"Günün birinde ayağına fırsat geldiğinde hazırlıksız yakalanmaktansa, hazırlıklı olup fırsatı beklemek çok daha iyidir."
-Les Brown
Yemek Sepetinin Kararlılıkla Gelen Başarısı

Yemek Sepetinin Kararlılıkla Gelen Başarısı

  • 3 DK
  • 03-11-2017
  • 0 yorum
  • 863

Başarılı olmuş girişimlerin ve girişimcilerin ardındaki yatan gerçekleri anlatmak için hazırlanan yazı dizimizin bu bölümünde kararlı olmak ve sabretmek konularını anlatırken ülkemizde 2000 yılında küçük bir ofiste başlayan ve Mayıs 2015 de Türkiye internet sektörünün en büyük rakamı ile satılan Yemek Sepeti'nin sabır ve kararlılık dolu hikayesinden detaylar vermeye çalışacağız.1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Nevzat Aydın, o yıl içerisinde Silikon Vadisine gitti. Orada bir yıl kaldıktan sonra aklında paket servis ile internet kullanıcılarını bir çatı altında toplayan bir internet sitesi fikriyle Türkiye'ye geri döndü. 

Bu fikrini güvendiği arkadaşları ile paylaştı. 2000 yılının Eylül ayında 4 arkadaş olan Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Gökhan Akan ve Cem Nufusi 40 metrekarelik bir ofiste Yemek Sepeti Gıda ve Pazarlama Elektronik İletişim ve Tanıtım Limited Şirketi'ni başlatmış oldular.


İlk başlarda karşılaştıkları en büyük sorun o yıllarda Türkiye'de internet kullanıcısı sayısının epey az olması ve internet bağlantı hızının aşırı derece yavaş olmasıydı. İnternetin evlerde kullanılmasını bir kenara bırakın restoran gibi işletmelerde dahi daha tam olarak yaygın hale gelmemişti. Kasım 2000'de 80 metrekarelik daha büyük bir ofise geçip 2004 yılına kadar bu ofiste kaldılar.


2 Ocak 2001 tarihinde yemeksepeti.com'u açıp 26 restoran ile anlaşıp ilk siparişlerini almaya başlayan Yemek Sepeti fikrinin sahibi Nevzat Aydın 2013 yılında verdiği bir röportajda şunları söylüyor; "Kullanıcılar telefon hattı üzerinden modemlerle internete bağlandıkları için sipariş geldiği zaman kullanıcıya ulaşıp lütfen internet çıkın ki siparişinizde bir sorun çıkarsa size ulaşabilelim derdik."


2006-2007 yıllarında Türkiye'de internet kullanımının artması sonucu daha fazla iş yapmaya başlayan Yemek Sepeti Aralık 2007'de günde 10.000 sipariş almaya başladı.
Mayıs 2008'de European Funders Fund adlı kuruluş Yemek Sepetine azınlık ortak oldu.


2010 yılının Ocak ayını geldiklerinde Türkiye'nin 12 ilinden günde 25.000 den fazla sipariş almaya başladı.


Eylül 2012'de General Atlantic şirketi Yemek Sepetine 44 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırımdan sonra hızlı büyüyen Yemek Sepeti önce Katar'da sonra Suudi Arabistan, Lübnan, Yunanistan, Ürdün'de farklı şirketler kurup yada satın almalar yapıp hizmet vermeye başladı.


2015 yılının Mayıs ayına geldiğimizde ise 15 yıllık bir serüvenin ürünü olan 7 ülkeden günde aylık 3 milyonun üzerinde sipariş alan ve milyonlarca insana hizmet veren bir başarılı olmuş bir girişim olan Yemek Sepeti 589 milyon dolara Delivery Hero şirketine satıldı.


Yazı dizimizin diğer yazıları olan Başarının Ardındaki Gerçek: RİSK ALMAK ve Başarının Ardındaki Gerçek: BİLDİĞİN İŞİ YAP, YAPTIĞIN İŞİ BİL başlıklı yazılarımıza göz atmayı unutmayın.</span

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın