1. Yatırımcı Arayan Girişimcilerin Bilmesi Gereken Terimler
Yatırımcı Arayan Girişimcilerin Bilmesi Gereken Terimler

Yatırımcı Arayan Girişimcilerin Bilmesi Gereken Terimler

  • 21-08-2017
  • 0 Yorum
Bir girişimci için yatırım almak, çölde vaha bulmak gibi bir şeydir. Ekosistemde özellikle yenilikçi fikirlere sahip olan girişimciler, yatırım almak için birbirleriyle yarış içinde. Hâl böyleyken girişimcilerin kendilerini en iyi şekilde yetiştirmeleri gerekiyor. Bunun yollarından biri de bazı terimleri bilmek ve kullanmaktan geçiyor.İsterseniz itiraz edin ve "ne gerek var şimdi?" deyin ama, önce girişimcilik tanımı ile başlamak gerekiyor. Bunun için önden “Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Sonra da aşağıdaki terimlere geçebilirsiniz.
1. Venture Capital


Risk sermayesidir. Bu terimi daha önceden duymuş olma olasılığınız yüksektir. Henüz yeni kurulmuş ve risk taşıyan girişimlere yapılan maddi yatırımlar, risk sermayesi olarak adlandırılır. Risk sermayedarları, girişimlerin büyüme evresinden halka arzına kadar geçen uzun süreçte girişimcilere eşlik edebilirler.

2. Angel Investor


Gelecek gördüğü girişimlere kendi bireysel birikiminden yatırım yapan kişilere denir. Girişimcilere yalnızca maddi anlamda değil, mentorluk ve network gibi anlamlarda da destek olurlar. Bu tip yatırımcılar, diğer yatırımcılara göre girişimlerden daha fazla yüzde talep ederler. Yine de sektöre hakim olan birinden destek almak, girişimcilerin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir.

3. Due Diligence


Bu terim, kısaca ‘durum tespiti’ olarak adlandırılabilir. Tam olarak, yatırım yapmak isteyen bir kişi veya kuruluşun pazar araştırmasında geçirdiği süreç olarak bilinir. Durum tespiti/durum değerlendirmesi, sektör bazında bazı dinamikler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Aynı zamanda sektörün risk ve avantajlarını değerlendirmek için de kullanılabilir.

4. Initial Public Offering (IPO)


Hisse senetleri daha önceden borsada işlem görmemiş bir şirketin, ilk defa halka arz edilmesi olarak bilinir. Bu terim, ileri düzey girişimler için geçerlidir. Ancak büyük potansiyel taşıyan diğer şirketler de sermaye sahiplerinin ilgi alanında konumlanırlar.

5. Put Option / Call Option


Put Option, şirketlerin hissedarlarından birinin veya birkaçının, belirli zaman ve şartlar neticesinde diğer pay sahiplerine kendi hisselerini satma hakkıdır. Call Option ise bu durumun tam tersine, diğer hissedarların satın alma haklarına verilen bir isimdir.

6. Break Even Point (BEP) - Self Sustainability


Operasyonel gelirlerin giderleri yakaladığı noktadır. Bu noktayı yakalayabilen girişimler, kendi kendilerini idare edebilirler. Yine de doğru yatırımı bulmak için arayışlar sürdürülmeli. Girişimin ayakta kalabilmesi için bu aşama oldukça önemlidir.

7. Share Purchase Agreement


‘Hisse Alım Sözleşmesi’ olarak adlandırılan bu terim, bir yatırımcının şirketin mevcut hisselerinden bir bölümünü alması durumunda yatırımcı ile hissedarlar arasında hazırlanan sözleşme örneğidir.

8. Preferred Stock


İmtiyazlı hisse olarak çevrilebilecek olan bu terim, yatırımcı tarafına ek ödeme, oy hakkı gibi noktalarda imtiyazlar tanır. Preferred Stock, birtakım senet ve haklardan oluşur. Başlangıç seviyesinde olan girişimlerde de imtiyazlı hisse paylaşımlarına başvurulabilir. Bazıları tarafından sermaye ortağına nispeten daha düşük bir yüzde tanısa da, söz sahibi olma avantajı taşıyor.

9. Joint Venture


Birden fazla kişinin bir girişim etrafında bir araya gelerek farklı hisselere sahip olarak kurdukları ortaklık türüdür. İş ortaklığından en büyük farkı, yeni bir şirket kurarak harekete geçmeleridir.

10. Friend, Family and Fools


Eş, dost ve akrabadan destek toplama anlamına gelir. Bu destek yalnızca nakit para değil, farklı kaynaklar da olabilir tabii.

11. Advisory Board


Kısaca, girişimcilere yol gösteren kişilerdir. Girişimciler tarafından, kimlerin desteğini aldıklarını göstermeleri için kullanılır. Bu kişiler, yatırımcı olarak anılmazlar. Farklı konularda fikir vermeleri ve girişimin değerini yükseltmeleri bakımından oldukça önemlidir. Genellikle sektörel anlamda güçlü kişiler listeye dahil edilir ve öne çıkarılır.

12. Exit


Hedefine ulaşmayı başaran bir girişimci veya yatırımcının, girişimden ayrılması anlamına gelir. Çıkış stratejisi, yatırımcıların çıkış yapmak için belirledikleri süreleri ve adımları ifade eder. Birçok girişimci, yatırımcı turuna çıktığı zaman başarılı çıkışlar yapmış olan yatırımcıları tercih ediyor.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İş Fikirleri
Girişimcilik ile ilgilenen ya da ilgilenmeyen her insanın hayatında en az bir kere aklına bir iş fikri gelmiştir. Peki bu insanlardan kaç ...
Girişimcilik
İşini aşkla yapanların hikâyeleri girişimcilere ve iş hayatına adapte olmaya çalışan herkese ilham veriyor. Bu hikâyelerden biri, ...
Girişimcilik
İyi bir fikir, biraz cesaret, biraz sermaye ve bolca heyecan ile adım attığınız bu yolda pazarlama sürecinin bütün dinamiklerini iyi ...
Motivasyon
1 milyon kazanmak uzak bir hedef gibi görünse de aslında o kadar da uzak ve imkansız değildir. Şans oyunları veya miras kalması yerine sizler ...
Girişimcilik
‘Maker Hareketi’ni daha önceden duymayan oldu mu? Maker Movement veya ‘Kendin Yap!’ desek? Maker Hareketi (orijinal adıyla Maker Movement), ...
Girişimcilik
20. Gamze Çuhadaroğlu593 Milyon TL ciro ve 412 çalışana sahip Nutricia Türkiye'nin CEO'su ve Ortadoğu Bölge Müdürü19. Hatice Kurtar ...
home search notifications 1 person