"Kaybetmekten korkma! Bir şeyi kazanmak için, bazı şeyleri kaybetmelisin ve unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin!"
-Fatih Terim
Türkiye’de Kadın Girişimci Olmak
Tembel Yazar
Tembel Yazar 1 Takipçi

Türkiye’de Kadın Girişimci Olmak

 • 4 DK
 • 11-07-2017
 • 0 yorum
 • 1K

1990’lı yıllardan bugüne kadar Türkiye’de kadın girişimciler ile ilgili yapılan çalışmaları özetleyecek olursak karşımıza şu şekilde bir tablo çıkmakta; • İş kadınlarının büyük bir kısmı ticaret sektöründe girişimcilik yapmakta

 • Yaş ortalaması genellikle 30 – 39 dilimlerinde olmakta

 • Bu kadınların yarısına yakınının eğitim düzeyi lise eğitimi olmakta

 • Girişimci kadınların büyük bir kısmı şehirlerde yaşamaktadır


Türkiye’de 1995 ve 2009 yılları arasında kadın çalışanların oranı kırsal alanda %49’dan %36’ya düşerken, kentlerde bu oran %17’den %21 oranlarına kadar yükselmiştir. Bu araştırma göstermiştir ki kadınlar tarımsal faaliyetlerden daha çok ticari ve ekonomik alanlarda daha bilinçli girişimcilik faaliyetleri göstermiştir.

Küresel çapta yapılan araştırmalara göre dünyada kendiişlerini kuran ve girişimcilik faaliyetlerinde bulunan kadınların oranı %25 ile %33 oranlarındayken Türkiye’de işveren kadın girişimci oranı %7 oranında bulunmaktadır.

Hem dünyada hem de ülkemizde kadınların erkeklere göre iş gücüne katılımı ve girişimcilik faaliyetlerine olan eğilimi istenen seviyelerin altında olsa da her geçen gün genç ve başarılı kadınlar ekonomik hayatta daha etkin bir hale gelmektedir. Bu durum girişimcilik faaliyetlerini arttırdığı gibi aynı zamanda ülke ekonomilerine can suyu oluyor ve daha renkli bir mozaikte girişimcilik faaliyetleri gerçekleşiyor.

Türkiye’de Kadın Girişimci Olmak

 

Kadın Girişimcilerden Örnekler


Çin’den Geldi Sakarya’da İş Kadını Oldu


Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü şehri olan Guanghou’dan gelen Crystal Bayraktar, 2008 yılında bir Türk ile evlenip Sakarya’ya yerleşti. Çin’de çok uluslu şirketlerde çalışan bu hanımefendi ülkemize geldiği ilk üç yıl sadece ev hanımlığı yaptı ve hiçbir girişimcilik faaliyetinde bulunmadı. Bu sürenin sonunda ise kendi işini kurmak için kollarını sıvadı.

Sakarya’da kişiye özel dikilen erkek gömleklerinin imalatını yapan Crystal Bayraktar bu gömlekleri hem ülkemizde hem de dünyada online pazarlama ile satışa sunmakta.

Bu yetenekli ve zeki girişimci kadın online alışveriş sitesini nasıl kurduğunu şu cümleler ile anlatıyor.

" Kendimi çok iyi tanıyordum. Sadece ev kadını olarak kalamazdım. Yaptığımdan daha iyi şeyler yapmak ve bir şekilde üretime katılmak zorunda hissettim kendimi. Yabancı bir ülkede küçük bir çocuk annesi olarak ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Bu girişimcilik fikri tamamen tesadüf eseri ortaya çıktı. Aslına bakılırsa bu iş fikrini kocamdan ilham alarak gerçekleştirdim. Yoğun çalışan bir iş adamı olan eşim sürekli olarak gömleğe ihtiyaç duyuyordu. Hazır satın alınan gömlekler vücuda oturmuyor veya kısıtlı renk, model seçeneği bulunuyordu. Bir de erkeklerin alışveriş yapmayı sevmediğini hesaba katarak online gömlek satışı fikrim son şeklini aldı."

Başarısı ile herkese örnek olan ve çevresinde de çok sevilen Çinli gelinimiz Crystal Bayraktar, girişimci kadınlara tavsiye olarak şu üç öneride bulunuyor.

 • Yapmaktan keyif alacağınız işleri seçin ve kolay kolay bu işten vazgeçmeyin

 • Yaptığınız her şeyi sadece kendiniz için yapın, başkaları için değil

 • Her zaman en iyiyi hayal edin, bunun için çok çalışın ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürün


 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın