1. Türkiye'de Girişimciliğin Gelişmeme Nedenleri
Türkiye'de Girişimciliğin Gelişmeme Nedenleri
Girişimci Kafası
35 takipçi, girisimci.kafasi

Türkiye'de Girişimciliğin Gelişmeme Nedenleri

  • 30-03-2016, 08:18
  • 0 Yorum
  • 2 yıl önce
turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (1)

Türkiye'de ne yazık ki girişimcilik tam anlamıyla gelişemiyor. Hem girişimcilerin önünde birçok engel bulunmakta hem de yeterli seviyede bilgiye sahip değiliz bu konuda. Girişimcilerin karşılaştığı sorunlar ve yetersiz kaldığı noktalar çok. Peki bu noktalar neler? İşte Türkiye'de girişimciliğin gelişememesinin sebepleri...turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (2)

Türkiye’deki ticari ortam büyük oyuncular için dizayn edilmiş şekilde. Küçüklere ya yer yok ya da şartları çok zorlu.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (3)

Sermaye piyasası gelişkin değil, fon yaratma kapasitesi düşük ve finansman maliyetleri çok yüksek.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (4)

Yaratıcılık,  inovasyon ve buluş kültürü  oldukça az ve bu durum ticarileştirilemiyor. Birbirinin kopyası fikirler veya teknoloji transferi ile iş yapılmaya çalışılıyor.

Ülke insanının ticari yaratıcılığı taklidin ötesine gidemiyor. Yurtdışında gördüklerini uygulama mantığından başka bir şey yok.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (5)

İş modeli bile bilinmiyor. İş planı ile iş modelinin aynı şey olduğunu sananlar var.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (6)

Rekabet ve piyasa düzensizlikleri üst düzeyde. Bir işe başladığınızda devlet yeterli desteği vermiyor ve sizi korumuyor. Bir anda sizle aynı işi yapan onlarca işletmeyi görebiliyorsunuz. Pazar ürün doğmadan ölüyor.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (7)

Girişimcilerin dayanma gücü gerek psikolojik gerek finansal anlamda çok düşük.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (8)

Girişimcilik genelde bir teknolojiden kaynaklanır. Telekom teknolojisi, Lazer teknolojisi, Nano teknoloji, 3D teknoloji, İnternet teknolojileri gibi. Biz de doğru düzgün teknoloji bile yok. Her şey ithal ve uyarlama.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (9)

Borca dayalı büyüme sisteminden ve ülkenin risk priminin yüksek olmasından dolayı banka kredileri çok yüksek.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (10)

Siz resmi bir iş yaparken başkası sizin yaptığınız işi kayıt dışı olarak yapabiliyor. Ve bu işi sizin maliyetlerinizin 1/10’u maliyetle yaparak sizin piyasanızı bozabiliyor.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (11)

Risk yönetimi, işletmelerin işlevleri sırasında ortaya çıkabilecek risklerin önceden dikkatli bir biçimde ve ayrıntıları ile tanımlanıp değerlendirilmesi ve bu riskleri minimize edecek veya tam olarak ortadan kaldıracak önlemlerin alınması demektir. Bu terimi bilen kişi çok az ve bizim için çok yeni bir kavram. Mutlaka bilinmesi ve uygulanması gereken bir husus oysa ki.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (12)

Koruyucu ve denetleyici mekanizmalar yetersiz.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (13)

Eğitim sistemi girişimci yetiştirmek üzere tasarlanmamış. Kopyaya bulaşmayan insanlar çok nadirdir. Tamamen hazırcı ve kopyacı bir nesil yetiştiriliyor.turkiyede-girisimcilik-neden-gelisemiyor (14)

Bir de Yüksek Risk = Yüksek Getiri kriteri var ancak risk alma iştahınız yüksekse ve aldığınız risk sonucu uğrayabileceğiniz zarara katlanabilecekseniz fikrinizi işe dökmeniz tabi ki mantıklı. Ancak küçük oyuncuların alabileceği türden riskler piyasada yok. Mevcut piyasa riskleri eldeki avuçtakini kaybedip itibarı kaybedip 20 sene kendini toparlayamayacak duruma getiren cinsten.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Sosyal medya sitesi denildiğinde hepimizin aklına Facebook, Twitter gibi yabancı sosyal ağlar geliyor değil mi? Oysaki tamamen Türk yapımı ...

Motivasyon

Girişimcilik, başarısız olunduğunda özgüven eksikliğine yol açan bir iştir. Kendinizi motive etmek için birçok araç ve konsantre olacak ...

Motivasyon

Dünyanın en güzel ofislerini sizler için derledik. İşte girişimcilerin, çalışmak için can attığı mükemmel 22 startup ofisi.1) ...

Galeri

İş kurmak için sermayeniz var fakat ne iş kuracağınıza henüz karar veremediyseniz bu yazımız tam size göre. İşte sizin için ...

Motivasyon

İşe kendini adamanız ve uzun mesailer başarı için gerekli fakat bedeli aşırı stres olabiliyor. Yenilgilerin önüne geçmek, umudunuzu ...

Galeri

Yemek sepeti, Beşiktaş’ta bulunan eski ofisi yerine Leventt’e çok daha büyük ve tasarım bakımından daha modern bir ofise geçiş yaptı. ...

home search notifications 1 person