Türkiye’de Daha Önceden Denenmemiş ve Yapılmamış 5 İş Fikri

Türkiye’de Daha Önceden Denenmemiş ve Yapılmamış 5 İş Fikri

  • 4 DK
  • 08-01-2018
  • 0 yorum

Türkiye’de daha önceden denememiş ve yapılmamış iş fikirleri var mıdır? İşte bu sorunun peşine düştük. Benzerleri olsa bile, birazdan sıralayacağımız 5 iş fikrinin daha önceden denendiğine ve yapıldığına rastlamadık.

Türkiye’de olmayan ve hayata geçirilen ülkelerde çok para kazandıran girişimcilik fikirleri arasından belki bir tercih yapmak istemeyebilirsiniz ama bu fikirlerin ufkunuzu açacağından şüphemiz yok. İşte o fikirler...
1. Yeni Kozmetik Ürünler
Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin üretiminde genellikle Avrupa’daki ürünleri taklit ediyor ve satışta bu ürünleri tercih ediyoruz. Oysa 21. yüzyılın en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alan kişisel bakım sektöründe inanılmaz bir üretim potansiyeli var. Türkiye’nin de formülü belli olan ürünleri üretmek yerine Fransa’daki şirketler gibi Ar-Ge bölümü ile yeni ürünler keşfetmesi gerekiyor.

2. Aksesuar Kutusu
Teknolojik aksesuarları satan şirketlerin ve küçük girişimlerin sayısı son yıllarda iyice arttı. Ancak bu aksesuarları kutu şeklinde satma fikri nedense yaygın değil. Başta uçuk bir fikir gibi gelse de Amerika’daki Bento Stack adlı bir şirket bunu hayata geçirdi. Peki, aksesuar kutusunu kim ne yapsın derseniz…

Ofis çalışanlarının çoğunun masasında powerbank, şarj kablosu, akıllı saat, kulaklık gibi teknolojik aksesuarlar yer alıyor. Bu ürünler kalabalığa yol açtığı gibi taşınmalarda da sürekli kayboluyor. Ayrıca, aksesuarlar için özel bir çanta cebi ayarlamak zorunda da kalabiliyoruz. Bu nedenle aksesuar kutusu fikri o kadar da kötü bir fikir değil. Öyle olsaydı, Bento Stack’ın kutularına Apple kullanıcıları yoğun ilgi göstermezdi.

3. Oyun Motoru
Dünyada oyun sektörü, 100 milyar doları aşmış durumda. Türkiye ise bu sektörden neredeyse hiç pay alamıyor. Hele hele oyun motoru üretimi konusunda Türkiye’de daha önceden çalışma yapılmamış. Kalkınma Bakanlığı, oyun sektörüne girmek isteyenlere hibe de veriyor. Oyun motoru iş fikrinin Türkiye’de uygulanmamasının önündeki engel de belki bu hibeler sayesinde kalkabilir. Kalkınma Bakanlığı’na 0 312 294 50 00 numaralı telefondan ulaşabilir, teşvik programları hakkında bilgi alabilirsiniz.

4. Hard Discount Market
Ucuz ve erişebilir market zincirleri, bugün Türkiye’de 5-6 şirketin elinde bulunuyor. Ancak dünyada oldukça popüler ve iş hacmi yüksek bir sektör olduğu için 3-4 milyonluk ülkelerde bile sektörde onlarca oyuncu bulunuyor. Türkiye’de bu sektör için yeni oyunculara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Ucuz ve erişebilir market zinciri kurmak için ilk etapta 3-4 şube yeterli olacaktır. Tabii sektöre giriş maliyetinin 1 milyon liranın üzerinde olduğu biliniyor.

5. Akıllı Güvenlik Kamerası
Alman güvenlik firması BuddyGuard, yeni akıllı güvenlik kamerası Flare için 20 melek yatırımcıdan destek aldı. Şirketin sunduğu bu yeni ürün, evin tüm noktalarını görmek için tasarlanmış. Ses ve yüz tanıma teknolojisi de ürünü farklı kılan özelliklerden biri. 24 saat açık olan akıllı güvenlik kamerası, ev sahiplerini ve yakınlarını yüzlerinden ve seslerinden tanıyor. Bu ürün çok kısa bir sürede satış patlaması yaşadı. Türkiye’de üretilip satışa sunulması da oldukça mantıklı görünüyor.

YORUMLAR