Usta Bir Konuşmacı Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Usta Bir Konuşmacı Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler

  • 4 DK
  • 08-05-2018
  • 0 yorumlar
İnsan doğasının temelini sağlayan, iletişimdir. Canlılar arasında her türe özel bir iletişim mekanizması mevcuttur. Bu, her canlı türünü birbirinden ayıran özelliktir. İnsan tabiatında da iletişim mekanizması, konuşmaktır. Konuşmak iletişim kurmanın ilk aşamasıdır. İş, oluş, hareket ve durum bildirgesi sağlayan konuşmak; doğru şekilde biçimlendirildiğinde fark yaratıcı bir konuma gelmektedir. Peki, nedir bu iyi konuşma yapmanın sırrı?

Usta Bir Konuşmacı Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Doğru sözcük kullanımı


İyi konuşma yapmanın sırrı, özünde sözcüklere dayanır. Doğru kavram hakkında doğru sözcükleri kullanmak, kendini ifade etme konusunda göz ardı edilemez bir noktadır. İnsan dil yapısında bir sözcük, benzer türevi olan birden fazla sözcük ile aynı anlamı taşıyabilmektedir. Dolayısıyla konuşma esnasında, mümkün olduğunca aynı anlamı taşıyan farklı sözcükler kullanmaya çalışın. Bu, karşınızdakini etkileme konusunda yardımcı olacaktır.

Fiziksel etkenler


Karşınızdaki kişi için fiziksel duruşunuz, dikkatleri üzerinize çekme açısından önem arz etmektedir. Bunların başında, göz teması kurmak yer alır. Konuşma esnasında karşınızdaki kişi ile doğrudan göz teması kurmak, bir nevi seçim şansı bırakmamaya dayanır. Dinleyici taraf, göz teması durumunda ister istemez dikkatini sizin olduğunuz tarafa yöneltecektir. Fiziksel etkenler konusunda bir diğer kırılma noktası ise, el-kol hareketleridir. El-kol hareketleri, iletişim esnasında aktardığınız mesaja göre yönlendirici görevi görmektedir. İnsan beyni aslen görsel tetikleyicilerden oluşur. Bu konuya verilebilecek en iyi örnek; bakış esnasında beynimizin burnumuzu dikkate almaması, ancak yinede varlığını bilmesidir. Dolayısıyla iletişim esnasında anlatmanıza yardımcı belli başlı el-kol hareketleri yaparak, karşınızdaki kişinin dikkati dağılsa da beyninde kendisiyle iletişim kurduğunuz gerçeğini oluşturabilirsiniz.

Doğru tonlama


Sözcükler vasıtasıyla iyi konuşma yapmanın sırrı, ses tonundaki doğru tonlamadır. Kurduğunuz cümlelere veyahut aktardığınız mesaja göre ses şiddetinizi artırmanız veya alçaltmanız yerinde bir davranış olacaktır. Özellikle devamlılık cümleleri ve şartlandırma cümlelerinde buna dikkat edilmektedir. Bakınız örnek olarak;

“...(mesaj - normal ton) veya (ağır tonlama) …(mesaj - normal ton) “
“…(mesaj – normal ton) olursa(ağır tonlama) …(mesaj – normal ton)”
Bir başka açıdan değerlendirildiğinde doğru tonlama; insanlar için bir uyarıcı konumundadır.

Dinleyici analizi


Mesaj her ne kadar sabit olsa da, en nihayetinde iletişim alıcı tarafta sonlandırılır. Bu sebeple karşı tarafla iletişime geçmeden önce, iyi analiz edilmesi gerekir. O anki ruh hali, iletişime açık olup olmaması, verebileceği tepkilerin değerlendirilmesi iyi konuşma yapmanın sırrı konusunda bel kemiği oluşturur. Her iletişim bir alışveriştir ve aktarılan mesajlar ürün niteliği taşır. İyi konuşma yapma hedeflenirken aslında, kendi ürününüzü (mesajınızı) karşı tarafa en iyi şekilde pazarlama amacı taşırsınız. Buna mütevellit, alıcı ve satıcı konumlarından hangisi olacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki; alışverişte satıcı konum, sadece doğru şekillendirildiğinde takdirde iyi taraftır.
YORUMLAR