"daima ara bugün altın ararken bakır bulursun,yarın bakır ararken altın bulursun."
-Cenap Şahabettin
Venezuela’da Ekonomik Kriz’in Boyutları Olağanüstü Bir Hal Aldı

Venezuela’da Ekonomik Kriz’in Boyutları Olağanüstü Bir Hal Aldı

  • 2 DK
  • 28-08-2018
  • 0 yorum
  • 11K

Kendisine ait kalıcı ve sürdürülebilir bir ekonomik model oluşturamayan ülkelerde sıklıkla yaşanan bir durumdur, ekonomik krizler. Bu ekonomik krizler sonrasında ülkede enflasyon rakamları inanılmaz rakamlara çıkabiliyor. Ekonomik kriz yaşayan ülke parası değer kaybediyor ve hepsinden önemlisi de halkın satın alma gücü düşüyor. Tıpkı son zamanlarda çok büyük bir ekonomik kriz yaşayan Venezuela’da olduğu gibi.

Uzmanlara göre Venezuela’da enflasyon rakamları % 1 milyon seviyelerine çıkabilir. Uluslar arası Para Fonu (IMF) Venezuela’daki enflasyon rakamlarının ise bu seviyelere yani %1 milyonlar düzeylerine çıkabileceğini söyledi. Bu nedenle Venezuela’daki halk komşu ülkelere akın akın göç etmeye başladı.

Venezuela halkının 1 milyonu Kolombiya’ya geçerken, yaklaşık 500 bin kadarı da yine komşu ülkelerden Ekvador’a geçiş yaptı.

Venezuela para birimi Bolivar’ın değer kaybetmesi ile birlikte Venezuela halkının satın alma gücü iyiden iyiye düşmüş, halk artık bir tuvalet kâğıdını bile inanılmaz yüksek paralarla alır hale gelmişti. Uygulanan tedbirlerden bir tanesi olan paradan 5 sıfır atılmasından önce Venezuela halkı marketlere koştu. Venezuela halkının amacı yaşam gereksinimlerini karşılayacak temel malzemeleri bir an evvel stoklamaktı.

Asgari ücretin 5.2 milyon bolivar olduğu Venezuela’da, kırmızı etin kilosu 9 milyon 500 bin bolivar, bir bütün tavuk (2.5 kg) 14 milyon 600 bin bolivar ve bir tuvalet kâğıdı rulosu ise 2 milyon 600 bin bolivar.

Bu fahiş rakamlara bakıldığında Venezuela halkının neden komşu ülkelere bir an evvel göç ettiğini ve neden marketlere akın ettiğini rahatlıkla anlayabiliyoruz.

"Venezuela’da Ekonomik Kriz’in Boyutları Olağanüstü Bir Hal Aldı" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et