"lamborghini sahibi olan milyoner muhtemelen, sabah akşam televizyon izlemiyordur. bu yüzden televizyonda hiç lamborghini reklamı görmezsiniz."
-Anonim
Yatırımcılarını Zengin Eden En Saçma Girişim Örnekleri

Yatırımcılarını Zengin Eden En Saçma Girişim Örnekleri

Tembel Yazar
Tembel Yazar 3 Takipçi
  • 4 DK
  • 18-07-2017
  • 0 yorum
  • 4K

Yatırımcılarını Zengin Eden En Saçma Girişim Örnekleri

Başarısızlık=Başarı

Girişimciler, giriştikleri işlerin başarı sağlayacağını veya başarısız olacağını önceden tahmin edemezler. Çok çalışma, şans ve şartların lehine işlemesi bir girişimciyi başarıya ulaştırır. Tabi, bunların hepsinden önemlisi ise yapılan işin karşılığının bulunmasıdır. Tüketici tarafından benimsenecek hizmetleri ve ürünleri sağlayacak girişimciler istedikleri başarıya daha kolay ulaşacaktır. Ancak ilk bakışta hiçbir şekilde başarı sağlanamayacak gibi görünen fakat sonradan girişimcisini zengin eden birçok iş fikri de yok değil. İşte, yatırımcılarını zengin eden en saçma girişim örnekleri

Pet Rock - Evcil Taş


Gary Dahl, bu fikri sayesinde 6 ayda 15 milyon dolar kazandı ve istediği başarıya ulaştı.

Yatırımcılarını Zengin Eden En Saçma Girişim Örnekleri 1

Birilerine taş satmak çok saçma bir fikir olarak gelebilir. Gary Dahl da fikrini açıkladığında onunla alay edenler olmuştur. Fakat bu çılgın girişimci taşların içerisine evcil taş eğitimi adında bir kılavuz da ekleyerek ‘sorunsuz evciller’ adıyla satışa çıkardı. Kısa süreli heveslerden olan ve taşların boyanması ile evcil hayvanların ortaya çıkmasını sağlayan bu girişim dünyada en fazla tutan girişimler arasında sayıldı.

Sarı Gülen Yüzler - Smiley


Murray ve Bernard Spain kardeşler – tahmini gelir 500 milyon dolar

 

Yatırımcılarını Zengin Eden En Saçma Girişim Örnekleri 2

 

Sarı gülen yüz ikonlarını herkes bilir. 1963 yılında, Charlie Ball tarafından bir müşterisi için 300 dolar karşılığında çizildi. Yıllarca sıradan bir ikon olarak kalan sarı gülen yüzler Murray ve Bernard Spain kardeşler tarafından fark edildi. İkonun yasal haklarını satın aldılar ve bu görseli mümkün olduğunca yaymaya başladır. Kısa sürede sarı gülen yüzler her yerde karşımıza çıktı ve tarihler 1971 yılını gösterdiğinde girişimcisine 50 milyon dolar kazandırmıştı. Ortalama olarak iki yıl gibi popülerliği olan sarı gülen yüzler yatırımcısını çoktan zengin etmişti. Aradan geçen onca sene sonra yıl 2000’i gösterdiğinde sarı gülen yüz ikonu, Dollar Tree’ye 500 milyon dolar karşılığında satıldı.

IFart App – Gaz Çıkarma Efekti


Joel Comn bu farklı ve kimine göre de saçma olan girişim fikri ile tam 400.000 dolar kazandı.

IFart App

Yaratıcı girişimci, İFart App uygulaması ile gaz çıkarma şakasını herkes için mümkün kıldı. Bakıldığında saçma bir uygulama gibi görünse de ki en başında Joel’e herkes aynı sesleri çıkararak gülmüş olabilir. Ancak bu adam kısa sürede başarılı oldu ve uygulaması milyonlarca kişi tarafından indirildi. 26 farklı gaz çıkarma efekti uygulayan İFart App özellikle de muzip insanlar tarafından çok sevildi ve yayıldı. İlk iki haftasında 113.885 defa indirilen bu uygulama için yatırımcısı şu ifadeleri kullandı;

‘İFart App için verilen paralar Afrika için de verilseydi bugün dünyada açlıktan ölmek diye bir şey olmayacaktı.’

Oyuncak Yay - Slinky


Richard James tesadüf eseri ortaya çıkardığı oyuncak yay girişimi ile 250 milyon dolar tutarında servet elde etti.

Yatırımcılarını Zengin Eden En Saçma Girişim Örnekleri 3

Gemi mühendisi olarak çalışan Richard James bir gün bir tamirat sırasında germe yayını yere düşürür ve yayın zeminde yaylanmasına şahit olur. Son derece estetik bir görünüm olduğu fikrine kapılır ve bu şekilde bir oyuncak yay tasarlamaya karar verir.

1945 yılında oyuncağı piyasaya sürmek için bir lansman toplantısı yaptı ve ne olduysa bu toplantıda oldu. 90 dakika süren toplantıda 400 adet oyuncak yay satılmıştı. Daha sonradan reklamlarla desteklenen ve yayılan bu oyuncak dünya genelinde 250 milyon dolarlık satışa imza attı. 1998 yılında Richard ve eşi oyuncak yayın hakkını açıklanmayan bir rakama ünlü oyuncak firması Poof Toys’a satarak girişimlerinin başarısını bir kez daha dünyaya duyurmuşlardı.

 
"Yatırımcılarını Zengin Eden En Saçma Girişim Örnekleri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et