"8-5 kölelik yapmaktansa, 7-24 çabalamayı tercih ederim."
-Anonim
Warren Buffett’ın 70 Milyar Dolarlık Servetinin Sırrı!

Warren Buffett’ın 70 Milyar Dolarlık Servetinin Sırrı!

Tembel Yazar
Tembel Yazar 3 Takipçi
  • 4 DK
  • 05-09-2017
  • 0 yorum
  • 1K

Warren Buffett’ın 70 Milyar Dolarlık Servetinin Sırrı!

Başarısızlık=Başarı

Dünyanın en başarılı finans uzmanlarından biri olarak görülen Warren Buffett, 71.8 milyar dolarlık servetiyle her girişimcinin hayal ettiği bir konumda bulunuyor. Ancak bu servete ulaşmak ve başarısını pekiştirmek için birçok farklı yoldan geçen Warren Buffett özellikle çok küçük yaşlardan itibaren birikim yapmaya başlamış. 16 yaşında 53 bin dolar biriktiren Warren Buffett 1951 yılında okuldan mezun olduğunda karşısında hiçbir şeyin duramayacağını biliyor ve kendinden emin şekilde adımlarını atıyordu.

‘The Snowball: Warren Buffett and Business Of Life’ kitabında hayatının tüm sırlarını açıklayan başarılı milyarder özellikle insanlarla ve topluluk karşısında kendini ifade etmede büyük sıkıntılar yaşadığından söz ediyor.

Peki, bu olumsuz durumu Warren Buffett nasıl aştı?

İşte, Warren Buffett’ın 70 milyar dolarlık servetinin sırrı bu sorunun cevabında gizli…

Başarıya Giden Yolda Tüm Engellerin Aşılması Gerekir


Warren Buffett okulunu bitirip Omaha’ya döndükten sonra tesadüfen bir kurs ilanı görür ve hemen başvurur. Kendisi gibi konuşma bozukluğu çeken kişilerle haftada bir gün bir araya gelir ve bu konuşma zorluğunu ortadan kaldırmak için azimle çalışmaya başlar.

Arkadaşlarıyla ve ailesiyle olan iletişimi oldukça düzgün olmasına rağmen tanımadığı kişiler veya bir topluluk karşısında konuşma zorluğu çeken Warren Buffett kitabında, ‘kendimden kurtulmayı öğrendiğim gün çalışma şeklimi oluşturdum’ diyor.

İki farklı üniversiteden derece alarak mezun olan Warren Buffett bu akademik eğitimlerinin diplomaları yerine ofisinde hala Omaha Dale Carnegie halka açık konuşma kursundan aldığı mezuniyet belgesini sergiliyor. Bir dönem BBC’ye verdiği röportajda mezuniyet belgesini göstererek ‘hayatımda sahip olduğum en önemli derece bu belgedir.’ Diyerek başarısızlığının önündeki engeli aşmanın verdiği tatmin duygusunu herkese göstermiştir.

Warren Buffett, her gün hissedarlarına 23 sayfalık mali raporlar hazırlıyor. Bu raporlarda şaşırtıcı derecede açık ve net ifadeler kullanarak tüm hissedarlarıyla etkili iletişim kurmayı başarıyor. Bu başarıyı nasıl sağladığını soranlara ise hazırladığı raporları hissedarlarına değil de kız kardeşine yazıyormuş gibi hazırladığını söyleyen Warren Buffett etkili hitabet konusunda da oldukça başarılı söylevler gerçekleştiriyor.

Warren Buffett

Warren Buffett’ın Gizli Sırrı


Warren Buffett’ın serveti akıllı yatırımlara dayanıyor. Doğru ve zamanında yapılan yatırımlar onu bugün milyarder sınıfına sokuyor. Ancak kazandığı itibar ve başarısını ise iletişim kurma yeteneğine dayandığını biliyor. Kitabında genç girişimcilere verdiği en önemli tavsiye ise ‘Bu hayatta iyi iletişim kurabilmelisiniz, göreceksiniz ki tüm kapılar doğru cümleler sayesinde açılacaktır’ diyor.

İletişimin kazandırdığı bu başarı Warren Buffett için geçerliyse sizler için de geçerli olacağından emin olabilirsiniz. Genç yaşlarda bir takım alışkanlıkları kazanmak daha kolay oluyor ve bu nedenle sizler de en erken yaşlarınızda kendinizi geliştirmeye adayın ve iletişim becerilerinizi en yükseğe taşıyın. İnsanlarla aranızdaki tüm iletişim engellerini kaldırdığınızda hem daha mutlu bir hayatınız olacak hem de başarı ve servet bir arada gelecek. Neden olmasın? Denemekte fayda var…

 
"Warren Buffett’ın 70 Milyar Dolarlık Servetinin Sırrı!" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et