"Hayatta başarılı olabilmenin en önemli unsuru özgüvendir."
-Sezai Özarslan
Teknoloji Devlerinin Fiyasko Olan Ürünleri
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Teknoloji Devlerinin Fiyasko Olan Ürünleri

  • 5 DK
  • 16-02-2018
  • 0 yorum
  • 530
Teknoloji devlerinin ilk kurulduğu tarihlerden bu yana başarısız ürünlerinin olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Şirket kurmak ve şirket bünyesinde başarılı ürünler oluşturmak oldukça zor süreçlerdir. Neye göre başarı? Tabii ki satış oranlarına göre… Yapılan araştırmalar, büyük markalara ait ürünlerin sadece yüzde 3’lük kısmının 50 milyon dolar üzerindeki satış sınırını aştığını ortaya koydu. Bu da bize pek çok markanın bünyesinde başarısız ürünlerin olduğunu gösteriyor. Tabii bu markaların başarısızlıklardan ders aldığı da ortada.

Bu yazımızda, sizler için büyük teknoloji markalarının başarısızlıkla sonuçlanan ürünlerini derledik. 
1. Apple Newton
Günümüzün en büyük markaları arasında bulunan Apple’ın en başarısız ürünü 1993 yılında satışa sunulan Newton marka cep bilgisayarı. Apple, dünyanın en büyük şirketi olmadan önce çıkardığı bu ürünle gülünç duruma düştü. Ürün, özellikle el yazısını algılamakta oldukça başarısız olmasından dolayı piyasadan çekildi. 700 dolar fiyat ile satışa sunulan bu ürün, her şeye rağmen Apple’ın iPad üzerinde daha fazla çalışmasına ve tablet sektörünün gelişimine katkıda bulundu.

2. Facebook Home
Sosyal medya kullanımı oldukça yayıldıktan sonra gelirlerini artırmak isteyen Facebook, 2013 yılında Facebook Home’u çıkardı. Facebook, Home ürünü ile telefonların ana ekranı olmaya çalışıyordu. Bu uygulama, yeterince talep görmediği için Facebook tarafından alınan bir kararla kaldırıldı. Ürüne olan taleplerin az olmasındaki etken ise özellikle batarya tüketiminin ve veri kullanımının fazla olmasıydı.

3. Microsoft Zune
Apple’ın iPod’ları piyasaya sürmesinden sonra taleplerin fazla olduğunu gören Microsoft, iPod’a rakip olan Microsoft Zune’u satışa sundu. 2006 yılında satışa sunulan bu ürün için yeteri kadar talep olmaması ve o dönemde iPod’un oldukça gelişmiş ve gözde bir ürün olmasından dolayı ürün beklenen satış başarısına ulaşamadı. Microsoft Zune hâlâ eBay üzerinden satışı devam eden Microsoft’un en başarısız ürünüdür.

4. Samsung Galaxy Note 7
Günümüzün Apple’ı rakip alan mobil cihaz firması olan Samsung’un bugüne kadar çıkardığı birçok ürün kısa süre içerisinde beklenen başarıya ulaşsa da Galaxy Note 7 için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil.  Amiral Gemisi telefonların üretiminde oldukça başarılı olan Samsung’un en başarısız ürünü olan Galaxy Note 7’nin birçok sorunu bulunuyordu. Genellikle telefonun alev aldığı ve patladığı haberlerinden sonra uçuş esnasında Samsung Galaxy Note 7 kullanımı yasaklandı. Bunun üzerine büyük teknoloji devi Samsung, piyasaya sürdüğü tüm seriyi geri çekti.

5. Google Lively
Büyük teknoloji ve internet devi olan Google’ın başarısız olan ürünü Lively’dir. Lively, oyun modu gibi görünen ve kişilerin etkileşim içine girdiği bir platformdur. Google bu ürünü Second Life adlı benzer bir uygulama ile rekabete girmek için üretmiş ve 2008’de piyasaya sunmuştur. Ekonomik kriz dönemine gelme nedeni ile ve piyasaların çökmesiyle beraber Google’da bu üründen vazgeçmek zorunda kaldı. Temmuz 2008 tarihinde piyasaya sürülen bu ürün 5 ay boyunca piyasada kaldı ve Kasım 2008 tarihinde kaldırıldı.

6. NOOK
ABD’de faaliyet gösteren kitap perakendecisi Barnes & Noble, 2009’da e-kitap okuyucu NOOK’u piyasaya sürdü. Ürünün satışlarının iyi gitmediği ve piyasada çok değer görmediği biliniyor. Genellikle aynı dönemde Kindle ve Amazon ürünlerinin daha fazla rağbet görmesi ne yazık ki ürünün piyasadan kaldırılmasına neden oldu.

7. HP Touchpad
Teknolojinin gelişmesi ile ve iPad’in büyük satış oranları yakalaması ile HP, touchpad adında bir tableti piyasaya sürdü. Genellikle kişilere farklı bir özellik sunmadığı için ve iPad ile aynı işlemler yapılabildiği için taleplerin çok az olduğu bu ürün, piyasaya çıktıktan 49 gün sonra geri çekildi ve bu süre zarfında 25 bin ünite ürün satımı gerçekleşti.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın