"başarı en güzel intikamdır çünkü seni sevmeyen herkesi üzer."
-Anonim
Yatırımcıya “Hayır” Dedirten 5 Önemli Neden

Yatırımcıya “Hayır” Dedirten 5 Önemli Neden

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 12-07-2017
  • 0 yorum
  • 1K

Yatırımcıya “Hayır” Dedirten 5 Önemli Neden

Başarısızlık=Başarı
Yatırım peşindeki pek çok girişimci görüşmelerden eli boş dönüyor. Çünkü reddedilmek girişimcilik dünyasının doğasında var. Girişimcilik ekosistemi büyüdükçe ve alternatifler arttıkça yatırımcılar daha fazla “hayır” diyor. Yatırımcıların karar vermeden önce, girişiminizin finansal yönünden ekibin kişiliğine kadar pek çok konuyu değerlendirdiğinden şüpheniz olmasın. O kadar çok kriter var ki, yatırım almayı artık imkânsız olarak görüyor olabilirsiniz. Gelin, birlikte yatırımcıya en çok “hayır” dedirten nedenlere bakalım…
1. Geri Bildirim Almaya Kapalı Olmak
Pek çok yatırımcı, girişimcinin geri bildirime açık olmasını bekler. Pazarın süreç içerisinde gösterdiği verileri dikkate alarak yeni stratejiler belirliyor olabilirsiniz. Eğer yatırım almak istiyorsanız, yatırımcılardan gelen geri bildirimleri de dikkate almak zorundasınız. Aldığınız geri bildirimleri objektif olarak değerlendirip iş modelinizi geliştirmelisiniz.

2. Pazarlama Stratejisinin Belirsiz Olması
Girişimin pazarlama stratejilerinin çok önceden belirlenmiş olması şart. Artık çok fazla şirket dijitalleşmenin de etkisiyle yeni pazarlara açılıyor ve pazarı büyütmek için hedef belirliyor. Kendi algoritmasını oluşturamayan şirketler de ya kontrolsüz büyüyor ya da memnuniyetsiz bir müşteri kitlesi oluşturuyor. Bu sorunun çözümü ise pazarlama stratejisini belirlemekte yatıyor. Pazar araştırmanızı yapın, markanızı konumlandırın, fiyatlandırma ve iletişim stratejinizi belirleyin. İşte bu kadar!

3. Yüksek Rakamlar İstemek
Yatırımcıların genellikle “hayır” deyişlerinin arkasında yatan şey, işte bu! Eğer istediğiniz rakam, yatırımcının düşündüğü rakamın çok üzerindeyse kaybedersiniz. Yine aynı şekilde eğer gerçekten istediğiniz rakam kadar yatırıma ihtiyacınızın olmadığı ortaya çıkarsa kazanma şansınız yok. Sonuçta sizden başkaları da var. Yatırım almak için kıyasıya yarış içinde olduğunuzu unutmayın. Bugün size verilmeyen yatırım, yarın bir başkasına verilebilir.

4. Birbirleriyle Uyumlu Bir Ekip Olmamak
Ekip ruhu çok önemli. Ekibiniz birbirinin dilinden anlayan ve birbirlerini tamamlayan kişilerden oluşuyorsa hiçbir zahmete gerek yok. Karşınızdaki yatırımcı bunu hemen fark eder. SWOT analizi, gelir modeli gibi konular sonraki aşamaya kalır. Eğer iyi bir ekip değilseniz, sürekliliği olan bir başarı elde etmeniz ne yazık ki imkânsız. Yatırımı zaten unutun gitsin.

5. Kibirli ve Ego Sahibi Olmak
İşte, en can alıcı nokta da burası. Kibirli, ego sahibi ve iletişim yönünden zayıf girişimciler çoğu kez yatırımcılar tarafından reddedilirler. Fikriniz çok değerliyse bile potansiyel yatırımcınıza kibirli göründüyseniz, vay halinize. Derhal laptopunuzu ve evraklarınızı toparlayın, teşekkür edip oradan uzaklaşın. Herkese bol şans.
"Yatırımcıya “Hayır” Dedirten 5 Önemli Neden" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et