"Eğitimime okul yüzünden, uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım."
-Bernard Shaw
WordPress Kurucusundan Altın Değerinde Bir Öğüt

WordPress Kurucusundan Altın Değerinde Bir Öğüt

  • 3 DK
  • 19-09-2017
  • 0 yorum
  • 950
Matt Mullenweg

 

2012 yılında verdiği bir röportajda internetteki web sitelerinin %17’sinin alt yapısının WordPress olduğu söyleyen Matt Mullenweg, Şubat 2015 yılında kendi web sitesinde yazdığı bir gönderide takipçilerine altın değerinde bir öğüt verdi;
“Sevdiğiniz üç hobi bulun. Biri para kazanmak için, biri size zinde tutması için ve biri de yaratıcı olmak için.”

Gelin yazımızın devamında Matt Mullenweg’ın bu öğüdünü beraber inceleyelim ve ne kadar doğru olduğuna birlikte karar verelim.

 


Para Kazanmak


Hepinizin bildiği gibi hobi; -kısaca- yaparken zevk aldığınız, mutlu olduğunuz şeylerdir. Aynı zamanda su götürmez bir gerçek daha var ki o da para kazanmak zorunda olduğumuzdur. Çünkü insan istem dışı bile olsa sürekli bir şeylere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçları karşılamak için para kazanmak zorundadır.

Para kazanmanın her iş kolunda kendine göre zorlukları vardır. Fakat Matt’in dediği gibi olsaydı? Yani bir işi yaparken hem eğlenip hem de para kazansaydık? Çok iyi olmaz mıydı?

Kendisine yöneltilen bu üç hobisinin ne olduğu sorusuna Matt, para kazanmak kısmına WordPress diye cevap vermiş.

 
 


Zinde Kalmak


Sürekli yorgun hissettiğinizi yada moralinizin bozuk olduğunu düşünün? Yapmanız gereken şeyler, bitirmeniz gereken işler var ama canınız hiç bir şey yapmak istemiyor. Bu durum sizi ne kadar ileri taşıyabilir yada size ne katabilirdi? Boşa geçen zamandan başka hiç bir şey. Öyleyse sizi zinde tutacak, çalışmanıza ve yeni fikirler üretmenize yardımcı olacak bir şeyler bulun. Bu öyle bir şey olsun ki hem fizikken hemde ruhen sizi zinde tutsun. İlk akla gelen ve bunun için tartışmasız en uygun şey takibi spor.

Merak edenler hemen söyleyelim Matt sorunun bu kısmı için koşmak cevabını vermiş.

 
 


Yaratıcı Olmak


Bir insan düşünün. Resim konusunda her türlü bilgi ve beceriye sahip. Yalnız tek bir şey eksik; yaratıcılık. Sizce bu ressam bu eksiklik ile neler üretebilirdi? Ne kadar bilgi ve beceriye sahip olursanız olun eğer yeni fikirler üretmiyor yada üretilmiş fikirlere kendinizden bir şeyler eklemiyorsanız geriye kalan şeylerin bir anlamı kalmıyor.

Sizi sürekli detayları görmeye, düşünmeye sevk edecek bir hobi bulmanız iş dünyasında da verimli olabilmeniz için çok önemli. Peki bu konuda hangi hobileri edinebiliriz? Resim çizmek, hikayeler ve senaryolar yazmak, kitap ve dergi okumak, film eleştirileri yapmak bu konuda önerebileceğimiz hobiler arasında en üst sıradalar. Zira Matt de sorunun bu kısmında kendini yaratıcı tutmak için okumak ve yazmak cevabını vermiş.

 

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın