"En güzel intikam;Mutlu olmaktır. Başka hiçbir şey sizi sevmeyenleri daha fazla rahatsız edemez."
-Anonim
Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği
Ömer K.
Ömer K. 25 Takipçi

Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği

  • 4 DK
  • 04-04-2018
  • 0 yorum
  • 913
Aklınızda süper bir iş fikri var. Peki ilk olarak ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kendinize sizin fikrinizi destekleyecek doğru bir yatırımcı bulmak. Günümüzde melek yatırımcılar dahil olmak üzere pek çok kişi yeni girişimlere yatırım yapma konusunda oldukça istekli. Ancak bu noktada unutmamanız gereken bir şey var. Yatırımcı arayışında yalnız değilsiniz. Sizin gibi yüzlerce, hatta binlerce kişi kendi fikirlerini destekleyecek birilerini arıyor. Ama hemen umutsuzluğa kapılmayın. Yatırımcı bulma sürecinde size yardımcı olabilecek birkaç fikrimiz var. Yatırımcıların dikkatini çekecek 6 sunum tekniği ile diğerleri arasında parlayın.
1. Seçtiğiniz Resim Dikkat Çeksin


Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği 1

İlk olarak yapmanız gereken şey, göze hitap etmek. Bu nokta çok önemli. Çünkü yatırımcı sizin ya da sizin fikriniz hakkında hiçbir fikre sahip olmayacak. Bu nedenle etkileyici resimler ve görsellerle dikkati sunumunuza çekmelisiniz. Telefonla oynayan bir yatırımcı iyiye işaret değildir. Ya da pencereden dışarıyı seyreden bir yatırımcı. Konunuzla alakalı en çarpıcı görselleri kullanın. Hatta zamanınız varsa görselleri kendiniz hazırlamak için çaba gösterin. Böylece daha en başından yatırımcıların dikkatini çekeceksiniz.

2. Hikâyenizi Anlatın


Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği 2

Yatırımcı bulmak için sunum yaparken kendi hikâyenizi anlatın. Zaten onlar başkalarının başarı hikâyeleri hakkında bilgi sahibidir. Bu nedenle en popüler figürlerin başarı hikâyelerinden veya ünlü sözlerinden mümkün olduğunca kaçının. Kendi fikrinizi göstermek için tek fırsatınız bu. Bu nedenle kendinize odaklanın ve neyi, nasıl başarmak istediğinizi açık bir şekilde anlatın.

 

3. Animasyonla Hareketlilik Katın


Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği 3

Tekdüze sunum yapmak hem sizin hem de izleyen için oldukça sıkıcı bir deneyim olur. Sunum yaparken özellikle yatırımcı aradığınızda işlere hareket katmaktan çekinmeyin. Video ve animasyonlar ise bu hareket için birebirdir. Şöyle düşünün: Sunum yaptığınız yatırımcı sıkıldı ve sizi dinlemeyecek gibi görünüyor. Ama bir saniye. Orada bir hareket mi gördü? İşte doğru yere yerleştirilmiş video, potansiyel yatırımcınızın dikkatini çekti.

4. Tipografi ve İçeriğe Önem Verin


Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği 4

Yazı stili deyip geçmeyin. İnsanlar okumakta zorlandıkları şeyleri dinlemek istemeyebilirler. Bu nedenle anlattığınız fikrinizi doğru bir tipografi kullanarak yansıtmalısınız. Aynı zamanda sunumun içeriği de oldukça önemlidir. Potansiyel yatırımcınız sizin dediklerinizin bir bölümünü kaçırsa bile, sunumdan olayı yakalayabilmeli.

5. Renklerin Gücünü Hafife Almayın


Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği 5

Seçtiğiniz resimlerden sonra seçtiğiniz renklere de dikkat etmelisiniz. Genellikle ne kadar canlı renk kullanırsam ya da ekranı ne kadar doldurursam o kadar iyi diye bir görüş var. Yanlış. Renk seçiminde yapmanız gereken şey, dolu ve boş alanlar arasında dengeyi tutturmaktır. Sunum gözü yormayacak ama dikkat çekecek renkleri içerirse sizin için daha avantajlı olur.

6. Akılda Kalacak Son Hazırlayın


Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği 6

Akılda kalacak bir son, potansiyel yatırımcının sizi hatırlamasını sağlayacak. Genellikle sunumların başları ve sonları hatırlanır. Kimse arada anlatılan detaylara dikkat etmez. Akılda kalmak istiyorsanız sunumu bitirirken dikkat çekmeniz gerekir. Dinleyenleri şaşırtacak küçük sürprizler yapın. Böylelikle sunumunun etkisini beklediğinizden daha fazla artırabilirsiniz.
"Yatırımcıların Dikkatini Çekecek 6 Sunum Tekniği" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et