"para her şeyi yapar diyen adam, para için her şeyi yapar."
-Benjamin Franklin
Verimli Olmak İçin Yapılması Gereken 4 İpucu

Verimli Olmak İçin Yapılması Gereken 4 İpucu

tolgahannoz
tolgahannoz 9 Takipçi
  • 6 DK
  • 05-03-2020
  • 0 yorum
  • 4K

Verimli Olmak İçin Yapılması Gereken 4 İpucu

Başarısızlık=Başarı

Bu kanıtlanmış stratejilerden herhangi birini deneyerek daha fazla iş yapın.

Sizi bilmem ama çoğu insanın canını dişine takarak çalıştığı halde günün sonunda mağlup hissettiği günler var. Geceleri kafalarını yastığa koyduklarında, yeterince ‘üretken’ olamama düşüncesinden kendilerini soyutlayamıyorlar.

Hiç bu durum içinde kaldınız mı?  Eğer bulunduysanız, mükemmeliyetçi ve sağlıksızsınız. Bu duyguların düşünce sürecinizi hızlandırmasına ve etkilemesine izin verirseniz, endişe ve strese giden yolu hızlandırırsınız.

Performansla ilgili kendi beklentilerinizi karşılayamadığınızda veya tüm günlük hedeflerinizi karşılayabildiğinizde, aşağıda belirttiğimiz verimli olmanıza yarayacak 4 öneriden önce uygulamanız gereken üç şey vardır: öz anlayış, deneyim ve yansıtma.

Öz Anlayış

Yönetici koçu, açılış konuşmacısı ve yönetim profesörü Monique Valcour’a göre, ilk önce nerede olduğumuzu kabul etmeli ve kendimize biraz merhamet göstermeliyiz.

Valcour, Harvard Business Review’a şöyle yazdı: ‘‘Sıkışıp kaldım. Bu çok kötü hissettiriyor.’’ düşüncesini kendinize kabul ettirdiğinizde ve bu kabullenişin mücadele etmeden veya onu kendinizi topa tutmak için farkındalığınıza yerleşmesine izin verdiğinizde, sizi raydan çıkaran gücünü kaybeder.’’

Başka bir deyişle, şöyle ekliyor: ‘‘Güçlerinizi tanıyarak, geçmişte üstesinden geldiğiniz zorlukları hatırlayarak ve sorunları çözme kapasitenizi doğrulayarak kendinize merhamet edin.’’ Verimli olmaya devam edin.

Deneme ve Yansıtma

Bu, yeni şeyler denemeniz, nasıl çalıştıklarını görmeniz, gün içindeki akışınızı ve verimliliğiniz iyileştirmeniz için sizi geliştirmelidir.

Valcour, içinizde neler yaşadığınızı yansıtmanızı ve gözlemlerinizi, stratejilerinizi ilerletmek için kullanmanızı öneriyor.

Monique Valcour, şöyle diyor: ‘‘Esnek olmak yardımcı olur. Bir yaklaşım işe yaramazsa, sonuçsuz bir şey için çaba göstermeye devam etmek yerine başka birini deneyin…belki de öğle yemeğinden önce bir şeyleri tamamlamaya kararlısınızdır. Fakat eğer hayal kırıklığı yaratıyorsa, uzaklaşmak, yürüyüşe çıkmak ve yemek için bir şeyler almak, öğle yemeğinden sonra görevin sorunsuz ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını kolaylaştırmak için tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir.

4 Önemli Verimlilik Hilesi

Eğer mağlup hissetmekten vazgeçip kontrolü geri almak istiyorsanız, stratejinizin, üretkenliğe dikkat çekmeden (sağlıksız bir şekilde) daha üretken olması için araçlara ihtiyacınız olacak.

İşte, ‘‘Deneyimi daha iyi hale getirmek için nelerin düzeltilmesi gerekiyor?’’ diye sorarak deneyimleyebileceğiniz ve daha sonra yansıtacağınız 4 şey:

1. Öngörülebilir bir planlama rutini izleyin.

