"Başardığın zaman herkes senin arkadaşındır."
-Anonim
Yarışı Kim Kazanacak: Apple mı, Amazon mu?
Ömer K.
Ömer K. 23 Takipçi

Yarışı Kim Kazanacak: Apple mı, Amazon mu?

  • 3 DK
  • 05-01-2018
  • 0 yorum
  • 911
1 trilyon dolarlık şirket yarışı başladı. Bu yıl ilk defa halka açık bir şirketin 1 trilyon dolarlık değere ulaşması bekleniyor. Rakamla ifade edecek olursak, 1.000.000.000.000 $ :) Şimdilik hiçbir şey net değil.

Microsoft, Google, Facebook ve Tesla’nın adı anılsa bile, en güçlü adaylar Apple ve Amazon. Peki, yarışı sizce kim kazanacak?
Apple Hedefe Çok Yakın


Yarışı Kim Kazanacak: Apple mı, Amazon mu? 1

Yakın zamanda 1000 dolarlık yeni telefonu iPhone X’i satışa çıkaran Apple, 900 milyar dolara yakın piyasa değeriyle dünyanın en değerli halka açık şirketi olarak biliniyor. Apple’ın 1 trilyon dolarlık değere ulaşarak yarışı kazanması için hisselerinde yüzde 13’lük artış gerekiyor.

Yarışı Kim Kazanacak: Apple mı, Amazon mu? 2

Apple’ın hisseleri, 2017’de yüzde 45 artış gösterdi. Özellikle Eylül ayında tanıtılan iPhone X’in ardından yaşanan artış yatay bir seyir izledi. iPhone X, beklenenden çok pahalıydı ve önceki modellerden de aslında çok farklı değildi. Yine de iPhone X'in birileri tarafından ‘şimdiye kadar üretilen en iyi iPhone’ olarak tanımlanması sayesinde Apple hisseleri uçuşa geçti. Hatta telefonla ilgili gelen olumlu yorumlar sayesinde şirketin piyasa değeri bir gecede 10,9 milyar dolar yükseldi.

Amazon Yarışı Neden Kazanabilir?


Yarışı Kim Kazanacak: Apple mı, Amazon mu? 3

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Amazon piyasa değeri sıralamasında ilk üçte yer almıyor. Ancak yatırım bankası Morgan Stanley ve daha pek çok yatırım uzmanı ve yetkili, Amazon’un 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olabileceğini düşünüyor.

Amazon’un hisseleri, 2017 yılında yüzde 58 yükseldi. Apple’a kıyasla bu oran çok daha yukarılarda. Amazon, bugün 572 milyar dolarlık piyasa değerini elinde tutuyor. Hedefe en yakın duran Apple’a da 312 milyar dolar geriden bakıyor. Amazon’un bu yıl 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşabilmesi için hisselerinde yüzde 75’lik bir prim yaşanması gerekiyor. Peki, bu gerçekleşebilir mi? Morgan Stanley’e göre evet.

Yarışı Kim Kazanacak: Apple mı, Amazon mu? 4

Stanley’e göre, Amazon’u başarılı kılan temel noktalar; kâr marjı yüksek olan yeni hizmetleri devreye sokması, ABD'deki online alışverişlerin yarısından çoğunun Amazon üzerinden yapılması, abonelik sayesinde düzenli olarak sağlanan nakit akışı ve reklam gelirlerindeki artış...

Yazar Scott Galloway de yarışı Amazon’un kazanacağına inanıyor. Galloway, Forbes dergisine verdiği röportajda, “Amazon, istisnasız herkesin aradığı şeyi sunuyor: Daha ucuza daha fazlası. Tüketicilere dünya üzerindeki en iyi fiyatı sunan platform konumunda ve her bir satıştan komisyon alıyor” diyor.

Biz Apple ve Amazon üzerinde tartışıp dursak bile, dünyanın en değerli şirketi ne Apple ne de Amazon. Suudi Arabistan’ın henüz halka açık olmayan petrol şirketi Aramco’nun piyasa değerinin 2 trilyon doların üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et