1. Yalnızca Girişimcilerin Anlayabileceği 7 Mesleki Özellik
Yalnızca Girişimcilerin Anlayabileceği 7 Mesleki Özellik
Girişimci Kafası

girisimci.kafasi

Yalnızca Girişimcilerin Anlayabileceği 7 Mesleki Özellik

  • 2-01-2018, 16:40
  • 0 Yorum
  • 7 ay önce
İş dünyası kendi içerisinde dinamikleri olan, bu dinamiklerin ise sektörel bazda çeşitlilik gösterdiği, kendine has döngüsü ile ilerleyen bir alemdir. Bu nedenlerdir ki, iş dünyası insanları kendi evrenlerinde yaşar ve kendilerine diğer insanların anlayamayacağı farklı bir dünya kurarak hayatlarına devam ederler. Bu döngünün adı aslında bir nevi kendini işine adamak ya da işkolik olma durumundan ileri gelir.

Benzer durum tabiî ki de girişimci kitle için de geçerli olan bir gerçektir. Girişimcilik emek isteyen, gecesini gündüzüne katanların var olduğu, kendi içindeki dinamikleri olan sıra dışı bir iş dünyası öğesidir. Girişimciler, fikirlerini paraya çevirme konusunda uykusuz kalabilecek, bu uğurda yepyeni insanlar tanımak için dünyanın diğer bir ucuna dahi gidebilecek çılgınlığa sahip insanlardır.

Bütün bunlar girişimcilerin sıra dışı birtakım özelliklerini ortaya koyan realitelerdir. Girişimci kitle ise kendi ekosistemleri içerisinde geliştirdikleri kişisel özellikleri ile sadece birbirlerini anlayabilecek bir dünyaya sahip kimselerden oluşmaktadır diyebiliriz.

Yukarıda da anlattığımız üzere girişimci bireylerin kendi şahsına yönelik bazı kişisel davranışları vardır. Aslında bu davranışlar artık tüm girişimcilerin ortak özellikleri olmuş, sübjektif olmaktan öte bir hal alan olgulardır. Bu kişisel özellikler, girişimcilik adına atılım yapan çoğu birey tarafından taşınmakta ve artık mesleki bir hale bürünmektedirler.Bu yazımızda yalnızca girişimci ruha sahip bireylerin anlayabileceği 7 mesleki kişisel özellikten bahsetmek istiyoruz.

Uyku Diye Bir Şey Bilmezler


Girişimciliğin ve girişimci olarak bir iş yürütmenin en büyük zorluklarından biri kuşkusuz insanoğlu olarak o çok sevdiğimiz uykumuzdan çok kereler feragat etmek zorunda kalmamızdır.

Birçok girişimci hayatının büyük bir bölümünü ertesi gün olacak olaylar üzerine düşünürken geçirir ve bu da bazen uykuyu bile unutması anlamına gelir. Girişimciliğin uykusuzluk ile direkt olarak bağlantısı bulunduğu bu anlamda da su götürmez bir gerçektir.

Onlar İçin, Yeni İnsanlar = Yeni Projeler Demektir


Girişimci bireyler için networking yani yeni insanlar tanıma ve yeni iletişim bağlantıları kurma güdüsü son derece önemlidir.

Bir girişimci için yepyeni insanlar tanımak, yeni işlere ve yeni projelere adım atmak, yeni fikirler peşinde koşmak anlamını taşır. Bu nedenle girişimci birey mümkün olduğunca mobil haldedir ve seyahat etmeye meyillidir. Hatta yeni insanlar tanımak için bir şehirden başka bir şehre gitmek onlar adına bir yük bile görünmez. Çünkü ne olursa olsun akıllarında yeni bir iş yakalamak vardır.

Daha Önce Yapılmamış İşler Peşinde Koşmayı Severler


Girişimcilik başlı başına cesaret isteyen bir olgudur. Girişimcilerin atılım yapmaktan çekinmeyen, macera ruhlu bireyler olduğu zaten herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu yüzden girişimcilerin daha önce gerçekleştirilmemiş işleri denemeyi sevdiği ve gerçekleşmeyeni gerçekleştirmek için çaba sarf ettiği görülmektedir.

Girişimci ruha sahip bir bireyin daha önce yapılmamış bir iş için adeta hayatını bir kenara attığını görebilirsiniz. Bu çabayı yalnızca kendisi gibi bir girişimci anlayabilir.

Dünya Trend’lerini Asla Kaçırmazlar


Girişimci ruha sahip bireyler dünya ile son derece yakından ilgili, özellikle start-up dünyasına ilişkin hemen hemen her gelişmeyi oldukça odaklanarak takip eden kimselerdir.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı girişimcilik ve iş dünyası trendlerini anında öğrenen girişimci bireyler, bu anlamda kendilerini nasıl geliştirebileceklerini de öngörmüş olurlar. Bu açıdan eksik olan bireylerin girişimleri eski moda diye tabir ettiğimiz, yeni gelişmelerden uzak, teknolojik trendlere duyarsız bir start-up olmaktan öteye geçemeyecek boyutta kalır.

“Beyin Fırtınası” Tabirini Ezbere Bilirler


Beyin Fırtınası ya da İngilizce tanımı ile Brainstorming denilen olgu bir girişimci için adeta başucu kitabının ilk cümlesi gibidir.

Girişimciler sürekli olarak fikir alış verişlerinde bulunan, yenilikler peşinde koşan, başkalarının akıl edemediği fikirleri ortaya atabilmek için türlü insanlar ile düşünce fırtınaları yapabilen bireylerdir. Bu fikir veya düşünce fırtınaları sonucunda orijinal bir iş modeli ortaya atabilmenin heyecanını yaşayan girişimcinin bu hislerini yalnızca O’nun gibi tutku dolu bir başka girişimci anlayabilir.

Para Kokusunu Uzaktan Alabilme Yetenekleri Vardır


Girişimciler için para getirecek bir iş modeli yaratmak esastır. Çoğu girişimci maliyetler ile çıktıkları bu zorlu yoldan para kazanarak yani kar elde ederek ayrılma seçeneklerini ararlar.

Bir girişimi uzun vadeli idame ettirebilmenin de esas yolu zaten finans döngüsünü çok çok iyi oluşturmaktan geçer. Bu yüzden bir girişimci yeni bir iş modeli oluştururken ya da yeni bir iş fikrini kovalarken O fikir veya projede para var mı? Yok mu? Uzaktan yani bir başka deyiş ile daha yola çıkmadan getirisi olacak mı? Anlar.

İş Hakkında Konuşmaktan Keyif Alırlar


Girişimci bireyler işleri hakkında konuşmaktan zevk duyarlar. Sürekli olarak yeni fikirlerini anlatır, karşısındaki kitleyi bu yönde etkilemekten haz alırlar.

Bir girişimci için en güzel sohbet tarzının iş dünyasına dair yeni gelişmelerin anlatıldığı, fikir alış verişlerinin olduğu arkadaş toplantılarıdır diyebiliriz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

Girişimcilik nedir? Bu kavram, en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son ...

home search notifications 1 person