1. Teknolojinin En Yeni 5 İsmi
Teknolojinin En Yeni 5 İsmi

Teknolojinin En Yeni 5 İsmi

  • 29-12-2017
  • 0 Yorum
Teknolojinin hızına zor yetişirken, her gün hatta her dakika yepyeni bir şeyle karşılaşırken yeni girişimcilerin adından söz etmeyi unutuyor olabiliriz. Sıkça duyduğumuz Bill Gates, Larry Page ve Larry Ellison gibi ünlü isimleri geliştirdikleri teknolojilerle dünyanın en varlık kişileri arasına girmeyi başardılar. Peki bu zincirin halkasında sadece onlar mı var? Tabii ki hayır. Bu halkaya her zaman başarısından söz ettiren yeni girişimciler de ekleniyor. Teknolojinin en  yeni 5 milyarderini birlikte tanıyalım. Başarıya ulaşmanın aslında o kadar da zor olmadığını hep birlikte görelim.

Rishi Shah
Sağlık teknolojisi firması Outcome Health'in kurucusu olan Rishi sadece 31 yaşında ve şu anda 3,6 milyar dolarlık net varlığa sahip. Bir doktorun oğlu olan Shah'ın bu teknolojiye ilgisinin çocukluktan geldiğini tahmin edersiniz. Hastalarla doktorlar arasındaki iletişim kopukluğunu gözlemleyen Rishi buna bir çözüm  bulmak istedi. Bu istek üzerine Northwestern Üniversitesi'nden ayrılan Shah, OutCome Health'i kurdu.

Şirket, doktorlar ve diğer sağlık uzmanları için bir tablet geliştiriyor. Bu tabletle birlikte sağlık uzmanları hastanın tedavisinin takibini, sağlık durumunu öğrenip hastalarıyla rahat bir iletişim kurabiliyor. Outcome Health'in 2017'de belirlenen değeri 5,6 milyon dolar. Shah ise şirketin yüzde 80'nine sahip. Sizce Rishi Shah başarısını, canını sıkan bir duruma çözüm odaklı yaklaşmasına borçlu olabilir mi?

Frank Wang
37 yaşında olan Frank Wang drone üreticisi DJI Technology'nin sahibi. 2017 yılında Asya'nın en genç milyarderi olmayı başaran Wang'ın hikayesi Hong Kong ve Teknoloji Üniversitesi'ndeki yurt odasında DJI için çalışmalar yapmasıyla başlıyor.  Şimdilerde 3.2 Milyar dolar net geliri olan Wang, drone piyasada bu kadar popüler değilken bile bunun satışını yapıyordu. Nereden bilebilirdi ki dronenun bu kadar büyük bir yankı oluşturup, drone pazarının bu kadar büyüyeceğini?

Teknoloji ilerken beklentiler talepler de sürekli değişiyor ve gelişiyor. Wang'ın tek şansı bu beklentileri karşılaması. ABD yatırım bankası Goldman Sachs'ın verilerine göre DJI'nın 2016'da drone satışının yüzde 70'ni oluşturuyor. Yani neredeyse drone DJI'nın tekelinde! Yurt odasından dünyaya açılan Frank Wang uçmaya devam et!

Jan Koum
Hayatı kolaylaştıran WhatsApp uygulamasını geliştiren Koum şu an 9,7 Milyar dolarlık net varlığa sahip.  Çocukluk yıllarından beri teknolojiye ilgi duyan Koum 16 yaşında kendi kendine bilgisayar teknolojisini öğreniyor. Sonrasında da Yahoo'da mühendis olarak işe başlıyor ve burada 7 yıl çalıştıktan sonra Facebook'ta işe başvuruyor. Bu başvurusu ne yazık ki reddediliyor. O sıralar üzerinde çalıştığı ve iPhone uygulaması olarak geliştirdiği WhatsApp  iyice popüler oluyor. Bu uygulama reddedildiği Facebook'un CEO’su Mark Zuckerberg'in ilgisini de çekiyor. Ne hikaye ama değil mi?

2014 yılında Zuckerberg,  WhatsApp’ı 22 milyar dolarlık nakit ve hisse karşılığı satın almayı teklif ediyor. Koum o günden itibaren Facebook'ta hisse sahibi.

David Zalik
Finansal teknoloji alanlarında hizmet veren GreenSky'ın CEO'su olan David Zalik'in net varlığı 2 Milyar dolar. Çok zeki bir çocukluk dönemi geçiren Zalik 13 yaşında liseye gitmesi gerekirken üniversite sınavına girdi. Auburn Üniversitesi'ni kazanan Zalik, ilk işi olan MicroTech'i kurmak için üniversiteden ayrıldı. MicroTech'i sattıktan sonra da ev dekorasyonu, sağlık hizmetleri  gibi farklı alanlar için kredi ödeme sistemini geliştirdi ve GreenSky'ı kurdu.

John ve Patrick Callison
Çevrimiçi ödeme işlemcisi Stripe'ın sahibi  27 yaşındaki John ve 29 yaşındaki Patrick kardeşler İrlanda'nın bir köyünde büyüdü. Genç yaşta birbirleriyle yarış halinde olmalarının verdiği avantajla kod yazmayı öğrendiler. Ortaokuldan 16 yaşında mezun olan Patrick MIT'e kaydoldu. John da birkaç sene sonra onun yanına giderek Harvard'a kayıt oldu. Stripe' kurma hayaliyle 2009'da üniversiteden ayrılan iki kardeş Silikon Vadisi'ne gitti. Şimdilerde Google gibi müşterileri olan Stripe'nin değeri 9.2 Milyar dolar. Güçlerini birleştirip, hayallerin peşinden koşan bu iki kardeş başarıyı hak etmişler!
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Başarı Hikayeleri
Forbes'un dünyanın en büyük halka açık şirketlerini içeren Global 2000 listesi açıklandı. 10 Türk firması listedeki yerini aldı.Her ne ...
Girişimcilik
Başarılı olmuş girişimlerin ve girişimcilerin ardındaki yatan gerçekleri anlatmak için hazırlanan yazı dizimizin bu bölümünde bildiği ...
Başarı Hikayeleri
Merhaba sayın Girişimci Kafası takipçileri. Bu yazımızda sizlere 4 bilezik ile hem sevdiği hemde baba mesleği olan hayvan besiciliği ile ...
Motivasyon
İçe ve dışa dönüklük insanların sosyal çevrelerine karşı sergiledikleri tavırları kategorize eden davranış biçimleridir. İçe ...
Motivasyon
Merhaba Girişimci Kafası takipçileri,Bu makalemizde size başarılı olmuş girişimlerin ve girişimcilerinin ardındaki olmazsa olmaz bir çok ...
Başarı Hikayeleri
 Türkiye’nin önemli e-ticaret sitelerinden birisi olan n11.com geçtiğimiz günlerde yaptığı 11.11 kampanyası ile 140 milyon tl’lik ...
home search notifications 1 person