"hiçbir şeyinizi riske atmazsınız, her şeyinizi riske atarsınız."
-Anonim
Whatsapp Kurucu Ortağı 7 Milyar Doları Bakın Nereye Harcıyor

Whatsapp Kurucu Ortağı 7 Milyar Doları Bakın Nereye Harcıyor

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 07-05-2018
  • 0 yorum
  • 4K

Whatsapp Kurucu Ortağı 7 Milyar Doları Bakın Nereye Harcıyor

Başarısızlık=Başarı
Jan Koum, Whatsapp’ın görünen ve tanınan yüzü olsa da Whatsapp kurucu ortağı Brian Acton, sahnenin arkasında insanlığa yararlı işlere imza atıyor. Bir zamanlar Yahoo’da çalışma arkadaşı olan ikilinin hayatı, yaşadıkları inişler ve çıkışlarla tamamen farklılık kazandı. Şimdi ise Acton, elde ettiği başarıları diğer insanlara yardım etmek için kullanıyor. Toplamda 7 milyar dolar servete sahip Whatsapp kurucu ortağı, kurduğu dernekler ve diğer kurumlara yaptığı yatırımlar sayesinde çocuklardan, ailelere ve nesli tükenmek üzere olan hayvanlara kadar farklı alanlarda yardım sağlıyor.

Facebook Reddettikten Sonra Satın Aldı
Güney Amerika’da aktif olarak çalışan ikili, evlerine dönmek için yeni iş fırsatlarını kovalamaya başladı. 2008-2009 döneminde popülerlik kazanmaya başlayan Facebook şirketinde çalışmak için iş başvurusu yapan Koum ve Acton, şirket tarafından reddedildi. Ama bu reddedilme, onlara başarılı bir kariyerin yolunu açtı.

İkili, kendi fikirlerini hayata geçirmek için harekete geçti. 2009 yılında kurulan mesajlaşma uygulaması Whatsapp tahmin edilenin ötesinde bir başarı elde etti. Ve 2009 öncesinde onların iş başvurusunu reddeden Facebook, Whatsapp’ı 22 milyar dolara satın aldı. Bu satıştan Acton’un payına 3 milyar dolar düştü. Silikon Vadisinde farklı şirketlere yaptığı yatırımlar sayesinde servetini 7 milyar dolara çıkardı. Ama Acton, bu servetin sadece keyfini sürmüyor. Servetini ve zamanını insanların hayatında pozitif bir farklılık yaratmak için kullanıyor.

Hayırsever Milyarder Acton
Eşi Tegan Acton’un desteği sayesinde Brian Acton, Whatsapp’un satışında elde ettiği gelir ve diğer girişimlerinden elde ettiği toplam 7 milyar dolar değerindeki servetini hayır işlerinde kullanmaya başladı. 2014 yılında Sunlight Giving kurumunu kuran Acton, gelir adaletsizliği nedeniyle zor durumda olan ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanıyor.

Bay Area bölgesinde aktif olarak faaliyet gösteren kurum, ilerleyen aşamalarda Family Giving’in başlatılmasını destekledi. Family Giving, farklı hayırseverlik kurumlarını ve projelerini destekleyerek insanların hayatında fark yaratmaya çalışıyor. Kendi kurduğu dernek ve kurumlara ek olarak Acton, Signal tarafından kurulan Signal Foundation derneğine de yatırım yapıyor. 2017 yılında tüm derneklere yaptığı toplam yatırım 75 milyon dolara ulaştı. Acton, kazandıklarıyla dünyada farklılık yaratmak için farklı projelerle çalışmalarını sürdürüyor.
"Whatsapp Kurucu Ortağı 7 Milyar Doları Bakın Nereye Harcıyor" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et