Ofise girdiğiniz zaman, hemen emaillerinize bakmaktan kaçınmalısınız. Çünkü gelen kutunuzu açtıktan sonra oyun biter. Başkalarının ihtiyaçlarının olduğu bir girdaba kapılacaksınız ve bu girdapla mücadele etmek zorunda kalacaksınız.

Bunun yerine, sabahınızın ilk 30 ila 60 dakikasını günlük olarak takip edebileceğiniz bir planlama rutini oluşturun. Kendinize, ‘‘Güne iyi başlamak için ne yapmam gerekiyor?’’ ve ‘‘Her göreve ne kadar zaman ayırmalıyım?’’ diye sorun.

2. Gününüzü geriye doğru planlayın.

Ofisten 17:30’a kadar ayrılmak istiyorsanız, bunu son süreniz olarak ayarlayın ve geriye doğru çalışın. Ancak önce, kontrolü ele alabileceğiniz ve gerçekten de kesinti olmadan halledebileceğiniz görevleri planladığınızdan emin olun. Diyelim ki günün sizi yönetmesine izin vermek yerine siz onu yönetmek istiyorsunuz.

Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World’ün yazarı olan Georgetown Üniversitesi profesörü Cal Newport, Eric Barker ile yaptığı röportajda şöyle açıklıyor:

‘‘Sizin için ideal olan planı düzenleyin, daha sonra her şeyi zinde hale getirmek için geriye doğru çalışın; yükümlülükleri yerine getirin, insanları geri çevirin, size ulaşılmasını zorlaştırın ve bu esnada marjinal açıdan yararlı olan görevleri yapın. Bu sabit planı bir gerçeklik haline getirme konusundaki deneyimim, herhangi bir sayıda gerçekten akıllı ve kullanışlı anlık verimlilik kararlarını zorlar.’’

3. Aralıklarla çalışın.

Peak Performance: Elevate Your Game, Avoid Burnout ve Thrive With the New Science of Success’in ortak yazarları Brad Stulberg ve Steve Magness iyi performans gösterenleri (müzisyenler, sanatçılar, sporcular ve doktorlar gibi) birbirinden ayıran şeyin, "tam dikkatle, yüksek kaliteli çalışmalara odaklanan ve kısa molalarla ayrılmış 60 ila 90 dakikalık parçalarda" nasıl çalıştıklarını keşfetti.

Başka bir deyişle, gününüze "aralıklı çalışma" uygulayın. Stulberg ve Magness, araştırmalarında, üretkenliğe aralıklara dayalı bir yaklaşım benimsemenin yalnızca yetenekli sanatçılar, sporcular, doktorlar ve diğer zeki kişiler için olmadığını gösteren birçok kanıt buldu. Ayrıca bu, iş yerlerini çalışanlar için değiştirebilir.

Bir çalışmada, en üretken insanlar 52 ve 17 kurallarını uygularlar: İşlerinde 52 dakika harcarlar ve işe geri dönmeden önce 17 dakika mola verirler.

4. Sabah toplantı rutininizi iptal edin.

Enerjinizi neyin emdiğinin ve odağınızı neyin baltaladığının farkında olun. En büyük suçlulardan biri sabah toplantısı mı? Verimli sabah akış durumunuz, genellikle öğlen veya daha sonra (veya e-maile devredilen) kolayca yeniden planlanabilecek önemsiz veya gereksiz toplantılara katılmak zorunda kaldığında raydan çıkarılabilir.

Turbo şarjlı yaratıcı enerjiler ve yüksek oktanlı üretkenlik bu önemli sabah saatlerinde serbest bırakılan bilgi çalışanları için bu sinir bozucu ve aşağılayıcıdır.

Yöneticiler, toplantıların daha yavaş çalışma süreleri için programlanmasının önemini kabul etmeli ve çalışanlara sabahlarını çalışma tarzlarına ve beyinlerinin optimum düzeyde nasıl işlediğine göre kullanma seçeneği sunmalıdır.

"Verimli Olmak İçin Yapılması Gereken 4 İpucu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et