"Asla umutsuzluğa düşmeyin; ama eğer düşerseniz, umutsuzca çalışmaya devam edin."
-Edmund Burke
Tıkır Tıkır İşleyen Sorunsuz Bir Şirket Yaratmak
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Tıkır Tıkır İşleyen Sorunsuz Bir Şirket Yaratmak

  • 4 DK
  • 14-03-2018
  • 0 yorum
  • 675
Başında siz olmasanız da tıkır tıkır bir şirket yaratmak ne kadar mümkün? Herhalde bu her girişimcinin hayalidir. Tatile çıktığınızda veya canınız bir gün işe gitmeyi istemediğinde şirket çalışanlarınız hemen sorunlarla karşı karşıya kalıyorsa, burada bir yanlışlık olmalı. Biz de bu yanlışlığın kaynağını aradık. Şirket sorunlarını kökünden halletmek belki zordur ama ne kadar aza indirgerseniz o kadar iyi.

Tüm şirketler problemlerle karşılaşır. Bu problemler farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ancak problemlerin temel nedenleri, şirket içi iletişimsizlik ve yenilenme eksikliğidir. Özellikle yeni girişimciler bir sorunla karşılaştıklarında nasıl bir yol izleyecekleri konusunda soru işaretleri yaşayabiliyorlar. Hatta bazı durumda en kurumsal şirketler bile çözmekte zorlandıkları sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Beklenmedik durumlar, hesaba katılmayan değişkenler ya da çalışanlar veya departmanlar arasındaki iletişimsizlik gibi nedenler başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Bu durumda ise uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Aşağıdaki beş adımı uygulayarak şirketinizdeki sorunları ortadan kaldırmak veya sorunsuz bir şirket kurmak için gerekli adımları atabilirsiniz.


1. İş Kapsamınızı Belirleyin


İş kapsamını belirlemek köklü şirketlerden yeni kurulan şirketlere kadar herkesin uygulaması gereken en önemli adımdır. “Yaparız abi ya” mantığı ile yaklaşıldığında şirketteki sorunlar kontrolden çıkabilir. İş kapsamı belirlerken ilk olarak şirketin faaliyet gösterdiği alanlar belirlenmelidir.

Tek bir alanda özelleşen şirketler söz konusu olduğunda kapsam belirlemek daha kolaydır. Birden fazla alanda faaliyet gösterildiğinde ise kapsam belirlemek daha karmaşık bir süreç hâline gelebilir. Kapsam belirleme çalışmalarında geçmişte yapılan projeler ve gelecekte yapılması planlanan projeler göz önünde bulundurulabilir. Böylelikle şirket deneyimsiz olduğu alanlara yatırım yapmadan sorunsuz bir şekilde yönetilebilir.

2. Gençlere Şans Verin


Genç çalışanlardan oluşan bir şirket kurmak, size her zaman güç kazandırır. Faaliyetine devam eden şirketler de kadrolarına gençleri katarak çalışma şekillerine yeni bir soluk getirebilirler. Şirketteki sorunların yeni bir bakış açısıyla ele alınması çözümlerin kalıcılığını arttıracaktır. Aynı zamanlarda farklı teknolojileri bir arada kullanan ve entegre çözümler üreten gençler alışılagelmişin dışında çözüm önerileri sunulmasına yardımcı olacaktır. Z Kuşağı ve Milenyum Kuşağı, benzersiz fikrileri sayesinde şirketlerde yaşanan sorunlara pratik ve kolay çözümler sunabiliyor.

3. Hatalardan Ders Alın


Şirketteki sorunların tekrarlamasını önlemek oldukça önemlidir. Bu nedenle daha önce karşılaşılan bir sorundan ders almak gereklidir. Sorunlar ve karşılık gelen çözümler şirketin farklı departmanındaki çalışanlarla da paylaşılmalıdır. Böylelikle benzer bir durumla karşılaşıldığında minimum süre harcanarak maksimum kazanç sağlanabilir.

4. Yeni Gelenleri Eğitin


Şirket içerisinde yaşanan sorunların en aza indirilmesi için şirket kültürünün oluşturulması gereklidir. Şirket kültürü, çalışanlar arasında ortak bir dil yaratmaya yardımcı olur. Ortak dil sayesinde ise iletişim kaynaklı sorunlar önemli oranda azaltılabilir. Bu nedenle şirketler, alttan yetişen elamanların eğitilmesi için kaynak ve zaman ayırmalıdır. Zaten sunduğunuz ürün ve hizmet için iyi bir prosedüre sahipseniz, en yetenekli çalışanları işe almanıza da gerek kalmaz. İşini iyi yapan, tutkulu insanların seçmeniz yeterli olur. Kısa dönemde etkisiz gibi görünen bu yatırımlar, uzun dönemde şirkete önemli rekabet avantajları kazandıracaktır.

5. Ölçeklenebilir Olun


Son yıllarda sorunlarla başa çıkılırken öne çıkan diğer bir kavram da ölçeklenebilirliktir. Ölçeklenebilirlik aslında kendi kendine büyümeye devam edebilen bir şirket yaratmakla ilgilidir. Şirketin ihtiyaçlarına göre departmanların, süreçlerin ve donanımın büyümesini ve küçülmesini tanımlar. Aynı durum sorunların çözümü için de geçerlidir. Şirkette yaşanan bir sorunun kapsamına bağlı olarak sorun çözme takımları ölçeklenebilir. Bu şekilde iş gücü dengeli bir şekilde dağıtılarak genel verim yükseltilebilir. Şirketiniz ne kadar ölçeklenebilir olursa, çalışanlarınızın büyüme yolunda size ve yönetici ekibine o kadar ihtiyaçları olmaz.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın