama bakmak her ne kadar canınızı acıtsa da hedefiniz bu. Her bir ay bu rakama ulaşmak sizin için zorlu bir iş olacak.

7. Hangi alanlarda eksikliğiniz olduğunu değerlendirin ve altını çizin.


Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey 7

Bu konuda kendinize dürüst olmanız gerekiyor. Her ne kadar her şeyi kendi başınıza veya küçük ekibinizle halledebileceğinizi düşünseniz de eksikleriniz çıkacaktır ki bu gayet normal. İş gücünüz yetersiz olabilir veya başka spesifik sebepler olabilir. Ekibinizde belli görevleri yerine getirmek için gerekli beceriler yok mu? O zaman sizin için karar vakti gelmiş demektir. Birisi o işi devralıyor mu veya o beceriyi öğrenmeye zaman ayırıyor mu, yoksa yeni birini mi işe almanız gerekiyor? Kar-zarar hesabınızı yaparken bunu karşılayabileceğinizi düşünüyor musunuz? Bu almaya değer bir risk mi, muhtemelen kısa dönemli, peki ama uzun dönemde kazanacaklarınız için? Eğer öyleyse iş yükünüz çok da artmadan ekibinize yeni kişileri katın. Eğer değilse, kendinizi dipsiz kuyulara atabilir ve yeni bir rolü öğrenmenin zorluğuyla yüzleşebilirsiniz.

8. Bazı hedefler koyun.


Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey 8

İşte bu konu çok önemli. Başlarken bebek adımlarıyla başlamak zorundasınız. Daha hiç adım atmamışken merdivenin en tepesine ulaşmayı denemeyin. Bunu önlemek için, bazı erken hedefler koyun. Bu satışla ilgili hedefler olabilir, belki de ilk satışınızı yapmak, bir internet sitesi oluşturmak, ilk web sitesi taslağınızın oluşması, ilk 100 kullanıcıyı uygulamanıza ya da internet sitenize kayıt olmaya ikna etmek olabilir. Hangi hedefi koymuş olursanız olun, hedeflerinizi gerçekçi ve ulaşılabilir tutun. Yüksek hedefler koyduğunuzda her ne kadar  tutturulabilir sansanız da -örneğin;  “bu ay 1.000.000 TL kazanalım gibi”- başlangıçta bu hedeflere ulaşamayabilir ve moral bozukluğu yaşayabilirsiniz. Büyük hedefleri amaçlamaktan vazgeçmeyin, ancak bu büyük hedefinize küçük ve gerçekleştirilebilir adımlarla ulaşabileceğinizi unutmayın.

Kaynak
"Yeni Bir Girişimin Başarması Gereken 8 Şey" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et