"kazananlar asla topu, rüzgarı ve hakemi suçlamazlar. çünkü bahaneler sizi şampiyon yapmaz."
-Anonim
Tesla Motors Türkiye’de Fabrika mı Açacak?

Tesla Motors Türkiye’de Fabrika mı Açacak?

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 2 DK
  • 11-07-2018
  • 1 yorum
  • 10K

Tesla Motors Türkiye’de Fabrika mı Açacak?

Başarısızlık=Başarı

Tesla’nın 2018 sonuna kadar Türkiye’deki faaliyetlerine start vereceğini biliyoruz. Ancak Tesla’nın Türkiye’de fabrika açacağı iddiası duyanları şaşırttı.

Tesla Türkiye’de Fabrika Açıyor İddiası

Türk otomotiv sektörünün önemli tedarikçi şirketlerinden birinin yöneticisi, Tesla’nın İstanbul’da açacağı mağaza ve servisin yanı sıra Türkiye’de üretim tesisi kurmak için çalışmalar yürüttüğü iddiasında bulundu. Söylenenlere göre; fizibilite çalışmaları başlanmış ve fabrika yatırımından önce gerekli verileri toplayan Tesla, lokasyon olarak Kocaeli ve çevresini düşünüyormuş.

Neden Türkiye?

Peki, Tesla Türkiye’de neden fabrika açma kararı almış olabilir? Türkiye’nin ABD’ye uyguladığı vergi yaptırımı kararı tetiklemiş olabilir. Vergi yaptırımı, söz konusu ülkeden ithal edilen otomobilleri de kapsıyor. Bu da Tesla modellerinin Türkiye’de olması gerekenden fiyattan çok daha yüksek fiyatlara satılması anlamına geliyor. Çünkü ABD’de üretilen ve ülkemize gelen her araç, yüzde 60 oranında gümrük vergisi zammına maruz bırakılıyor.

Türkiye’de Model 3 aracı ile ön plana çıkmak isteyen Tesla’nın, pazarda başarı yakalayabilmesi için ABD’de 35 bin dolara sattığı bu aracı Türkiye’de mümkün olduğuna ucuza satması gerekiyor.

Tesla Yakında Zorlu’da

Tesla’nın Zorlu Center’da açacağı ilk mağaza için çalışmalar devam ediyor. Tesla, LinkedIn’den paylaştığı iş ilanlarıyla Türkiye’deki operasyonları için çalışan arayışına devam ediyor.

"Tesla Motors Türkiye’de Fabrika mı Açacak?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
0
Bu iyi oldu kocaelide oturuyorum ve elon musk idolumdur ve kitabını okumus insanim
EmreAli29 EmreAli29 1 yıl önce
Yanıtla
Instagram
Takip et