"Hayatta başarılı olabilmenin en önemli unsuru özgüvendir."
-Sezai Özarslan
Türkiye'de İlgi Görmemiş Ama Yurtdışında Büyük Yatırım Almış Projeler

Türkiye'de İlgi Görmemiş Ama Yurtdışında Büyük Yatırım Almış Projeler

  • 2 DK
  • 30-04-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Türkiye’de ilgi görmeyen fakat yurt dışında ilgi görerek büyük yatırım yapılan çok sayıda proje bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda Türkiye’de ilgi görmemesine rağmen dünya çapında ses getiren projelerden bahsedeceğiz. Eğer sizin de projeniz Türkiye’de ilgi görmediyse, pes etmek yerine motivasyonunu arttırarak hareket etmelisiniz.

Udemy, Türkiye’de ilgi görmeyen fakat dünya çapında şirket olmaya başaran bir şirkettir. Udemy ve diğer yatırım örnekleri ibret verici niteliktedir.

Yengeç ve Karides Kabuklarından İyileştirmeyi Hızlandıran Nanofik
TED Antalya Koleji öğrencileri İrfan Efe Boztepe ve Mehmet Can Dursun, TÜBİTAK Liselerarası proje yarışmasına katılmak amacı ile bir proje hazırladı. Fakat karides ve yengeç kabuklarından iyileştirmeyi hızlandıran nanolif yapmayı öngören bu proje TUBİTAK tarafından kabul görmedi. Bunun üzerinde öğrenciler ABD’de düzenlenen dünya çapında bir yarışmaya başvuruda bulundu.

Türkiye’de ilgi görmeye bu proje, ABD’de 2450 proje arasında birinci oldu. Bu proje, özellikle diyabet hastalarının geç iyileşen yaralarında kullanılabilecek. Bu ürün uzun süre iyileşmeyen yaraların mikrop kapmasına karşı, hızlı olarak kanı durdurma özelliği taşımaktadır.

Udemy
Udemy,  Erdem Bali ve Oktay Çağlar tarafından kurulan, milyonlarca insana online eğitim hizmeti veren bir platformdur. Proje ilk başlarda Türkiye’de pek anlaşılmadı. Malatya’da projenin temellerini atan Erdem Bali ve Oktay Çağlar, ‘Eğitime Destek getireceğiz’ sözü ile harekete geçti.  Proje Türkiye’de başarılı olamadı. İkili pes etmedi ve San Francisco’ya taşındı.

Bali ve Çağlar, burada 50’den fazla girişimci ve yatırımcı ile görüştü. İkili bu girişimlerinin sonucunda da başarı elde edemedi. Daha sonrasın 2010 senesinde site açmaya karar verdiler. Sonrasında, siteye yapılan ziyaretçi sayısı yavaş yavaş artmaya başladı. Yatırımcılar bu durumu fark edince yatırım yapmaya başladılar.

Udemy, 2010 senesinde Oktay Çağlar, Eren Bali ve Gagan Biyani tarafından kuruldu. Böylelikle kişilerin her konuda video olarak kurslar verebildiği ve öğrencilerin bu kurslara ücret ödemeden kayıt olabildiği bir platform meydana gelmiş oldu. 2 Türk gencin girişimleri sonucu projelendirilen Udemy, günümüzde San Francisco girişimi olarak bilinmektedir.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın