"Hayatının en güzel günleri daha erken demekle geçer, sonra çok geç olur."
-Flaubert
Yaprak Sarmayla Başladı, İşletmeci Oldu

Yaprak Sarmayla Başladı, İşletmeci Oldu

  • 3 DK
  • 25-10-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Türk mutfaklarından eksik olmayan ve en beğenilen yemeklerden biri kuşkusuz yaprak sarmasıdır. Birçok Türk kadını bu yemek konusunda kendine güvenir ve lezzetli yapmaya çalışır. Ama Ayşe Banaz yaprak sarmasına çok farklı baktı ve buradan büyüdü..

Denizli'de ikamet eden ve ev hanımı olan 48 yaşındaki Ayşe Banaz, 3 yıl önce yaprak sarması imalathanesi sayesinde bugün bir gıda mühendisidir, aynı zamanda 15 işçiye liderlik yapan bir işletmecidir.

Piyasada önemli noktalara gelen Ayşe Banaz  yaptığı açıklamada "Kalitem tescillendi. Hedefim Avrupa ülkelerine ihracat yapmak. Bunu da öz sermayemle başaracağım" dedi.

yaprak sarmayla büyüdü

HEDEFİ FABRİKA KURMAK

Günlük 200-250 kilo yaprak sarması ürettiklerini belirten Ayşe Banaz'ın en büyük hedeflerinden biri fabrika kurmaktır.

Evli ve 4 çocuk annesi olan Ayşe Banaz hedefleri hakkında şöyle konuştu:

Ev hanımıydım. 4 çocuk yetiştirmiş bir anne olarak başarılı bir işkadını olmayı kendime hedef koymuştum. İşyerini açıp, kısa sürede Denizli pazarında yer edindim. Şu anda Denizli’nin büyük süpermarketlerinden bizim yaprak sarmamız satılıyor. Sarmayı toptan kilogramını 14 TL’den veriyorum. Ayrıca, Denizli’nin yanı sıra İstanbul, Bursa ve Aydın’a da yaprak sarması gönderiyorum. Hayatta hep bir şeyleri başarmak istemiştim ve sonunda başardım. Şu anda Denizli’nin en büyük yaprak sarması üreticisiyim. Daha da büyüyüp fabrika açmak istiyorum.”

En Büyük Destekçileri Eşi ve Ağabeyi Oldu

İşyerindeki çalışanları ile birlikte sadece yaprak sarması ile yetinmeyip yanında içli küfte ve kabak çiçeği dolması ile düğün dolması da yaptıklarını anlatırken, şöyle konuştu:

"Avrupa ülkelerine ihracat yapmak için çalışmalara başladım. Bu konuda eşim Hulusi Banaz ile ağabeyim Bünyamin Tatar’ın da desteğini alıyorum. İhracat yapmayı da başaracağım. Kadın isterse başarır."

Buradan şunu anlamalıyız ki girişimcilik sadece masa başı, şirket sahibi veya daha üst makamlardan oluşmamaktadır. Bunun böyle olmayacağının somut örneğini Ayşe Banaz'da gördük. Evde severek yaptığı iş olan yaprak sarmayı girişimci zekası ve cesaretiyle iş haline getirip ticarete dökmüştür. Bununla da kalmayıp 48 yaşında olmasına rağmen gıda mühendisi olmuş ve iş yeri açarak 15 kişilik bir ekiple çalışmalarına devam etmektedir. Hala arayış ve gelişme peşinde olan Ayşe Banaz kendisine, önce fabrika kurmak sonra da Avrupa'ya yayılma hedefi koymuştur. Ev hanımlığından fabrika sahipliğine, neden olmasın?

Özellikle kadın girişimci adaylarının örnek alması gerektiği Ayşe Banaz'ın hikayesini bir daha okumaları gerekiyor.

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın