"Hiçbir şeyinizi riske atmazsınız, her şeyinizi riske atarsınız."
-Anonim
Türkiye’deki Öğrencilerin Kaçı Girişimci Olmak İstiyor?
Ömer K.
Ömer K. 25 Takipçi

Türkiye’deki Öğrencilerin Kaçı Girişimci Olmak İstiyor?

  • 3 DK
  • 13-02-2018
  • 0 yorum
  • 710
Mark Zuckerberg, Bill Gates, Sergey Brin, Larry Page ve daha pek çok isim kıskanılacak başarılar elde ederek milyoner oldular. Bu isimler daha öğrenciyken geleceklerini teknolojiyle değiştirdiler. Onlar iş kurmak için mezun olmayı beklemek gerekmediğinin canlı örnekleri… Peki, Türkiye'deki öğrencilerin kaçı girişimci olmak istiyor?
Öğrencilerin %65’i Girişimci Olmak İstiyor


Türkiye’deki Öğrencilerin Kaçı Girişimci Olmak İstiyor? 1

Adgager ve İTÜ ARI Teknokent’in iş birliği ile bir rapor yayımlandı. Raporda çok ilginç sonuçlar var. Rapora göre, Türkiye’deki öğrencilerin yüzde 65’i girişimci olmak istiyor. Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nasıl şekillendiğini ortaya koymayı hedefleyen araştırma, Türkiye’deki lisans öğrencileri ile hazırlandı. Araştırmaya 1011 lisans öğrencisi katıldı.

3’te Birinin Yaratıcı Bir Fikri Var


Türkiye’deki Öğrencilerin Kaçı Girişimci Olmak İstiyor? 2

Girişimciliğe adım atmak isteyen öğrencilerin yüzde 33’ü, sektörde başarı elde edebileceğine inandığı yaratıcı bir girişim fikrinin olduğunu söylüyor. Öğrencilerin yüzde 75’i de girişimciliğin önlenebilir olduğuna ve girişimcilik ile ilgili eğitimlerin liseden itibaren verilmesi gerektiğine inanıyor. Girişimci olmak isteyenlerin ise yüzde 33’ü yaratıcı fikirlere sahip olduklarını düşünürken, yüzde 23’ü hayallerini gerçekleştirmek amacıyla girişimci olmayı istiyor.

Kişi sayısına göre en çok bilinen kuluçka merkezi yüzde 77’lik payla İTÜ Çekirdek oldu. Girişimcilik ekosisteminin yaygınlaşması ve başarılı işletmelerin kurulması amacıyla oluşturulan destek programlarından en çok bilinen ise KOSGEB oldu.

Teknoloji Sektörü Önde Gidiyor


Türkiye’deki Öğrencilerin Kaçı Girişimci Olmak İstiyor? 3

Girişimci olmak istemeyen öğrencilerin yüzde 35’i girişimciliği riskli buluyor, yüzde 35’i de girişimcilik ile ilgili herhangi bir fikre sahip bile değil. Girişimcilik dışındaki kariyer hedeflerine bakıldığında ise yüzde 49 ile özel sektör önde gidiyor.

Hedeflerin yüzde 26’sı teknoloji sektörünü içeriyor. Bulut tabanlı teknolojiler, yapay zekâ, donanım, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik/artırılmış gerçeklik ve büyük veri öne çıkan alanlar arasında yer alıyor.

Öğrencilere Öneriler


Henüz öğrenciyken girişimci olmak isteyenler, öncelikle çok net planlar belirlemeliler. Yarım yamalak planlar ve varsayımlarla bir işi başarmak mümkün değil. Madem öğrencilerin büyük çoğunluğu girişimci olmak istiyor, biz de öğrencilere bazı önerilerde bulunalım dedik:

1. Size en uygun iş fikrini bulun. Çok para var diye size uygun olmayan işleri düşünmeyin bile.
2. Yeteneklerinizi, bilginizi ve amaçlarınızı değerlendirin.
3. Rakiplerinizin kimler olduklarını araştırın.
4. İş planınız parlak olsun.
5. Size yardımcı olacak insanların fikirlerini her fırsatta dinleyin.
6. İşiniz için yasal hazırlıklarınızı yapın ve ilk adımı atın.
"Türkiye’deki Öğrencilerin Kaçı Girişimci Olmak İstiyor?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et