"Bugünlerde dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan amazon, ilk 7 yılında kar elde edememişti."
-Anonim
Türkiye’nin En Başarılı İlk Girişimcileri
Tembel Yazar
Tembel Yazar 1 Takipçi

Türkiye’nin En Başarılı İlk Girişimcileri

  • 5 DK
  • 15-09-2017
  • 0 yorum
  • 5K

Nuri Demirağ
Cumhuriyetin en büyük atılımı ve en hızlı gelişimi demiryolları alanında yaşandı. Onucu Yıl marşında bile geçen ‘Demirağlarla ördük ana yurdu dört baştan’ sözleri bunun en güzel kanıtı oluyor. Demiryollarının bu kadar geliştirilmesi ve yurdun her bölgesine ulaşılması devlet destekli proje olsa da bu işlere emek veren, kusursuz şekilde ilerlemesini sağlayan ve takipçisi olan girişimci Nuri Demirağ’dır. Türkiye’nin ilk başarılı girişimcilerinden olan Nuri Bey, soyadını da bizzat Atatürk’ten alır ve başardığı işlere karşılık Demirağ soyadı kendisine layık görülür. Nuri Bey, demiryollarından sonra en büyük girişimini Türk Havacılık sektöründe gerçekleştirmiştir. Yerli uçak üretimine başlayan ve Nuri Demirağ adıyla kurulan ilk uçak fabrikası başarılı olmayan bir girişim olsa da ilk olması nedeniyle son derece önemlidir. Yaşan bir kaza uçak fabrikasının kapanmasına neden olmuştur. Başarının ve başarısızlığın kardeş olduğu girişimcilik alanında yüksek başarı gösteren Nuri Demirağ döneminin en zengin ve en başarılı girişimcilerinden biridir.

Şakir Zümre
Kurtuluş savaşı sırasında kullanılan tüm silah ve mühimmatlar yabancı menşeliydi. Bu yüzden de silah bulmak oldukça zordu. Bazı devletler Osmanlıya silah vermezken bazı devletler de çok yüksek fiyatlardan silah temin ediyordu. Cumhuriyetin ilk yıllarında bu alanda çalışmalar yapıldı. Türkiye’nin ilk savunma sanayi firması Şakir Zümre tarafından hayata geçirildi. Cumhuriyet döneminin başarılı girişimcilerinden olan Şakir Zümre savunma sanayisi için kurduğu bomba fabrikasında uçak, denizaltı ve karasal mühimmat üretimi gerçekleştirmiş ve son derece de başarılı olmuştur. Türkiye kısa süre içerisinde silah ithal eden bir ülke konumuna gelmiştir. Ancak Türkiye’nin NATO’ya girmesi sonucunda silah üretimine yasak gelmiş ve silah yardımıyla ülkenin silah ihtiyacı karşılanmıştır. Şakir Zümre’nin kurduğu silah fabrikası ise sonradan sobe üretimine başlamış ve 1970 yılında da kapanmıştır.

Hacı Ali Bey
Hacı Ali Bey ve oğlu Hacı Şakir Bey, bugün hala kullanılan Hacı Şakir sabunlarının üreticileri ve firmanın kurucularıdır. Kırım Tatarı olan aile fabrikalarını 19. Yüzyılda, Osmanlı Devletinin son dönemlerinde Kırım’da kurmuştur. Ancak Kırım’da yaşanan olaylar ve fabrikayı da sel sularının basması sonucu Hacı Ali Bey, işletmesini İstanbul’a taşımıştır. Kısa sürede gelişen ve ihracat yapabilen bir markaya dönüşmesi Hacı Şakir sabunlarını son derece popüler yapmış ve dünyada bilinen bir marka haline getirmiştir. Tamamen yerli ve milli bir proje olan bu işletme 1996 yılında Palmolive şirketi tarafından alınarak bir Amerikan şirketi konumuna taşınmıştır.

 Nuh Naci Yazgan
Kayseri’nin ilk ve en önemli girişimcilerinden olan Nuh Naci Yazgan, milli sanayi hamlesinin en ateşli savunucularından biri olmakla birlikte Adana Milli Mensucat fabrikasının da kurucusudur. Milli üretimin yanında milli sermayeye sahip olmanın da önemini kavrayan başarılı girişimci bu isteği doğrultusunda Akbank’ı kurmuştur. Yerli üretimin ve bankacılığın gelişmediği bu yıllarda atılım gösteren Nuh Naci Yazgan hem kendi adına başarılı bir girişimci olmuş hem de ülke ekonomisine oldukça katkı sağlamıştır.

Hacı Ömer Sabancı
Sabancı Holding’in kurucusu olan ve hayatı tam bir başarı hikayesi örneği sayılan Hacı Ömer Sabancı aslen Kayserilidir. Küçük yaşlarda Adana’ya göç etmiş ve burada pamuk toplama işçici olarak çalışmıştır. Azimli ve kararlı bir duruş sergileyen Hacı Bey kısa süre sonra kazandığı paralarla küçük bir pamuk atölyesi açmıştır. Bu atölye onun mesleki kariyerinde ve holdinge gidecek başarısında attığı ilk adımdır. Çalışkanlığı ve azmiyle kısa sürede bankacılıktan tekstile, inşattan otomotive kadar başarı sağlayan projelere imza atmış ve Türkiye’nin hala ayakta olan dev girişimini gerçekleştirmiştir.

GK - Market bu gün itibari ile online!
 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın