"Hata yapan daha hızlı öğrenir."
-Andrew Grove
Üretkenliğinizi Arttıracak 7 Harika Müzik Listesi

Üretkenliğinizi Arttıracak 7 Harika Müzik Listesi

  • 11 DK
  • 30-06-2017
  • 0 yorum
  • 3K
Üretkenliğinizi Arttıracak 7 Harika Müzik Listesi 1

Yoksa siz de müzikle çalışmayı seven ya da işine müzikle konsantre olabilenlerden misiniz? Bildiğiniz gibi belirli müzik türlerinin üretkenlik seviyemizle ilişkisi olduğuna dair pek çok araştırma var. Bazen "İşte bu!" diyeceğimiz müzik listesini bulmak hiç de kolay olmuyor. Parmaklarımızın ucunda bizleri sonsuz seçenek beklerken modumuzu ve üretkenliğimizi arttıracak doğru müziği veya listeyi bulmak elbette ki zor olabiliyor. Doğru listeyi bulabilmenize yardımcı olabilmek için Spotify’ın oluşturduğu bu 7 harika listeyi sizler için derledik.


1) Klasik Müzik


https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/37i9dQZF1DWZIOAPKUdaKS

Müzik ve üretkenlikle alakalı olarak en çok bahsedilen çalışmalardan biri “Mozat Effect”dir. Çalışmaya göre, her gün kısa bir süre de olsa Mozart dinlemenin soyut akıl yürütme becerisini geliştirdiği saptandı. Gordon Shaw, Frances Rauscher ve Katherine Ky tarafından yürütülen çalışmada üçer gruba ayrılan 36 Cal-Irvine öğrencisi yere aldı. Birinci grup Mozart seçkisi dinlerken, ikinci grup rahatlatıcı bir kaset dinledi. Üçüncü grup ise 10 dakika süren sessizliğe katlandı. Dinleme eyleminden sonra, tüm öğrenciler aynı teste tabii tutuldu. Sonuç olarak Mozart dinleyen gruptaki öğrencilerin IQ seviyeleri diğer gruplardaki öğrencilere kıyasla 8-9 puan artış gösterdi.

Mozart Effect, yapıldığı zamandan beri hep sıkça tartışılan araştırmalarından biri olmuştur. Fakat pek çok araştırmacının da keşfettiği gibi klasik müzik öğrenmenin ve dinlemenin zihinsel faydaları var. Örneğin, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre müzik kompozisyon eğitimine katılan ilkokul çağındaki çocuklar bir kontrol grubundaki öğrencilere göre okuduğunu anlamada daha başarılı oldu.

Sizce klasik müzik sizde de işe yarar mı? Eğer klasik müziğe bir şans vermek isterseniz  aşağıdaki listeyi dinleyebilirsiniz.


2) Video Oyunu Müzikleri


HubSpot’ın Pazarlama Satın Alma Direktörü (ve eski video oyunu pazarlama danışmanı) Emmy Jonassen “Çalışmak için doğru  video oyunu müziğini seçmek tamamen hangi tür müziğin sizi motive ettiğini veya dikkatinizi dağıttığını bilmekle alakı” diyor ve devam ediyor: "Örneğin yüksek enerjili müzikler dinlemek sizi heyecanlandırıyorsa ve odaklanmanızı sağlıyorsa Thumper ya da Klang gibi ritmik oyun müzikleri sizde işe yarayabilir. Buna karşılık, konsantre olmak için sakin bir şeyler dinlemeye ihtiyacınız varsa ABZU ve Journey gibi keşif oyunlarının dingin müzikleri işinizi görebilir. Her yıl binlerce oyunun piyasaya sürüldüğünü düşünürsek ki bu sayıya bağımsızlar da dahil, illa ki herkesin kulağına hitap edebilecek oyun müziği bulabileceğini söyleyebiliriz.”

Şunu düşünün: Video oyunu oynamak zaten çok dikkat istiyor. Bir sonraki bölüme geçebilmek için oyuncular genellikle tuzaklardan kaçmak, engelleri aşmak ve sonraki bölüme geçebilmelerine yardımcı olan gizli araçlar keşfetmek zorundalar. Sadede gelirsek, sadece temel ses efektleri sunmanın ötesinde epik ve ilham veren sinematik parçalar kullanılan video oyunlarının müzik seçimi elbette ki çok stratejik oluyor.

Çalışmalar karışık sonuçlar sunsa da video oyun oynayanların daha yüksek sesli müzikle daha yüksek performans gösterdiklerini destekleyen kanıtlar mevcut. Örneğin; psikoloji, müzik ve yaratıcılık hakkında araştırmaları olan akademisyen Dr. Siu-Lan Tan ve meslektaşları John Baxa ve Matt Spackman özellikle “Twilight Princess (Legend of Zelda) oyununa odaklandılar. Müzik parçaları ve ses efektleri kapalıyken oynayan katılımcılar, müzik ve ses efektleri açıkken oynayan katılımcılara göre daha kötü performans gösterdiler.

Siz de video oyun müziklerini denemek ister misiniz? İşte size bir liste:

https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/4HSmqlo5ZvBGztNOt3J2zI


3) Doğa Sesleri


The Journal of the Acoustical Society of America’da yayımlan psikofizik verilerine ve ses-alanı analizlerine göre doğaya ait sesler dinlemek kavrama ile ilgili (bilişsel) fonksiyonlarımızı geliştirirken konsantre olma becerimizi iyileştiriyor ve memnuniyet seviyemizi arttırıyor. Dalgaların kıyıya vurma sesini, kuşların ötüşünü, akarsuların yavaş yavaş akışını hayal edin...

Bu durum aynı zamanda Google Home’dan Noisli’ye kadar kullanıcı odaklı markaların neden dinleyicileri rahatlatan ve odaklanmalarını sağlayacak ambient (çevresel) ses özellikleri sunduğunu açıklayabilir. Spotify’ın doğa temalı oluşturduğu birden fazla müzik listesinin arkasında da benzer bir mantık olduğunu söyleyebiliriz.

İşte doğa seslerinden oluşan listelerden biri:

https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/37i9dQZF1DWUKPeBypcpcP


4) Gaza Getiren Şarkılar


Pek çok atletin stadyuma kulaklık takarak geldiğini gözlemleyen Kellogg İşletme Okulu öğretim üyesi Dr. Derek Rucker ve üç meslektaşı- Loran Nordgren, Li Huang ve Adam Galinsky şu soruyu sorar: Doğru türde müziği dinlemek kendimizi daha güçlü ve kontrollü mü hissettiriyor?

2014 yılında bir grup araştırmacı, müziğin motivasyonel davranışımızı ve sonrasındaki davranışlarımızı nasıl etkilediğini hesaplamak için bir çalışma başlattılar. İlk olarak, katılımcılara laboratuvarda çeşitli şarkılar dinlettiler ve onlara her bir şarkıyı dinledikten sonra kendilerini ne kadar güçlü, baskın ve kararlı hissettiklerine 1-7 arası puan vermelerini istediler. “Çok güçlü” 3 kazanan vardı: Queen’den We Will Rock You, 2 Unlimited’den Get Ready for This ve 50 Cent’den In Da Club.

Daha sonra müziğin davranışlarını nasıl etkilediğini ölçümlemek için katılımcılara müziği dinledikten sonra bir tartışmaya ilk mi yoksa ikinci mi katılmak isteyecekleri soruluyor. Sonunda “çok güçlü müzik listesi”ni dinleyenler “daha az güçlü liste”yi dinleyenlere göre neredeyse iki kat daha fazla tartışmaya ilk katılmaya gönüllü oluyorlar.

Çıkarılacak ders? “Tıpkı sahaya çıkmadan önce güçlü bir zihinsel duruma erişmelerine ve güçlü hissetmelerine yardımcı olan  müzikler dinleyen profesyonel atletler gibi sizler de güçlü hissetmek istediğiniz belirli durumlarda bu tip müzikler dinlemeyi deneyebilirsiniz” der Rucker.

Belki bir daha ki sefere önemli bir sunumdan, görüşmeden, satış değerlendirmesinden önce bu listeye kulak vermek isteyebilirsiniz:

https://open.spotify.com/user/carlystec/playlist/7FrzPRe7xpGQb8rIWsRrfW


5) Enstrümantal Şarkılar


2015 yılında Middle Tenessee Devlet Üniversitesi araştırma görevlileri Carol A. Smith ve Larry W. Morris  sınav sırasında sakinleştirici müzik dinleyen öğrencilerin sözlü müzik dinleyen öğrencilere kıyasla daha yüksek puan aldığını keşfetti (Her ne kadar 39 yıl önce gerçekleştirdikleri çalışmada müziğin test sonuçlarını etkilemediği ve “uyarıcı müzik” dinleyen öğrencilerin belirgin biçimde endişe ve yüksek duygusal tepkiler gösterdiğine dair bulgularıyla çelişse de).

Elbette bu araştırma sözlü müzik dinlerken iş listenizdeki yapılacakların öylece kalması anlamına gelmiyor. Hatta kimi insanlar çalışırken sözlü müzik tercih ediyor fakat eğer sözlü müziği dikkat dağıtıcı buluyorsanız sözsüz şarkılardan oluşan aşağıdaki listeyi sakinliğe ihtiyaç duyduğunuzda dinleyebilirsiniz.

https://open.spotify.com/user/carlystec/playlist/20JBvAYLcKExNOuBKQBdC5


6) İyi Hissettiren Şarkılar


Son teslim tarihleriyle mi boğuşuyorsunuz? E-posta yığınının altından gün yüzüne çıkarak ofis dışında biraz zaman mı geçirmek istiyorsunuz? Geri geldiğiniz için pişman mısınız? Sizi her ne rahatsız ediyorsa, bazen üretkenlik kaybının en iyi ilacı, elimizdeki kalemi, telefonu birdenbire hayali bir mikrofona dönüştüren sağlam bir doz “iyi hissettiren” melodilerdir.

Bilimsel olarak konuşmak gerekirse müzik lezzetli bir yemek veya diğer fiziksel hazlar gibi beynin aynı bölgesini uyarıyor. Örneğin, McGill Üniversitesi araştırma görevlileri şunu keşfetti: Opiat maddelerine (eroin, morfin vb.) karşı bağımlılık tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Naltrexone’yi alan katılımcılar favori melodilerine normalde verebilecekleri kadar pozitif tepki vermedi. Yani, beynimiz favori müzik listemizi duyduğumuzda bu kimyasalları doğal olarak zaten üretiyor.

Hangi şarkının “iyi hissettirdiği” kişiden kişiye değişse de benzer kelimelerle yapacağınız bir aramada düzinelerce Spotify listesine ulaşabilirsiniz. İşte favori listelerden biri:

https://open.spotify.com/user/carlystec/playlist/2MW0CRffl1TptUMYiqSgbH


7) Beyaz Gürültü (White Noise)


BBC’ye göre %70’imiz açık ofis konseptli yerlerde çalışıyor. Bir sorumuz olduğunda yanımızdaki arkadaşımıza dönüp sorabilmek harika bir şey olsa da arka planda duyulan konuşmaları pek çok kişi rahatsız edici buluyor. Eğer siz de arka plandaki sesten rahatsız olanlardansanız kesinlikle yalnız değilsiniz. Yamaguchi Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre “hafıza ve hesaplama gerektiren görevler içeren düşünsel aktiviteleri yürütürken, gürültünün rahatsızlık psikolojisini arttırdığı ve dolayısıyla performansta düşüşe yol açtığı ortak bir tecrübe.” Fakat kendine ait bir ofisi olmayan bir editör veya muhasebeci ne yapacak?

Beyaz gürültü veya beyaz ses; "doğa sesleri"yle aynı olmayan, farklı frekanstaki seslerin bir araya gelmesiyle oluşmuş, natürel ve sözsüz arka plan sesleri olarak geçiyor. Bir restoranın veya alışveriş merkezinin gürültüsünden, elektrik, saç kurutma ve hatta çamaşır makinesine kadar beyaz gürültü dikkat dağıtıcı ögeleri bloke ederek konsantrasyonunuzu arttırabilir. Radyo dalgası, yağmur, rüzgar ve duş seslerine kadar pek çok seçenek sunan white noise rahatlatıcı bir frekanstan geldiği için anne karnındaki uğultuya benziyor. Hatta hem uyumalarını hem de rahatlamalarını sağlamak amacıyla 1 yaşına kadar bebeklere white noise dinletilebiliyor.

Anne karnı huzuru ve birazcık konsantrasyon isteyenler için işte bir beyaz gürültü listesi:

https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/37i9dQZF1DWUZ5bk6qqDSy


Haydi bir liste açın!


Üretkenliğinizi Arttıracak 7 Harika Müzik Listesi 2

Odaklanın, gaza gelin, iyi hissedin ve yapmanız gereken işleri bitirin.

Peki, işlerinizi tamamlarken siz hangi şarkıları, müzik listelerini veya radyoyu dinliyorsunuz? Tavsiyelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşın.

Kaynak
"Üretkenliğinizi Arttıracak 7 Harika Müzik Listesi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et