"kalbi eğitmeden, aklı eğitmek eğitim değildir. vicdan olmadan bilgi sahibi olmak tehlikelidir."
-Aristoteles
Üretkenlik ve Başarı İçin Altın Kural: 25/5 Yöntemi
Ömer K.
Ömer K. 38 Takipçi

Üretkenlik ve Başarı İçin Altın Kural: 25/5 Yöntemi

  • 3 DK
  • 29-03-2018
  • 0 yorum
  • 3K
Hepimizin tanıdığı Warren Buffett, 21. yüzyılın en zengin kişileri listesindeki yerini kimselere kaptırmayan Amerikalı ünlü bir iş adamı. Doğal olarak herkes Warren Buffett’ın başarılarının altında yatan yöntemleri merak ediyor. Peki ünlü milyarder yatırımcının başarısının ve üretkenliğinin altında neler yatıyor? Çok çalışmak mı? Yoksa sadece şans mı? Tabii bunlar başarıda etkili faktöreler. Ama 25/5 yöntemi, Buffett’ın 80 yıllık hayatı boyunca hiç sıkılmadan uyguladığı yöntemlerden biri. Oldukça basit olan bu yöntem herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Yani aslında başarılı ve üretken olmak, tahmin ettiğimiz kadar zor değil.
25/5 Yöntemini Nasıl Uygularız?


Üretkenlik ve Başarı İçin Altın Kural: 25/5 Yöntemi 1

Warren Buffett’ın bu etkin yöntemini kişisel pilotu Mike Flint aracılığıyla öğrendik. Aralarında konuşurken Flint herkes gibi Buffett’ın başarısının altında yatan sırları merak etmiş. Biz de olsak aynısını düşünürdük değil mi? Buffett ise Flint’in eline kâğıt kalem vermiş ve beş yıl içerisinde başarmak istediği 25 şeyi yazmasını istemiş.

Flint listeyi hazırlamak için birkaç gün izin istemiş. Aslında şimdi bize de sorsalar 10-15 dakikada beş yıl içerisinde gerçekten yapmak ve başarmak istediğimiz 25 şey sayamayabiliriz. Belki 2-3 madde kariyer, 2-3 madde ise özel hayat için sıralayabiliriz. Sonuçta Flint de aynısı yaparak birkaç gün sonra listesiyle hazır bulunmuş. Daha sonra Buffett, Flint’in en önemli gördüğü 5 maddeyi seçmesini ve işaretlemesini istemiş. Aslında bu da oldukça zor bir iş. Flint seçim için yine birkaç günlük zaman istemiş.

Önem Sırasını Belirleme


Üretkenlik ve Başarı İçin Altın Kural: 25/5 Yöntemi 2

Flint, beş maddeyi de seçtikten sonra hem 5 maddelik hem de 20 maddelik listeyi Warren Buffett’a sunmuş. Şimdi hepimiz neyi düşünüyoruz? Beş yıl içerisinde ana amaçlarımız 5 madde iken, kalan 20 yan amacı da tamamlamamız gerek. İşte hepimiz bu noktada yanılıyoruz.

25/5 yöntemi düşünüldüğünde odaklanmamız gereken nokta 5 madde. Buffett da yıllar içerisinde bu şekilde ilerleyerek başarılı ve üretken olduğunu söylüyor. Aslında burada yapmamız gereken şey, öncelik sırası belirlemek. Aynı anda 3 tane işi tamamlamak oldukça zordur. Bu nedenle kendimize göre öncelik sırası belirleyip harekete geçersek, yani 25/5 yöntemi ile çalışırsak, başarı da belirlediğimiz zaman zarfında gelecektir.

Warren Buffett'ın Tarihe Damga Vuran 10 Sözü


<iframe src="https://www.youtube.com/embed/FatDnCsMhvs" width="560" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">
"Üretkenlik ve Başarı İçin Altın Kural: 25/5 Yöntemi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et