"Karamsar kişi her fırsatta bir zorluk görür, iyimser ise her zorlukta bir fırsat."
-Winston Churcill
Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri

Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri

  • 5 DK
  • 28-06-2017
  • 0 yorum
  • 889
Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri 1

Tatil sonrası işe başlamak pek çoğumuz için zordur. Tatilden sonra ofise dönüşümüzü hayal ederiz ancak tatil bitip döndüğümüzdeyse işler  hiç de hayalimizdeki gibi olmaz. Pek çoğumuz yeni projeler üretmeye hazır, sınırsız bir enerji ile dolu olduğumuzu ve yaratıcılık konusunda fabrika ayarlarımıza dönmüş olmayı umut ederiz. Ancak gerçekte olan şey yokluğumuzda biriken işlerimizi yetiştiremeyerek ve takvimde geride kalarak e-posta tufanını yönetmeye çalıştığımız dağınık saatler veya günlerdir.

Peki, tatil sonrası sendromundan nasıl kurtulacağız? Kendimizi işe yeniden nasıl hazır hissedeceğiz? Hayaller ve gerçekler kıyaslamasında hayalinizi birazcık daha gerçeğe yaklaştırabilmek adına tatil sonrası işe tekrar adapte olmanızı sağlayacak 5 öneriyi sizler için derledik.


1. Dönüşünüz için aktif şekilde plan yapın.


Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri 2

İşten uzaktayken ve zamanı planlarken, pek çok insan dönüş için toparlanmaya ve organize olmaya odaklanır. Dönüşünüzün önceden organize edilmesi gerektiğinin farkında olarak bu hazırlıkları son dakikaya bırakmaktan kaçının. Pek çoğumuz tatil süresini biraz daha uzatabilmek adına pazar gecesi döner. Son dakika bir dönüş yerine tatilden daha erken dönerek, örneğin pazar gecesi dönmek yerine, cumartesi dönmek sizi tatil modundan çıkararak işe adapte olma sürecinizi hızlandıracaktır. Bavullarınızı açmak, market alışverişinizi yapmak ve sakin bir ortamda e-posta trafiğinize bir göz atmak ofiste yaşayacağınızı ilk gün sendromunun etkisini azaltacaktır.


2. Önceliklerinizi göz önünde bulundurun.


Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri 3

Tatilden sonra neye uğradığınızı şaşırmak istemiyorsanız bir aksiyon planınız olmadan ofise adım atmayın. Genel eğilim kaçırılan toplantıların telafi edilmeye çalışılmasıdır. Bu toplantıları ikinci güne veya öğleden sonraya ötelemek size birazcık da olsa alan yaratacaktır. Bir toplantı ya da sunumu yakalamak adına zamanı bir kenara itmeyin. Zaman işlerinizi toparlayabilmeniz için bir gereklilik. Toplantı veya sunumlardan önce kendi önceliklerinizi göz önünde bulundurun. Geçiş zamanı oluşturun ve ofisteki ilk gününüzde takviminizi toplantı veya görüşmelerle doldurmayın, bunları zamana yayın. Ayrıca takviminizde uygun zamanlarınızı göstermeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Çünkü insanlar uygun olduğunuzu görürlerse takviminize çeşitli görev veya toplantılar ekleyebilirler.


3. Ofis dışındayım mesajını avantaja çevirin.


Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri 4

Ofis dışında olduğunuzu belirten otomatik cevap açık, anlaşılır ve dürüst olmalı. Elbette ki iş arkadaşlarınız müsait ve ulaşılabilir olduğunuzu bilir ancak en azından dışarıdan gelecek olan e-postalara set çekmiş olursunuz ya da hemen cevap alma beklentilerini azaltmış olursunuz. Ofis dışındayım mesajınızda, yokluğunuzda yaşanacak herhangi bir durumda veya aksilikte kiminle iletişime geçilebileceğini mutlaka belirtin. Ayrıca e-postaları alamama ihtimalinize karşı iş arkadaşlarınızdan da takip etmelerini rica edebilirsiniz. E-postalarla boğuşan herkes hacim problemini ve birisinin yokluğunda bazı şeylerin kaybolabileceğini bilir.  “Kaybolabilir ya da gözden kaçabilir, lütfen benimle birlikte takipte kalın” diyebilirsiniz.


4. E-posta kutunuzu temizleyin.


Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri 5

E-posta kutusundaki postaları kaybetme fikri pek çok kişinin başından aşağı kaynar sular dökülmüş gibi hissetmesine yol açabilir. Ancak tatil dönüşü e-posta kutusunu temizlemek, e-posta kutunuzu ferahlatarak işleri rayına oturtmanıza yardımcı olur. Bazı insanlar sadece bayraklı veya işaretli e-postalara, ilginç içeriklere hızlıca bir bakar ve daha sonra gereksiz her şeyi siler. Siz de e-posta kutunuzu temizlerken bu yöntemi uygulayarak daha hızlı yol alabilirsiniz.


5. Profesyonel görünümünüzü düzenleyin.


Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri 6

Tatilden dönüşün planlandığı süreç ve tatilden dönüş aşaması profesyonel görünümünüzü düzenlemek için harika bir zamandır. Hepimiz aslında ekibimizde başvurulacak uzman kişi olmak isteriz. Bu açıdan tatile gittiğiniz yerde Wi-Fi olup olmadığını önceden kontrol etmeniz uzakta olsanız da işinizden tamamen kopmamanız ve çeşitli fırsatları kaçırmamanız açısından önemli olabilir. Böyle bir süreç de tatil sonrası işe adapte olmanızı inanılmaz şekilde kolaylaştıracaktır.Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri 7

Önceden plan yapmayı öğrenin, iş arkadaşlarınıza güvenin ve unutmayın ki son dakika gelen istekleri ve belki de fırsatları ister istemez kaçıracaksınız fakat döndüğünüzde çok daha fazla üretken olacaksınız.
"Tatil Sonrası İşe Adapte Olmanızı Kolaylaştıracak 5 Öneri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et