"bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur."
-Cicero
TÜBİTAK Finaline Kalan Lise Öğrencisi Hamam Böceklerinden Düşük Fiyatlı Radyasyon Zırhı Üretti

TÜBİTAK Finaline Kalan Lise Öğrencisi Hamam Böceklerinden Düşük Fiyatlı Radyasyon Zırhı Üretti

  • 2 DK
  • 01-11-2018
  • 0 yorum
  • 1K

Alperen Berberoğlu (18), Balıkesir Fen Lisesi son sınıf öğrencisi. Hamam böceklerinden esinlenerek radyasyon zırhı üretti. Hamam böceklerinin Çernobil faciasında sağ kalması ve zarar görmemesi kabuk yapılarının çok dayanıklı olduğunu kanıtlamıştır. Alperen Berberoğlu da hamam böceklerinin kabuklarındaki kitosan maddesi ve bor bileşiminden radyasyon zırhı elde etti. Radyasyon yelekleri piyasada 600 liraya mal olurken, kitosan ve bor bileşimi sayesinde elde edilen yelekler ise 20 liraya mal olduğunu söyleyen Berberoğlu, koruma oranının da yüzde 98,25 olduğunu söyledi.

Balıkesir, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nde Alperen Berberoğlu, laboratuvar çalışmaları sırasında radyasyondan etkilenmeyen hamam böceklerini keşfetti ve bunlardan esinlenerek radyasyon zırhlı yelek üretti. Kimya öğretmeni olan Pınar Sabaz’ın da desteğiyle TÜBİTAK projelerinde bölge birinciliği elde etti. Yeleği ürettiği maddenin patentini almak için de çalışmalarına devam ediyor. Normalde piyasada radyasyon zırhlı yelekler 600 liraya mal oluyor fakat Berberoğlu ürettiği yeleği 20 liraya mal ettiğini belirtti.

Hamam böceklerinin kabukları dikkatini çekti

Dünya’nın en büyük felaketi olarak bilinen Çernobil sonrasında bölgede yaşamını sürdüren tek canlı hamam böcekleriydi. Bu şekilde olması hamam böceklerinin kabuklarının koruyuculuğuna dikkatleri çekiyor. Berberoğlu da hamam böceklerinden esinlenerek iki yıl boyunca bu proje üzerinde çalıştı. Hamam böceklerini inceleyerek kabuklarındaki kitosan maddesinin radyasyondan etkilenmediğini gördü.

Berberoğlu, çalışmalarında ayrıca bor madenini de kullanarak kitosanla polimer üretmek istediğini söyledi. Ürettiği polimeri nerede kullanacağını düşündüğünde çalışma hayatında radyasyona maruz kalan kişilerin zırh olarak kullanabileceğini vurguladı. Özellikle hastanelerde radyoloji teknisyenleri için özel yelek dolgusu tasarladı ve bunun yanında da sıvı üretti. Piyasadaki radyasyonu engelleyen kurşun yelekler hem maliyetli hem de ağır, buna karşılık hem hafif hem de maliyette uygun malzeme ürettiklerini söyleyen Berberoğlu, bu projenin geliştirilerek ileride savunma sanayiinde ve sağlık sektöründe kullanılabileceğini de vurguladı.

Radyasyon zırhlı yeleklerin koruma oranı %98,25

Yapılan test sonuçlarına göre radyasyon zırhlı yeleklerinden koruma oranı %98,25 oranında. Çalışma geliştirilerek patent noktasına getirildi ve paten başvurusu da yapıldı.

"TÜBİTAK Finaline Kalan Lise Öğrencisi Hamam Böceklerinden Düşük Fiyatlı Radyasyon Zırhı Üretti" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et