1. Tarihin En Başarılı 9 İşletme Yönetimi Kararı
Tarihin En Başarılı 9 İşletme Yönetimi Kararı
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Tarihin En Başarılı 9 İşletme Yönetimi Kararı

  • 16-10-2017, 14:04
  • 0 Yorum
  • 11 ay önce
Bazı kararlar vardır, şirketlerin bütün kaderini değiştirir.

İşte, her biri uluslararası pazarda sektör devi olan şirketleri başarıya götüren 10 işletme yönetimi kararı…
1. Coca-Cola’nın Geleneksele Dönüşü
Coca-Cola, yeni çıkarılan formülüyle lezzet testlerinden başarıyla geçmesine ve yeni ürünün tanıtımı için büyük bir reklam bütçesi ayırmasına rağmen sadık müşterilerinin taleplerine karşılık vererek eski formülünü sürdürmeyi seçti. Coca-Cola’nın eski geleneksel formülüne geri dönme kararının neden olduğu başarı zaten ortada.

2. Dell’in Doğrudan Satış Kararı
Ürettiği kişisel bilgisayarları tüketicilere doğrudan kendisi satmaya karar veren Dell, organizasyon süreçlerini de bu amaçla yeniden düzenlemişti. Alınan bu kararla birlikte sadece dağıtım kanallarına ayrılan pay değil, şirketin ihtiyaç duyduğu işletme sermayesinin maliyeti de önemli oranda düştü. Yöneticilerin kararı, Dell adına nihai tüketicilere doğrudan ulaşabilme, ürünlerinde müşteri taleplerine en uygun tasarımı kısa sürede gerçekleştirme, stok maliyetlerini büyük oranda düşürme ve müşteri hizmetlerinde büyük atılım yapabilme şansı kazandırdı.

3. Swatch İş Birliği
Swatch yöneticileri, uluslararası düzeyde başka ülkelerin saat üreticilerine karşı iş birliği yapma kararı vermişlerdi. ‘İsviçre’ ve ‘saat’ sözcüklerinin birleşiminden oluşturdukları sözcüğü de, bu amaçla kurdukları ortak şirketin markası olarak belirlediler: “Swatch”. Swatch ile birlikte, İsviçre’nin dünya saat piyasasındaki payı yüzde 15’ten tam yüzde 50’ye yükseldi.

4. Ford’un İşçilere %100 Zam Yapması
Henry Ford’un, otomobil fabrikalarında çalışan işçilerin gündelik ücretlerine yüzde 100 zam yapma kararı, otomobil satışlarının hızlanmasını sağladı. Ford, işçilerin günlük ücretlerini 2,5 dolardan 5 dolara yükseltmişti.

5. Apple’ın İlk Kişisel Bilgisayarı Piyasaya Sürmesi
Apple, dünyanın ilk kişisel bilgisayarını üretip piyasaya sürme kararı almıştı. İlk kişisel bilgisayar olan Apple I’ın ardından Macintosh üretildi ve dünyanın hızla gelişen sektörü böylece ortaya çıktı.

6. Microsoft’un IBM’i İkna Etmesi
Microsoft, geliştireceği işletim sistemini başka bilgisayar üreticilerine de satmak istiyordu. Bu yüzden IBM’in kapısını çalmış ve sonunda ikna etmeyi başarmıştı. Bu karar, Microsoft’un hızla yükselişinin başlangıcı oldu.

7. Toyota’nın “Toplam Kalite” Anlayışı
Japon otomotiv şirketi Toyota, Amerikalı W. Edward Deming’in ortaya attığı kalite tekniklerini uygulamaya karar vermişti. Amerikalı ve Avrupalı otomotiv firmaları da bu kararı izlemeye başlamıştı. Toyota, bu kararı 1940’larda benimseyip “toplam kalite” anlayışını uygulamaya koyduktan sonra, dünya otomotiv sektörünün zirvesine yükseldi.

8. Barbie’nin Erkek Arkadaşı Ken
Barbie bebeklerin üreticisi Mattel’in, Barbie’nin yanına erkek arkadaşı Ken’i ekleme kararı da tarihin en başarılı kararlarından biri. Ken, Barbie serisine eklenen ilk çeşitleme olarak biliniyor. Bu karar, farklı kültürlerden yeni akraba ve arkadaşlar eklemek yoluyla markayı daha da geliştirip güçlendirme politikasının öncüsü oldu.

9. Johnson & Johnson’ın İlaç Toplama Kararı
Johnson & Johnson, Tyleon adlı ilacı piyasadan toplatma kararı almıştı. Çünkü birileri Tyleon kapsüllerine siyanür bulaştırmış ve sekiz kişi bu yüzden yaşamını yitirmişti. Johnson & Johnson, insanların yaşamının ve sağlığının şirket kararlarından daha önemli olduğunu açıklamış, piyasadaki ilaçların tamamını toplayıp imha etmişti.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Galeri

10- MICHAEL BLOOMBERGYaş: 74Uyruk: ABDServet: $40.0 milyarGelir Kaynağı: Bloomberg L.P. 9- DAVID KOCHYaş: 75Uyruk: ABDServet: $48.3 ...

Motivasyon

Merhaba Girişimci Kafası takipçileri,Bu makalemizde size başarılı olmuş girişimlerin ve girişimcilerinin ardındaki olmazsa olmaz bir çok ...

Girişimcilik

Bilgisayar mühendisliği gibi bir meslek her ne kadar erkek mesleği gibi görünse de, bilgisayar bilimlerinin ilk adımları kadın akademisyenler ...

İş Fikirleri

20 'li, 30 'lu yaşlarda "nasıl köşeyi döneriz..." hesabı yaparken, Mikaila Ulmer henüz 11 yaşında bunu başarmış. Üstelik pek çoğumuzun ...

Girişimcilik

Amazon, Uber, Google ya da Nike gibi şirketleri hepimiz biliyoruz. Dünyanın en uzak köşesinde yaşayan bir kişi bile eminim bu şirketlerden en ...

Girişimcilik

Bazı girişim fikirleri, duyduğunuz anda yüzünüzü gülümsetir ve sizi heyecanlandırır. Özellikle bu fikir daha önce hiç aklınıza ...

home search notifications 1 person