"ben girişimcinin işini bırakabileceğine inanmıyorum. gün içerisinde işini düşünmeli geceleyin ise hayal kurmalıdır."
-Henry Ford
Geleceğe Yatırım Yapmak: Uçan Taksi Girişimine 90 Milyon Dolarlık Dev Fon
Ömer K.
Ömer K. 33 Takipçi

Geleceğe Yatırım Yapmak: Uçan Taksi Girişimine 90 Milyon Dolarlık Dev Fon

  • 3 DK
  • 08-09-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Taksilerin havaya taşınacağı günleri beklerken, uçan taksi girişimi Lilium 90 milyon dolarlık dev bir yatırım aldı. Lilium’un aldığı bu yatırım, “geleceğe yatırım yapmak” söylemini yeniden oluşturuyor.

Yakın gelecekte, telefondan tek tuşla taksi çağırabileceğiz ve gitmek istediğimiz yere daha önce hiç gidemediğimiz kadar hızlı gidebileceğiz. Yolda saatlerce takıldığımız trafik, belki de tarihe karışıyor artık.

uçan taksi

Lilium, ilk bakışta Jetgiller çizgi filmini akıllara getiriyor. Ancak girişim kendini şimdiden o kadar çok ispatladı ki artık hayalimizdeki dünya gerçeğe dönüşüyor.

Lilium’a kadar bir hayal olarak görülen uçan taksi fikri, girişimin kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Wiegand’e  “Seri B” yatırım kazandırdı. Wiegand, herkesin bu tür ulaşım sistemlerini günlük yaşamlarında kullanmalarını sağlamayı amaç edinmiş kendine.

Şimdi Lilium’a biraz göz atalım:

https://www.youtube.com/watch?v=ohig71bwRUE

Uçan taksi girişimi Lilium, insanların bir noktadan diğer noktaya ulaşırken 5 kat daha fazla hız kazanmalarını sağlamayı amaçlıyor. Bu araç, aslında ne bir uçak ne de bir helikopter… İnsansız hava aracı da demek çok zor, çünkü yolcu taşımacılığında kullanılması düşünülüyor. Araç bir drone gibi olduğu yerden dikey şekilde havalanabiliyor. Bu yüzde uzun bir piste de ihtiyaç duymuyor.

uçan taksi lilium

Airbus, Uber ve Google’ın kurucu ortağı Larry Page’in desteklediği Kitty Hawk da dahil pek çok şirket, bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Diğer girişimler daha çok helikopter teknolojisini kullanarak bir yer edinmeye çalışırken Lilium, yeni bir teknolojik model ile sektörde fark yaratıyor.

Aracın motorları, iniş ve kalkış esnasında yere doğru çevriliyor ve bu sayede itiş elde ediliyor. Havalandıktan sonra da geriye doğru döndürülüp aracın istenen yöne doğru ilerlemesi sağlanıyor. Girişimin teknik olarak hedefi, aracın saatte 300 kilometre hızla, 300 kilometrenin üzerinde menzile sahip olması. Elektrikli bir araç olduğu için de normal jetler gibi havayı kirletmemesi, girişimin bu ekosistemdeki yerini daha da değerli kılıyor.

Geleceğe Yatırım Yapmak: Uçan Taksi Girişimine 90 Milyon Dolarlık Dev Fon 1

Bugünlerde 70 kişilik bir şirket olan Lilium, yeni yatırımlarla birlikte büyümesine hız verecek. Havacılık mühendisleri, fizikçiler ve bilgisayar mühendisleri ile ekibini daha da genişletecek. İlk insanlı testlerini 2019 yılında kurmayı hedefleyen Lilium, önümüzdeki 10 yıl içerisinde uçan taksi ve nakliye hizmetlerini devreye alacak gibi görünüyor. Göklerde uçan taksileri göreceğimiz zamana daha çok var ama Lilium, adım attığı yolda emin adımlarla ilerliyor.
"Geleceğe Yatırım Yapmak: Uçan Taksi Girişimine 90 Milyon Dolarlık Dev Fon" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et