1. Tüm Zamanların İlham Veren En İyi 8 Girişimcisi
Tüm Zamanların İlham Veren En İyi 8 Girişimcisi

Tüm Zamanların İlham Veren En İyi 8 Girişimcisi

  • 27-07-2017
  • 0 Yorum
Başarı yolunda attıkları adımlarla tarihe adını kazımış bazı girişimciler vardır. Bu girişimciler, aradan yıllar geçmesine rağmen yaptıklarıyla hâlâ konuşulur. Her biri çok ama çok çalışarak zirveye ulaştı. Walker, Boulton, Disney, Ford… Aslında liste çok daha uzun. İlham versin diye şimdilik 8 girişimcinin adını analım istedik.

1. Madam C. J. Walker


Tüm Zamanların İlham Veren En İyi 8 Girişimcisi

Madam C. J. Walker olarak bilinen Sarah Breedlove, muhteşem bir kadın! Kendi başına milyoner olmayı başarabilen ilk siyahi kadın girişimci olarak, kendi güzellik ve saç ürünleri markasını yarattı. 1867’de doğan Walker’ın ailesi ve büyük kardeşleri Louisiana eyaletinde köleydiler. Walker, pazarda güzellik ve saç ürünleri ihtiyacının karşılanmadığını gördü ve bu sorunun çözümünü aradı. Sonunda da girişimci ruhunu en iyi şekilde kullanarak pazara atıldı.

2. Matthew Boulton


ilham Veren En İyi 8 Girişimcisi

İmalat sektörünün babası olarak bilinen Boulton, oyuncak üreticiliği ile geçinen fakir bir ailenin çocuğuydu. Öğrenim hayatının ardından o dönemde tekstil sektörünün öncüsü olan Mercer’in kızıyla evlendi ve bu işi yapmaya başladı. Babası öldükten sonra değerli metallere duyduğu ilgiden dolayı, İngiltere’de gezerek ürünlerini sattı. İngiltere’de sonradan kral olan Prens George, hediye olarak aldığı bir kılıcı çok beğendi. Boulton, böylece metal dendiğinde akla ilk gelen isim oldu.

3. Walt Disney


İlham Veren En İyi Girişimci

Walt Disney’i duymayan yoktur herhalde. Çocukluğunda komşusunun atlarını karikatüre döken Disney, büyüdüğünde basılı yayınlar için reklam çalışmaları yapan bir şirkette çalışmaya başladı. Oradan televizyon reklamlarına geçen Disney, sonunda kendi animasyon şirketini kurdu. Yarattığı Mickey Mouse ile kendini unutulmaz girişimciler listesine sokmayı başardı. Disney, hayatına veda ederken dünyanın en büyük eğlence patronlarından biriydi.

4. Henry Ford


en iyi girişimci

Taşıma sektöründeki öncülüğünün ilk adımlarını kronometre yaparak ve tamir ederek atan Ford, ileride herkesin sahip olabileceği otomobilleri üretti. 1891’de Edison’la tanıştı ve Edison, Ford’un üretmek istediği otomobil yorumlamalarını çok beğendi. William H. Murphy’nin de desteğiyle Detroit Automobile Company’i kurdu. Beklediği kalitede otomobil üretimini burada gerçekleştiremeyen Ford, sonunda Ford Cadillac Automobile Company’i kurdu.

5. Andrew Carnegie
İskoçya’da açlık sınırında yaşayan bir ailenin çocuğu olan Carnegie, ilk girdiği işte 12 saat boyunca makara sarıyordu. İkinci işinde telgraf getir götürlerini yapan Carnegie, 18 yaşına bastığında adını duyurarak bir iletişim şirketi olan Adam Express Company’e bütün parasını yatırdı. Ardından kazancını bir arkadaşının araba işine harcadı ve ray endüstrisine adım attı. İç savaşın ardından bir kütüphane yaptırdı ve hayattaki deneyimlerini kitaplaştırmaya başladı. Gelmiş geçmiş en iyi yazar ve gazetecilerden biri olarak anılan Carnegie, öldüğünde yatırımları, yazıları ve girişimciliğiyle herkes tarafından tanınıyordu.

6. Benjamin Franklin


Benjamin Franklin girişim

Bütün insanlığı etkileyen başarılarıyla ve deneyleriyle bilinen Franklin’in çok farklı sıfatları var: Siyasetçi, bilim adamı, mucit, yazar, diplomat… Paratoneri, aydınlatma çubuğunu, çift odaklı gözlüğü ve Franklin sobasını icat eden Franklin, sokakların lambalarla aydınlatılması fikrini ortaya atan ilk kişi olarak bilinir.

7. John D. Rockefeller


John D. Rockefeller girişimcilik

Gelmiş geçmiş en zengin insanlardan biri olan Rockefeller, bir seyyar satıcının oğlu olarak dünyaya gelmişti. Daha çocuk yaşta şeker satmaya başlayarak girişimci bir ruha sahip olduğunu belli etti. Büyüdüğünde bir petrol şirketi kurarak rakiplerini saf dışı bıraktı. Yaşamı boyunca da farklı kuruluşlara 500 milyon dolar bağış yaptı.

8. Hans Christian Andersen
Dünyaca ünlü masal yazarı olan Andersen, inatçı ve kararlı biriydi. Sefillik içinde geçen çocukluğunun ardından oyuncu ve şarkıcı olma hayali başarısızlıkla sonuçlandı. Zorlu geçen öğrenim hayatının ardından yazdığı masalları yayımladı. “Kibritçi Kız” gibi kısa sürede popüler olan bu masallar, bugün hâlâ okunuyor.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
LinkedIn, günümüzde işveren ile iş arayanı bir araya getiren mesleki sosyal ağlardan en ön plana çıkan platform. Özellikle birçok ...
Girişimcilik
Elde edemediğimiz her şeyi daha değerli görürüz. Bir şeyleri elde edince de hayatın daha farklı ilerleyeceğini düşünürüz. Dünyanın ...
Girişimcilik
Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...
Kişisel Gelişim
Steve Jobs, Apple şirketinin kurucu ortaklarından biri olarak ün salmış olsa da şirketin kurulum aşamasında sular pek de durgun değil. ...
Girişimcilik
"BELKİ DERDİMİZE ÇARE BİR ÇİÇEK"Merhaba sayın Girişimci Kafası takipçileri, bu makalemizde yine başarıya ulaşmış bir Türk ...
Girişimcilik
Bazı başarı hikâyelerine insanın inanası gelmiyor. Ama birazdan anlatacağımız hikâye tümüyle gerçek. Denizli’de yaşayan Abdullah Arpa ...
home search notifications 1 person